حركت سریع كرونا دلتا در هیاهوی عادی انگاری گیلان

حركت سریع كرونا دلتا در هیاهوی عادی انگاری گیلان به گزارش رژیم آسان در حالیکه این روزها سطح رعایت پروتکلهای بهداشتی در گیلان روبه کاهش است، با ورود ویروس جهش یافته کرونا معروف به دلتا زنگ خطر اخطار برای اهتمام شهروندان در رعایت این پروتکل ها در مناطق مختلف استان به صدا درآمد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، در هفته های اخیر کرونا دلتا جزو مهم ترین خبرهای کرونایی دنیا و کشورمان قرار گرفته است، این ویروس تابحال در اغلب استانهای کشور ورود کرده است، ویروس دلتا جهشی است بر ویروس کرونای ووهان که در هند رخ داده است.
ویروس دلتا قدرت سرایت بالاتری دارد و می تواند در مدتی کم افراد زیادی را درگیر کند، گفته می شود که میزان سرایت این ویروس، ۶۰ درصد بیشتر از گونه های دیگر است و سریع در میان اعضای خانواده منتقل می شود و هر یک نفر می تواند ۵۰ نفر را به سادگی آلوده کند و اگر جلوی آن گرفته نشود منجر به یک اپیدمی وحشتناک می شود.
مطالعات نشان داده است که درگیری ریوی در نوع دلتا سریع تر رخ می دهد و سرعت پیشرفت بیشتری دارد، حتی امکان دارد که شخص سرفه نداشته ولی ریه درگیر باشد و همین مبحث سبب می شود که بیماران بستری نوع دلتا نسبت به کرونای قبلی حال وخیم تری داشته باشند ازاین رو به علت قدرت سرایت این ویروس نباید آنرا دست کم گرفت.
چند روزیست که ردپای کرونا دلتا به دنبال عادی انگاری و بی توجهی بعضی از شهروندان در رعایت پروتکلهای بهداشتی در گیلان هم مشاهده شده است، استاندار گیلان شنبه گذشته در جلسه ستاد مدیریت کرونا ضمن اشاره به این که مواردی از مبتلا شدن به ویروس کرونای دلتا در استان بعد از انجام آزمایشات اثبات شده است، اظهار نمود: باتوجه سرعت انتقال این ویروس، باید میزان مراقبت ها افزایش یابد، گفته می شود که تابحال هشت مورد بیمار مبتلا به کرونای دلتا در گیلان مشاهده شده است.
متاسفانه طی هفته های اخیر میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در گیلان نسبت به ماه های گذشته کاهش یافته است، در جلسه ستاد مدیریت کرونا همینطور اعلام گردید که گیلان در میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی و استفاده از ماسک پایین تر از میانگین ۶۶ درصد کشور است که این مهم نگرانی هایی در ارتباط با مهار بیماری بوجود می آورد.
افزایش شمار شهرستان های قرمز استان گیلان هم نگران کننده است، کرونای گیلان از حدود سه هفته اخیر قرمز تر شده، تغییر رنگ بندی کرونایی به سمت قرمز، هشداری جدی برای همگان در رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی و پرهیز از دورهمی است، بر مبنای تازه ترین ارزیابی نرم افزار ماسک در ارتباط با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی الان شهرستان های رودسر، رودبار، بندرانزلی، رشت، خمام و آستارا در رنگ بندی کرونایی قرمز هستند.
ضمن این که شهرستان های سیاهکل، لاهیجان، آستانه اشرفیه، فومن، ماسال و صومعه سرا نارنجی و لنگرود، املش، شفت، رضوانشهر و تالش در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، کارشناسان بهداشتی عادی انگاری مردم در پرهیز از دورهمی، برگزاری مراسم های عروسی و عزا و مسافرت های درون و برون شهری در گیلان را همچون علل تغییر رنگ بندی ها به سمت قرمز و افزایش آمار مبتلایان بستری به کرونا در بیمارستان ها عنوان می کنند.
روند فزاینده بیماری کووید ۱۹ در گیلان
روند افزایشی بیماری کووید ۱۹ که حدودا از دو هفته گذشته در گیلان شروع شده همچنان سیر صعودی دارد، طی این مدت آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بیشتر از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است، الان بیشتر از ۴۰۰ نفر بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری هستند.
مسئولان بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان می گویند: کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی علت روند فزاینده بیماری کووید ۱۹ در این استان است و در زمان حاضر چاره ای جز رعایت پروتکل ها نیست.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان ضمن اشاره به کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی در این استان عنوان کرد: پیش از این حدود ۸۰ درصد مردم سفارش های بهداشتی را رعایت می کردند اما طی هفته های اخیر توجه بعضی از شهروندان در رعایت پروتکلهای بهداشتی کاهش یافته است.
دکتر انوش دهنادی مقدم ضمن اشاره به تداوم روند صعودی بیماری کووید ۱۹ طی دو هفته اخیر در گیلان بیان داشت: مهم ترین علت روند افزایشی آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا طی این مدت عدم رعایت همگانی در رعایت سفارش های بهداشتی است.
وی با اشاره به اینکه دلتا قدرت سرایت بیشتری نسبت به جهش های قبلی دارد، تصریح کرد: کرونا دلتا ۶۰ درصد مسری تر و کشندگی داخل بیمارستانی آن دو برابر بیشتر است، در کشورهایی که کرونا دلتا مشاهده گردید بعد به نوع غالب تبدیل شد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان افزود: در زمان حاضر رعایت پروتکلهای بهداشتی موثرترین راه جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ است، استفاده از ماسک، عدم شرکت در مهمانی ها، تفرجگاه ها، سواحل دریا، سوپرمارکت ها و رعایت فاصله فیزیکی ۲ متر باید با دقت عمل شود.
به گفته وی کرونای دلتا بیشتر مانند یک سرماخوردگی شدید بروز می کند، این بیماری کمتر علائمی همچون سرفه دارد، اما بدن درد و سایر علایم بیماری پس از چند روز اضافه می شود، کرونای دلتا توانایی سرایت بیشتری نسبت به ویروس اولیه دارد، این جهش جدید می تواند سریع تر افراد را بیمار کند.
در صورت مشاهده علایم سرماخوردگی به مراکز کووید استان رجوع کنید
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم ضمن اشاره به فعالیت ۴۰ مرکز انجام تست کووید در این استان از مردم خواست تا بمحض مشاهده علایم سرماخوردگی در این فصل به مراکز کووید رجوع کنند و در صورت عدم دسترسی به مراکز کووید ۱۹ می توانند به مراکز جامع سلامت نزدیک محله خود رجوع نمایند.
دکتر آبتین حیدرزاده بیان داشت: علایم سرماخوردگی در این فصل را از علائم کرونا می دانیم ازاین رو ضروری است تا در صورت مشاهده علایم در ارتباط با سرماخوردگی همچون گلودرد و آبریزش بینی فورا اقدامات لازم صورت گیرد.
حیدرزاده با اشاره به اینکه از رجوع کنندگان در مراکز کووید تست گرفته می شود، افزود: در صورت مشاهده نتیجه مثبت تست، به شخص مربوطه پیامک ارسال خواهد شد و راهنمایی لازم به فرد مبتلا به ویروس کرونا ارائه می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با تکیه بر لزوم رفتن به موقع مردم در صورت مشاهده علایم سرماخوردگی اظهار نمود: رفتن به موقع در شناسایی، روند درمان و بهبود مبتلایان اثرگذار است.
اکنون مشاهده کرونا دلتا معروف به کرونای هندی در استان گیلان و سرعت بسیار زیاد آن در سرایت پذیری و درگیری سنین پایین اهمیت لزوم رعایت سفارش های بهداشتی را دو چندان می کند، ازاین رو لازمست در رعایت دستورالعمل های بهداشتی بخصوص رعایت فاصله ۲ متری، زدن ماسک و کاهش دورهمی دقت شود تا وارد وضعیت بحرانی نشویم.
برای قطع زنجیره انتقال بیماری کووید ۱۹ استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون سراسری، توجه به شرایط قرنطینه در منزل توسط مبتلایان به کرونا و پرهیز از تردد در سطح شهر تا طی دوران انتقال پذیری بیماری تاکید می شود.
بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ مجموع جان باختگان بیماری کووید ۱۹ در کشور به ۸۵ هزار و ۸۵۹ نفر و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور هم به سه میلیون و ۳۷۳ هزار و ۴۵۰ نفر رسیده است.


1400/04/21
18:44:36
5.0 / 5
292
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان