وقتی واكسن ۲۰۰ هزارتومانی ۲۰ میلیون تومان آب می خورد

وقتی واكسن ۲۰۰ هزارتومانی ۲۰ میلیون تومان آب می خورد رژیم آسان: سفر تعدادی از شهروندان ایرانی به چند کشور همسایه همچون ارمنستان برای تزریق واکسن کوید 19، ضرورت فعال کردن بخش خصوصی کشور برای تدارک واکسن کروونا را صدچندان کرده است.


جستجوی خبرنگار ایرنا از گزارش های در ضمن چند روز اخیر از سفر ایرانیها به ارمنستان برای تزریق واکس کرونا حکایت دارد. ارمنستان اعلام نموده است تزریق واکسن کرونا در این کشور حتی برای توریستهای خارجی رایگان است و به همین علت نیز تعدادی از مردم به سبب کمبود واکسن در ایران کشور ارمنستان را برای واکسیناسیون خود انتخاب نموده اند، آنهم با هزینه های گزاف ۲۰ میلیون تومانی!
طبق گزارش ها هزینه سفر به کشور ارمنستان به طور هوایی با سایرهزینه ها همچون ویزا از حدود هشت میلیون تومان ماه گذشته در وضعیت فعلی به ۲۰ میلیون تومان بالا رفته است.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهارکرد: در کشور ارمنستان تنها دو درصد از مردم واکسن زده اند چونکه در درجه نخست مردم این کشوراعتقادی به زدن واکسن ندارند و دوم آنکه درگیری کرونا در این کشور به سبب پایین بودن سطح رفت و آمدها ناچیز است.
دکتر مسعود مردانی افزود: البته به سبب این که پای ایرانیان به این کشور باز شده است به احتمال قریب به یقین اپیدمی کرونا در این کشور رخ خواهد داد.
وی اضافه کرد: ما توریسم واکسن به کشورهای مختلف همچون امارات و ارمنستان را قبول نداریم، معتقدیم مردم ما بایستی با قیمت مناسب تر واکسینه شوند.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید براینکه، به هیچ وجه تزریق واکسن به شکلی فعلی که هم اکنون لب مرز ارمنستان اتفاق می افتد مورد پذیرش ایران نیست اضافه کرد: چونکه ممکنست قسمتی از جمعیتی که به این کشور سفر کرده اند با ازدحام موجود در لب مرز آلوده به ویروس کرونا شوند و این پس با تعداد زیادی از مسافرانی مواجه شویم که دوز اول واکسن را زده اند اما بیمار به ایران بازگشته اند.


به گفته این متخصص بیماریهای عفونی هنگامی که افراد دوز اول واکسن را تزریق می کنند تنها با گذشت ۱۵ روز از تزریق دوز دوم واکسینه و ایمن خواهند و تنها با تزریق دوز اول ایمنی ایجاد نمی گردد.


مسافران ارمنستان به واکسن های تزریقی توجه کنند
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباب این که مراجعین به کشور ارمنستان به چه شکلی به اصالت واکسن استرازنکا عرضه شده در این کشور اطمینان حاصل کنند اظهار داشت: البته این کار سختی است اما مردم بایستی حتما واکسن استرانزکا را رویت کنند.
مردانی اضافه کرد: مسافران حتما عکس واکسن را برای متخصصان داخل کشور ارسال نمایند چونکه این واکسن در ایران هم موجود است.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در عین حال اشاره کرد: واکسن آسترازنکا واکسن بسیار معتبری است که تزریق آن بین ۸۰ تا ۸۵ درصد برای فرد ایمنی به وجود می آورد.
دکترمردانی با تاکید با بیان اینکه، مدت ویزای توریستی که برای کشور ارمنستان می دهند تنها برای تزریق یک دوز واکسن است، اضافه کرد: اگر واکسن تزریقی سالم باشد، این افراد تنها نیمی از کار واکسیناسیون را انجام داده اند و پس از بازگشت به ایران باردیگر برای تزریق دوز دوم واکسن بایستی به کشور ارمنستان مراجعه کنند و این بسیار هزینه بر و گران خواهد بود.

بخش خصوصی را برای واردات واکسن فعال کنیم
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تاکید بر فعال کردن بخش خصوصی کشور برای واردات واکسن به طور عملیاتی اظهار داشت: بجای این همه هزینه برای تزریق واکسن در کشور ثالث می توان همین واکسن استرازنکا که در کشور ارمنستان به مردم تزریق می شود، می توان این واکسن را با ۲۰۰ هزار تومان یا حداکثر ۵۰۰ هزار تومان برای مردم فراهم نمود.
وی درباب این که چرا با وجود صدور چندین مجوز واردات واکسن برای بخش خصوصی هنوز واکسنی به کشور وارد نشده است نیز اظهارکرد: به این علت است که به بخش خصوصی گفته شده اگر واکسن وارد کنید باید این واکسن ها را برای توزیع بین مردم به وزارت بهداشت تحویل دهید و آنها نیز از ترس این که به سرمایه خود نرسند این کار را نمی کنند.

راهکار رفع مشکلات فعلی تزریق واکسن چیست؟
عضو کمیته علمی ستادملی مقابله با کرونا یکی از راهکارهای رفع مشکلات فعلی و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون گروه های مختلف را آزاد گذاشتن بخش خصوصی همچون سایر کشورها برای واردات و توزیع واکسن البته تحت کنترل مراجع ذیربط عنوان نمود.
مردانی اضافه کرد: بایستی بخش خصوصی واکسن را وارد کند و بین تمام مراکز بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی و داروخانه ها و هلال احمر و حتی سازمان انتقال خون پخش کند سپس گروه های پرخطر در اولویت تزریق باشند و بعد از اتمام واکسیناسیون این گروه ها می توان باقی مردم را با هزینه کم آزاد واکسینه کرد.
وی اظهار داشت: واردات هر دوز واکسن آسترازنکا با دلار ۲۵ هزار تومانی حدود ۷۵ هزار تومان می شود اگر ۲۵ هزار تومان هم حتی برای سایر هزینه ها اضافه شود و آسترازنکا را به یکصد هزارتومان به مردم عرضه کنند تصور نمی کنم پرداخت این مبلغ برای حجم خیلی از جمعیت ایران مسئله ساز باشد.
وی درباب شرایط تولید واکسن از طرف تولید کنندگان داخلی نیز اظهارکرد: همه تولید کنندگان داخلی واکسن همچون واکسن برکت برای تولید انبوه حداقل نیازمند یک تا دو سال زمان هستند.
دکترمردانی اشاره کرد: ما قرار نیست که تنها کشوری باشیم که تنها واکسن خودمان را استفاده نمائیم، بلکه باید هم واکسن وارداتی استفاده نمائیم هم از واکسن داخلی حمایت نماییم، جان مردم ابزار بازی نیست.
وی درباب اینکه، آیا واکسن های ایرانی روند تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را طی کرده اند نیز اظهار داشت: هیچ یک از واکسن های ایرانی برای تاییده سازمان جهانی بهداشت اقدام نکرده اند و تنها واکسن کوو ایران برکت در سایت سازمان بهداشت جهانی فقط ثبت نام کرده است.

ممانعت از انتشار سویه هندی کرونا
مردانی در پاسخ به اینکه، آیا در وضعیت فعلی کشورمان با سویه جهش یافته هندی روبه رو شده است یا خیر نیز اظهارکرد: البته سویه هندی هنوز در کل کشور پخش نشده است، اما در بعضی از استانهای جنوبی همچون هرمزگان و سیستان و بلوچستان این نوع ویروس مشاهده شده است و اگر کنترل نشود ممکنست در کل کشور به یک سویه قالب تبدیل گردد.
جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران قبل از این اعلام نموده بود که باتوجه به روند افزایشی بیماران در سطح ایران، نشان از آن دارد که با سویه جهش یافته هندی مواجه هستیم. البته اطلاعات دقیق تر با سکوئنسینگ ویروس (توالی انواع) مشخص می شود اما به احتمال زیاد علایم فعلی و سرایت بالای ویروس، رفتار نوع جهش یافته کرونا است. علل افزایشی شدن روند کرونا در ایران اول نوع ویروس است؛ می دانیم نوع جهش یافته ماندگاری بالاتری دارد و قدرت پاسخ دهی جمعیت نسبت به آن کمتر است و از سویی بروز این جهش احیانا در استان هایی رخ داده است که کمتر پروتکلهای بهداشتی مقابل کرونا را رعایت می کنند.
مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد: راه های پیشگیری سویه هندی نیز همچون کنترل کرونای معمولی یعنی استفاده از ماسک و حضور نیافتن در تجمعات و دورهمی ها است.منبع:

1400/04/14
10:03:36
5.0 / 5
186
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان