معاون وزیر بهداشت:

راندمان درمانی با بهره گیری از تجارب دنبال می شود

راندمان درمانی با بهره گیری از تجارب دنبال می شود به گزارش رژیم آسان معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان داشت: در عصر کرونا اقدامات مقابله ای خوبی انجام شد که اثرگذار بود، یکی از اهداف دولت سیزدهم افزایش راندمان در زمینه بهداشت و درمان است که با بهره بردن از تجارب مقابله با کرونا دنبال می شود.


ابوالفضل باقری فرد سه شنبه در آیین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر راندمان و عدالت در آموزش در دولت سیزدهم اضافه کرد: در دولت جدید یکی از اهداف راندمان و عدالت در آموزش است، این وزارتخانه در تلاش است تا تمام پژوهش های انجام شده را عملیاتی کند تا شاهد افزایش راندمان قابل توجه در زمینه بهداشت و درمان باشیم.
معاون آموزشی وزیر بهداشت اظهار داشت: از تمام کارهای خوب دولت های گذشته استفاده می شود تا کار عملیاتی انجام دهیم. وزارت بهداشت در تلاش است تمام پژوهش های انجام شده را عملیاتی کند تا شاهد افزایش راندمان قابل توجه در زمینه بهداشت و درمان باشیم.
وی با اشاره به مشکلات مطرح شده در جلسه درباره اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی اظهار داشت: مسائل اعضای هیئت علمی، طرح پلکان و مالیات ۳۵ درصد را پیگیری می نماییم تا اعضای هیئت علمی با انگیزه بیشتر فعالیت کنند.
این مسوول بر حل مشکلات دانشگاه های علوم پزشکی با بودجه های غیررسمی اما قانونی اصرار کرد و اضافه کرد: در شروع کار وزارت بهداشت در دولت جدید قول دادیم که بعداز سالهای به وضعیت دستیاران تخصصی رسیدگی نماییم که با دستور مقام عالی وزارت، بسیج معاونت های تابعه و انجام اقدامات کارشناسی، بعنوان نخستین گام، حق الزحمه دستیاران تخصصی افزایش می یابد.
وی اضافه کرد: براین اساس، حق الزحمه دستیاران مجرد ۶۰ میلیون ریال و دستیاران متاهل نیز ۸۰ میلیون ریال خواهد بود و اعتبار این افزایش نیز از محل درآمد اختصاصی بیمارستان های آموزشی کشور است که دستیاران محترم نقش مهمی در حصول آن ایفا می کنند.
عبادت مضاعف
سید وحید حسینی، رییس جدید دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این آیین اظهار داشت: کار در زمینه درمان و بهداشت عبادت مضاعف شمرده می شود.
او با اشاره به چالش های دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: عدم تامین مالی برای اعضای هیئت علمی سبب شده این افراد از سیستم تمام وقتی بیرون بروند که آموزش و درآمد را تحت تاثیر قرار می دهد.
حسینی با اعلان اینکه در دو سال اخیر و گسترش کرونا این مساله حدود ۴۰ درصد بوده است، اضافه کرد: از اعضای هیئت علمی دانشگاه درخواست داریم در هر قسمت همچون آموزش که می توانند به ما کمک کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلان اینکه ۹۰ درصد اعتبار صرف هزینه پرسنلی می شود، بیان کرد: اولویت درمان از معیشت مهم تر است و تلاش می نماییم از نمایندگان و مسئولان کمک بگیریم از بودجه های غیررسمی اما قانونی مشکلات را حل نماییم.
وی اظهار داشت: اهل جناح بازی نیستم خط قرمزم نظام اسلامی و تبعیت عملی از فرمان های رهبری است. دانشگاه باید محل فکر و مشورت باشد و از همه کمک می گیرم اما تحت شعاع هیچ جریانی قرار نخواهم گرفت.
واکسیناسیون جمعیت هدف در فارس تمام شده است
مهرزاد لطفی، رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این مراسم با اشاره به اولویت های دوران مدیریتش اظهار داشت: تعامل با دستگاه های خارج دانشگاهی و مشورت با استادان داخل این دانشگاه محور فعالیت ها بود که این مهم محقق شد و کرونا نیز به این امر کمک کرد.
او با اشاره به تعدادی از این اقدامات اضافه کرد: راه اندازی مرکز جامع آزمون های الکترونیک با حدود ۵۰۰ ایستگاه و درحال توسعه به ۱۵۰۰ ایستگاه آزمون، کسب رتبه دوم کشوری در حیطه آموزش مجازی، کسب رتبه اول المپیاد مطالعات بین رشته ای، جذب ۱۱۴ هیئت علم و جذب ۵۰ دانشجوی جدید از ۴۲ کشور دنیا در بخش بین المللی همچون اینهاست.
لطفی اشاره ای نیز به اعتبارات کرد و اظهار داشت: پیگیری و دریافت اعتبارات مازاد به میزان ۷۷۰۵ میلیاردریال همچون اقدامات در زمینه اعتبارات است که البته بدهی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم اکنون هزار میلیارد تومان است باتوجه به گستردگی این دانشگاه و شرایط کرونا خواهشم این است که دانشگاه علوم پزشکی به اندازه گستردگی خود دیده شود.
او با اعلان اینکه ۲۹ درصد از بیماران جنوب کشور از استانهای همجوار می آیند که بودجه های سلامت فارس را می بلعند، درخواست حمایت بیشتر از این دانشگاه از طرف وزارت خانه شد.
لطفی همین طور به بخش عمران نیز اشاره و بیان کرد: تعداد ۲۰۱ پروژه در دست ساخت و ۱۲۲ پروژه نیز راه اندازی شده است.
وی با اعلان اینکه در بخش نیروی انسانی نیز اقدامات انجام شد، عنوان کرد: تعیین تکلیف و گرفتن مجوز برای ۱۴۰۰ نفر مراقب پزشک خانواده سلامت شهری و به کارگیری ۸۲۶ نفر مطابق با قوانین کار پس از سال ها بلاتکلیفی، افزایش ۷۰۰ پست هیئت علمی و ۴۰۰ پست غیرعلمی همچون اقدامات در حوزه نیروی انسانی است.
لطفی همین طور اشاره کرد: ۲۵ کانکس جدید سیار خانه بهداشت عشایری تولید شده و ساخت ۳۵ کانکس برای سایر دانشگاه های کشور همچون اقدامات در توسعه بهداشت است که علاوه بر آنها ۲۹ مرکز خدمات جامع سلامت شهری، ۱۷ مرکز خدمات جامع روستایی، ۱۶ پایگاه سلامت، ۱۹ خانه بهداشت و پرداخت بیش از ۸ هزار میلیاردریال بدهی دارویی با تهاتر نیز انجام شده است.
او به تعامل بیشتر با خیرین عرصه سلامت اشاره و افزود: افزایش دو برابری تفاهم نامه ها با خیرین که ارزش آنها به هزار و ۷۶۹ میلیاردریال رسیده است همچون اقدامات انجام شده است.
لطفی با اعلان اینکه برنامه محوری و شاخص محوری با تدوین برنامه راهبردی مدیریت بحران در کرونا مورد نظر بوده است، اظهار داشت: در دوران کرونا اقدامات بسیاری انجام که سبب شد استان فارس همیشه رتبه برتر را در حوزه مدیریت این بیماری داشته باشد.
راه اندازی مراکز ۱۶ ساعته ۳ هفته زودتر از کشور، راه اندازی پورتال جامع مدیریت واکسیناسیون کرونا، راه اندازی و تجهیز ۳ بیمارستان پشتیبان در مجموعه های ورزشی و راه اندازی مراکز خودرویی واکسن که برای نخستین بار در شیراز رخ داد قسمتی از اقداماتی بود که رییس پیشین دانشگاه به آن اشاره نمود.
او با اعلان اینکه در مراکز خودرویی تزریق واکسن روزانه ۲ هزار تا ۲۵۰۰ واکسن تزریق شده است، اضافه کرد: همین طور ۲۹ مرکز جامع تزریق واکسن که روزانه ۱۳۰ هزار دز واکسن تزریق می شود؛ دایر شده که امروز استان فارس در تزریق واکسن رتبه اول کشور را دارد و واکسیناسیون جمعیت هدف تمام شده و لکه گیری نهایی است.
فارس استان مستعد پژوهش
نماینده ولی فقیه در استان فارس نیز در این مراسم اظهار داشت: جهان و ایران نیازمند محقق کردن پژوهش های بنیادین است و فارس مستعد ترین استان در توسعه تحقیقات بنیادین پزشکی است.
آیت الله لطف الله دژکام بیان کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا شاهد بودیم که کادر درمان در فارس به شکلی فعالیت کرد که سلامت جامعه تهدید نشد و حال عمومی سلامت جامعه در این استان نسبت به سایر استانهای کشور بهتر بود.
امام جمعه شیراز اضافه کرد: یکی از خاصیت هایی که در پژوهش های علمی شاهد می باشیم موضوع عملگرایی است این در حالیست که باتوجه به شاخص هایی که جمهوری اسلامی دارد نباید از پژوهش های بنیادین غافل شد.
دژکام بیان کرد: اگر می خواهیم تمدن ساز باشیم باید تصور خودرا درباب علت و معلول مسائل مختلف تغییر دهیم و همچون ملاصدرا نگاه ویژه ای به موضوعات داشته باشیم تا بتوانیم زمینه لازم برای تحقق پژوهش های بنیادین را فراهم نماییم.
او افزود: باید بنیان اخلاق پزشکی را بر طبق تعاریف اخلاقی اسلامی قرار داد و در عرصه علم فارغ از هرگونه نگاه سیاسی زمینه افزایش علوم را فراهم نمود.
نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز ابراز امیدواری کرد که درخشش دانش آموختگان پزشکی در آینده جهان شمول باشد.


منبع:

1400/09/02
20:42:47
5.0 / 5
214
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان