مدیر مركز آموزش سازمان نظام پرستاری:

آموزش خودمراقبتی ۴۰ درصد رفتن به پزشک را می کاهد

آموزش خودمراقبتی ۴۰ درصد رفتن به پزشک را می کاهد به گزارش رژیم آسان مدیر مرکز آموزش سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه میزان رفتن به پزشک در افرادی که اصول خودمراقبتی را یاد گرفته اند ۴۰ درصد کم می شود، اظهار داشت: این افراد انرژی و اعتماد به نفس بالاتری دارند و هزینه های بهداشت و درمان آنها به مراتب کاسته می شود.


به گزارش رژیم آسان به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان نظام پرستاری دکتر محسن رازانی اضافه کرد: خود مراقبتی عملی است که در آن افراد بر مبنای دانش، مهارت، توانمندی و اطلاعاتی که به شکل تجربه یا از منابع مختلف به دست می آورند، می توانند به صورت مستقل و بدون احتیاج به کمک دیگران از سلامت خود مراقبت کنند و در شرایط بحرانی اعمال و رفتاری را انجام دهند که به حفظ سلامت فرد منجر شود.

وی ادادمه داد: در زمینه خود مراقبتی مردم می توانند از افراد آگاه مشورت گرفته یا به شکل تخصصی و غیر تخصصی از منابع معتبر کمک بگیرند تا با مفهوم خود مراقبتی و اجرای آن در رفتار خود آگاه شوند.

مدیر آموزش سازمان نظام پرستاری بیان نمود: هدف خود مراقبتی ارتقاء سلامت افراد جامعه است و نوع خود مراقبتی به سلامت فرد منجر می شود، اما عمده بحث خود مراقبتی به سلامت جسمی و روانی افراد جامعه بر می گردد، همینطور نیاز است مردم بعضی از مسائل را در حوزه مراقبت از خود، یاد گرفته تا مراقب سلامت جسمی خود باشند.

رازانی اضافه کرد: نکته ای که در خود مراقبتی دارای اهمیت است؛ کسب اطلاعات از منابع معتبر هست؛ افرادی که عملیات خود مراقبتی را آموزش ندیده و به کار نمی گیرند، بطور قطع میزان صدمه پذیریشان در جامعه بیشتر است.

وی افزود: برای مثال در تحقیقات گوناگونی که صورت گرفته مشخص شده، در افرادی که خود مراقبتی را به صورت کامل یاد گرفته اند و به کار می بندند، حدود ۴۰ درصد رفتن به پزشکان، حدود ۲۰ درصد رفتن به پزشکان متخصص و ۵۰ درصد رفتن به مراکز اورژانسی و مراکز بستری بیمارستانی و به شکلی هزینه های درمانی کاسته می شود.

مدیر آموزش سازمان نظام پرستاری اظهار داشت: اگر افراد آموزش های لازم را در حوزه سلامت و خود مراقبتی دریافت نمایند و آنها را در عمل به کار ببرند، می توانند به خوبی تضمین کننده سلامت جسمی و روانی خود باشند.

رازانی اظهار داشت: سلامت جسمانی و روانی فرد بستگی به ارتباط دو طرفه و تاثیرگذاری دارد که از محیط اطراف و انرژی خودش می گیرد. میزان استرس در فعالیت و کار روزانه فرد تأثیر مستقیم دارد برای مثال زمانی که فرد استرس خویش را کنترل کند میزان آگاهی و سلامتی اش هم افزوده می شود.

مدیر آموزش سازمان نظام پرستاری افزود: هرچقدر میزان خود آگاهی فرد بالا رود طبیعتا میزان اعتماد به نفس هم بالا می رود و به واسطه این اعتماد به نفس اضطراب، نگرانی، ترس ها و... کاسته می شود و خود این مورد تضمین کننده خود مراقبتی در فرد است.

وی ادامه داد: یک بخش از خود مراقبتی در حوزه آموزش هست و تحقیق های مختلف نشان داده است که هر چقدر میزان آموزش افراد کم باشد صدمه های اجتماعی بیشتر می شود و سبب افزایش مشکلات جمعی مردم در جامعه می شود.

رازانی بیان نمود: خود مراقبتی به علت این که کاهش هزینه ها را در بحث بهداشت و درمان دارد یک تضمین کننده مهم برای سلامت افراد جامعه است و رعایت آن سبب کاهش ورودی های بیمارستان ها و ارتقاء سطح سلامت در جامعه می شود.

مدیر آموزشی نظام پرستاری خاطرنشان کرد: بهترین مزایای خود مراقبتی این است که انرژی فرد را زیاد می کند و سبب کاهش استرس و ایجاد یک حس تازه با چشم اندازی امیدوارانه به آینده می شود و در نهایت میزان امید به زندگی و شور و شوق سلامتی را زیاد می کند.

۱۳۵۲


منبع:

1400/09/01
16:33:31
5.0 / 5
203
تگهای خبر: آموزش , بیمار , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان