فرار از دز سوم پدیده جدید واکسن گریزی در مازندران

فرار از دز سوم پدیده جدید واکسن گریزی در مازندران واکسن گریزی که تا قبل از این تنها مربوط به کمتر از سه درصد جامعه هدف مازندران بود این روزها به دز دوم و به ویژه به دز یادآور یا سوم رسیده است ؛ موضوعی که به دغدغه اصلی مسئولان استان به ویژه متولیان بهداشت و درمان و استانداری تبدیل گشته است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از خبرگزاری ایرنا، طبق آخرین گزارشی که دانشگاه علوم پزشکی مازندران ارائه کرده بااینکه تا حالا ۹۷ درصد از جمعیت هدف استان دز نخست واکسن کرونای خودرا دریافت کرده اند، ولی دز دوم با حرکت نماید به ۸۹ درصد رسیده و دز سوم هم در راه کمتر از ۲۵ درصد در حرکت است.
کارشناسان بهداشت و درمان بر این اعتقادند که تزریق واکسن تنها روش موثر و قابل اتکاء برای مهار کرونا شمرده می شود و در کنار آن رعایت پروتکلهای بهداشتی به منزله نگه دارنده این تیرک اصلی خیمه سلامت عمل می کند، نگهدارنده هایی که این روزها وضعیت خوبی در استان ندارند و صحبت از بی اعتنایی فراگیر نسبت به آنها در تمامی سطوح جامعه است.
این وضعیت شکننده در حالی در مازندران حاکم شده است که این استان با پشت سرگذاشتن موج پنجم بعنوان سنگین ترین و پرتلفات ترین موج کرونائی وارد فصل سرد سال شد، فصولی که در حالت طبیعی به خاطر شیوع آنفلوانزا برای سلامتی شهروندان مخاطره آمیز بوده و حالا با اضافه شدن واکسن گریزی و بی اعتنایی به پروتکلهای بهداشتی وضعیت بغرنجی را پیش روی شهروندان و مسئولان قرار داده است.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران در باره وضعیت شکننده فعلی به شهروندان استان هشدار داد و اظهار داشت: واقعیت این است که روند واکسیناسیون در استان مطلوب نمی باشد و درخواست ما از اقشار مردم این است که هر چه زودتر برای تزریق دز دوم و سوم واکسنشان اقدام نمایند تا شاهد اوج گیری باردیگر شیوع این ویروس کشنده نباشیم.
علی شیرازی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در زمان حاضر، از مجموع ۲ میلیون نفری که واجد شرایط تزریق دز سوم واکسن کرونا در مازندران هستند تنها ۲۵ درصد نسبت به دریافت این دز اقدام نموده اند. این آمار به هیچ عنوان در تثبیت روند مطلوب مدیریت مقابله با کرونا رضایت بخش نیست.
وی اشاره کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده می بایست تا روز یکشنبه نوزدهم دی ماه امسال حداقل ۵۰ درصد از افراد واجد شرایط پس از گذشت سه ماه از تزریق دز دوم واکسن کرونای خود، نسبت دریافت دز سوم این نوع خود می کردند که تا حالا این مهم رخ نداده است.
بمب متحرک
جانشین رئیس ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا مازندران با اعلان اینکه وضعیت رنگ بندی آبی و باثبات کرونائی مازندران در صورت تدوام واکسن گریزی شکننده می شود، افزود: حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تا حالا در مازندران با وجود آن که سه ماه از تزریق دز دوم واکسنشان گذشته همچنان علاقه ای به تزریق دز یادآور یا سوم ندارند که این رویه می تواند بعنوان بمب متحرک در آینده استان را تحت شیوع افسار گسیخته کرونا قرار دهد.
شیرازی افزود: در ایام گذشته خبرهایی در رابطه با کمبود واکسن های داخلی و وارداتی در استان مخابره شد که این مطالب به هیچ عنوان درست نیست و در زمان حاضر حدود ۵۰۰ هزار دز انواع واکسن در استان ذخیره شده است.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران اظهار داشت: از تمامی اصحاب محترم رسانه می خواهم که با اطلاع رسانی دقیق مردم را نسبت به تزریق دز سوم واکسن کرونا تشویق کنند چونکه با به انتها رسیدن اثربخشی دزهای اول و دوم واکسن کرونا در بدن انسان و تدوام واکسن گریزی، احتمال موج ششم کرونا در استان محتمل است.
بر اساس اعلام دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل میزان تزریق دز اول واکسن کرونا در استان ۹۷ درصد و مرحله دوم هم ۸۹ درصد است و در شبانه روز گذشته آمار مجموع بستری های کرونائی استان با ۵۴ بیمار جدید به ۲۴۰ نفر رسید. طی ۲۴ ساعت گذشته یک نفر دیگر از شهروندان مازندرانی هم به خاطر مبتلاشدن به کرونا جان باخت.

افزایش آمار اومیکرونی های مازندران
جانشین ستاد مقابله با کرونا مازندران همین طور اظهار داشت که روند شیوع اومیکرون در استان مازندران باوجود آن که کنترل شده، اما در ایام گذشته افزایش نسبی داشته است که جای نگرانی دارد.
وی با ابراز گلایه از مطلوب نبودن اجرای دقیق شیوه نامه های بهداشتی و کرونائی در استان اضافه کرد: در زمان حاضر آمار میزان رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در معابر و اماکن عمومی استان حدود ۴۵ درصد است که با این شرایط نمی توان به جنگ اومیکرون رفت.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران، نظارت های هوشمند کرونائی بر بستر سامانه امید و همین طور تزریق بموقع واکسن را از راهکارهای اصولی و کاربردی برای مهار کرونا در استان برشمرد و اشاره کرد: در زمان حاضر حدود ۹۹ درصد از کارمندان دولتی در مازندران نسبت به تزریق حداقل یک دز واکسن کرونای خود اقدام نمودند.
وی افزود: ازسوی دیگر طبق آخرین آمار حدود ۳۰ درصد از متصدیان اصناف هم نسبت به نصب بارکد تزریق واکسن بر روی شیشه فروشگاه های خود اقدام نموده اند که در ایام آینده با شتاب در تزریق واکسن، این آمار افزایش قابل توجهی خواهد یافت.
شیرازی اظهار داشت: به صورتی تدوام شیوع یا مهار کرونا در استان در دست خود مردم است و آنان می توانند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و تزریق بموقع واکسن، مازندران یکی از باثبات ترین استانهای کشور در مهار کرونا تبدیل کنند.
به گزارش رژیم آسان به نقل از خبرگزاری ایرنا، سامانه امید در امتداد هوشمندسازی کنترل ویروس کرونا با همکاری وزارت کشور و وزارت بهداشت برنامه ریزی شده که طبق ضوابط، محدودیت هایی برای افراد واکسن نزده اعمال خواهد شد.
این طرح مطابق با ماده ۲ قانون مدیریت بحران در پنج گام شامل دستگاه های اجرائی دولتی و خصوصی، ناوگان حمل و نقل درون شهری، واحدهای صنفی، ناوگان حمل و نقل برون شهری و مراکز علمی و تحقیقاتی اجرا و با عملیاتی سازی آن، از خدمات دهی به افراد واکسن نزده جلوگیری می شود و با افراد ناقض قوانین کرونائی هم برخورد خواهد شد.

1400/10/20
23:59:04
5.0 / 5
106
تگهای خبر: بیمار , پزشك , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان