بسیج امكانات و تخصص برای مهار كرونا در سیستان و بلوچستان

بسیج امكانات و تخصص برای مهار كرونا در سیستان و بلوچستان ایرنا- سفر یکروزه معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به زاهدان آن هم در وضعیت بحرانی کرونا در مرزهای جنوب شرق کشور و همین طور استقرار تیم واکنش سریع این وزارتخانه در مرزهای سیستان و بلوچستان موجی از بسیج امکانات و تخصص برای مهار این ویروس را به دنبال داشت.به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا در هفده ماه گذشته سیستان و بلوچستان از کم سروصداترین استانهای کشور در حوزه درگیری با ویروس کرونا بود اما با ورود سویه دلتای هندی از مرزهای جنوب شرقی کشور وضعیت این استان رو به وخامت رفت و هم اینک روزانه حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر به این ویروس مبتلا می شوند و تعداد زیادی از این افراد نیز نیازمند بستری و مراقبت های ویژه هستند.

همین شرایط فوق بحرانی سبب شد تا چهارشنبه گذشته ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به زاهدان سفر کند تا از نزدیک برای گذر از این بحران چاره اندیشی شود.

به دنبال این سفر، تیم واکنش سریع وزارت بهداشت نیز در مرزهای رسمی سیستان و بلوچستان مستقر شد چونکه مرزهای جنوب شرقی در معرض خطر ورود واریانت هندی (دلتا) و آفریقایی (بتا) قرار گرفته و باید کنترل های بهداشتی و مراقبتی افزایش یابد و خدمات مناسب غربالگری و بیماریابی توسط نظام بهداشت و درمان در پایانه های رسمی ارائه شود.

همچنین مقرر است هفته آتی وزیر بهداشت شخصا در این استان حضور یابد و در سفری سه روزه از وضعیت حوزه دانشگاه های علوم پزشکی زابل، زاهدان و ایرانشهر بازدید کند.

به گفته استاندار سیستان و بلوچستان، این استان به سبب داشتن مرز گسترده با کشورهای همسایه در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارد بدین سبب باید بهترین امکانات، تجهیزات و فرماندهان را برای کنترل این ویروس منحوس داشته باشد اما این در حالیست که مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی این استان با کمترین امکانات درحال مقابله با موج جدید شیوع ویروس کرونا هستند.

حریرچی نیز در این سفربا اعلام این که میزان بستری در سیستان وبلوچستان به متوسط کشوری رسیده است، اظهار داشت: امکانات فعلی استان کفاف نیازهای دو تا سه هفته ای را می دهد اما اگر این وضع ادامه پیدا کند ممکنست گرفتار مشکل شویم.

با این حال وزارت بهداشت هم اینک تمرکز خودرا بر روی مهار موج کرونا در سیستان و بلوچستان گذاشته. استانی که ۱۰ شهرستان آن بیمارستان ندارد و گاهی نیاز است فرد برای درمان و رسیدن به بیمارستان بیش از ۱۰۰ کیلومتر را طی نماید که همین مورد باعث شده بیماران به سبب بُعد مسافت در وضعیت بدحال به بیمارستان مراجعه می کنند.

استانی که خیلی از مردم آن به سبب ناتوانی اقتصادی امکان استفاده از ماسک و سایر لوازم ضدعفونی کننده را ندارند و بنا بر این پایین ترین رتبه در استفاده از ماسک را در کشور را به خود اختصاص داده اند.

به هر حال در این شرایط بحرانی، راه نجات تسریع در انجام واکسیناسیون است که بگفته استاندار سیستان و بلوچستان اگر یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن درخواست شده از رئیس جمهوری به این استان برسد، می توان جمعیت بالای ۱۸ سال را واکسینه کرد.در سیستان و بلوچستان ایمنی اکتسابی وجود ندارد

به گفته معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در سیستان و بلوچستان به سبب شرایط اقلیمی و فاصله گذاری اجتماعی در اوج گیری های قبلی کرونا میزان آمار بستری و مرگ و میر حتی به متوسط کشوری هم نرسیده بود و چون روند مبتلاشدن در سیستان وبلوچستان در گذشته کم بوده، نسبت به سایر استانها ایمنی اکتسابی در آن وجود ندارد.

ایرج حریرچی شامگاه چهارشنبه در بدو ورود به زاهدان اعلام نمود: برای اولین بار در چند روز اخیر میزان موارد سرپایی و بستری کرونا در استان سیستان و بلوچستان (یک هزار و ۱۷۴ مبتلا) از متوسط کشوری فراتر رفته است.

وی اضافه کرد: از طرفی ویروس دلتا از جنوب شرقی وارد کشور شده و باتوجه به خواستگاه این ویروس در هند و شرایطی که در افغانستان به وجود آمده احتمال افزایش مهاجرت به ایران از مسیرهای مختلف وجود دارد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: همین طور با افزایش تعداد موارد بستری شاهد افزایش موارد بیکاری در سیستان و بلوچستان هستیم.

وی با درخواست از مردم برای رعایت شیوه نامه های بهداشتی اضافه کرد: می دانیم مردم در فشار قرار دارند و از نظر اقتصادی گرفتار مشکل هستند، اما خواهش می نماییم مردم به ویژه در استانهای جنوبی همکاری کنند تا با رعایت دستورالعمل ها و واکسیناسیون سریع و گسترده در آینده نزدیک بتوانیم از بیماری رهایی پیدا نماییم.۱۰۰ تخت بیمارستانی جدید در سیستان و بلوچستان تجهیز شدحریرچی در اولین برنامه از سفر خود به زاهدان از از بیمارستان های خاتم الانبیا (ص) و علی ابن ابی طالب(ع) زاهدان که از مراکز اصلی پذیرش بیماران کرونائی هستند، بازدید کرد.

وی در این بازدید رعایت دستورالعمل های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان را کمترین میزان در سطح کشور اعلام نمود و اظهار داشت: میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در این استان حتی در وضعیت اوج گیری فعلی، حداقل ۴۰ درصد کمتر از به متوسط کشوری است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در چند ماه گذشته سیستان و بلوچستان از نظر بستری و مرگ بیماران مبتلا به کرونا از متوسط کشوری پایین تر بوده شاید آن زمان ویروس قدرت زیادی نداشته است.

وی اضافه کرد: به سبب ورود ویروس های جهش یافته به سیستان و بلوچستان، کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سطح استان و برگزاری تجمعات در پیش از برگزاری انتخابات، تعداد مبتلایان به کرونا در منطقه از متوسط کشوری فراتر رفته است.

حریرچی اشاره کرد: دست همه مردم سیستان و بلوچستان را می بوسم، از آنان تقاضا دارم تا ۲ هفته آتی دستورالعمل های بهداشتی را با حداکثر میزان رعایت نمایند و به سفارش های مسئولان استانی و بهداشتی گوش فرا دهند تا از این بحران عبور نماییم.

وی اظهارداشت: مراکز ۱۶ ساعته با شدت و جدیت درحال ارائه خدمات به مردم عزیز است و افزون بر سه هزار تست از امروز در مراکز غربالگری کرونا صورت می گیرد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: هم اینک ۷۰۰ تخت برای بیماران کرونائی در سیستان و بلوچستان فعال است.

وی بیان کرد: ۱۰۰ تخت بیمارستان جدید و آماده افتتاح بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان تجهیز شده و در صورتیکه نیاز باشد به تخت های بستری کووید ۱۹ اضافه خواهد شد.

حریرچی افزود: مرزهای رسمی سیستان و بلوچستان بصورت کامل بسته شده ولی متاسفانه در مرزهای غیررسمی ترددهایی انجام می شده که با دستور مسئولان استانی محدودیت تردد آن به حداکثر رسیده است.

تمرکز وزارت بهداشت بر حل معضل کرونا در سیستان و بلوچستانشرکت در ستاد استانی مدیریت و مقابله با ویروس کرونا سیستان و بلوچستان دومین برنامه حریرچی در مسافرت به زاهدان بود. وی در این جلسه بر اهتمام ویژه دولت بر حل معضل کرونا در این استان آگاهی داد و اظهار داشت: هیچ کمبودی در حوزه امکانات بهداشتی و درمانی برای مردم این استان نخواهیم گذاشت و تمرکزمان در وزارت بهداشت بر کنترل موج کرونا در این استان خواهد بود.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: هدف مهم ما از سفر به این استان ابتدا تشکر از اقداماتی است که در دوره اخیر و چند هفته گذشته شاهد انجامش باتوجه به افزایش موج کرونا بودیم؛ است.
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان به سبب اقدامات مناسبی که در آن انجام شد و نیز به جهت خصوصیات اقلیمی و جغرافیایی که در آن وجود دارد خوشبختانه در ۱۷ ماه گذشته گرفتار موج سنگین کرونا نشده بود و موارد دیگری که در استانهای درگیر داشتیم در این استان شدت چندانی نداشت.

حریرچی اشاره کرد: هنر اصلی آنست که تا زمان واکسیناسیون ابتلاها را در حوزه کرونا به تأخیر بیندازیم تا با انجام واکسیناسیون ایمنی لازم شود و هر چقدر تا آن زمان این بستری ها را عقب بیندازیم موفق تر خواهیم بود.
وی اشاره کرد: ما هیچ کمبود بهداشتی و درمانی در سیستان و بلوچستان نداریم و هر موضوعی باشد آنرا تامین و به استان تحویل خواهیم داد و اگر تعداد تخت های بیمارستانی این هشت سال اخیر را با گذشته مقایسه نماییم روند فزاینده ای در آن قابل مشاهده می باشد.

ضرورت همراهی بزرگان طوائف در مقابله با کرونامعاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه حق مردم سیستان و بلوچستان این است که از بالاترین و بهترین امکانات بهره مند باشند اظهار داشت: این تجربه اولین موج شدید در این استان بوده بسیاری از استانهای ما در سال ۹۸ یا آبان و تیر ۹۹ این مساله را تجربه کردند و باید گفت برای مقابله با بحران اولین موضوع وحدت کلمه است.
وی بیان کرد: باید همگی با تمام قوا با همدیگر بوده و با هم متحد باشیم تا حتی یک انسان ۹۰ ساله که سرطان هم دارد به خاطر کرونا فوت نکند و اگر کسی در این حالت فوت کند ما پاسخگو هستیم همه با هم یکی شویم و موضوع کرونا را حل نماییم.

حریرچی با اشاره به این که بحث استفاده از ماسک و رعایت پروتکلهای بهداشتی سیستان وبلوچستان در چند هفته گذشته از متوسط کشوری پایین تر بوده اشاره کرد: مسئولان مذهبی، استانی، فرهنگی و ذی نفوذ باید دراین زمینه موثر و برای این مهم راهکارهای موضعی و محلی انتخاب گردد.
وی با اشاره به این که هنوز هم چاره کرونا پیشگیری است اشاره کرد: باید نهایت اهتمام مان را نماییم که موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در بیمارستان و خارج بیمارستان کم نماییم و اگر کسی در خانه فوت یا وقتی بدحال وارد بیمارستان می شود این مساله تقصیر ما هست که نتوانستیم آگاهی دهیم.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد: در بیمارستان ها قدم نخست این است که درمان سرپایی را فعال نماییم ما نمی دانیم که این پیک و این موج کرونا به کجا می رسد ولی برای بدترین شرایط خودمان را باید آماده نماییم و هر چه زودتر درمان سرپایی را انجام و مردم را و آنهایی که در خانه می توانند بمانند مدیریت برایشان صورت گیرد.افزایش تست های روزانه سیستان و بلوچستان به ۳ هزار موردوی با اعلان اینکه مراکز ۱۶ ساعته در سیستان و بلوچستان توسعه می یابد و تست هایی که گرفتیم از ۲ هزار و ۳۰۰ مورد ۲ روز گذشته هم اینک به سه هزار مورد خواهد رسید برای اینکه تنها چیزی که صرفه جویی ندارد انجام تست کروناست اظهار داشت: باید حداکثر مانع را برای ورود غیرقانونی شهروندان خارجی انجام و با مسئولان وزارت خارجه صحبت نماییم و آنهایی که وارد می شوند باید در مکان هایی حتما قرنطینه شوند.

حریرچی بیان کرد: مردم نگران هیچ کمبودی نباشند باتوجه به خاصیت بالای سرایت پذیری ویروس این مهم شدیدا در سیستان و بلوچستان درحال افزایش است که امیدواریم این مشکل را در هفته های آتی در این استان کنترل و پایین ترین میزان مشکلات را داشته باشیم.
وی اشاره کرد: به جهت اینکه ایمنی جمعی را در سیستان و بلوچستان برای ویروس کرونا افزایش دهیم باید واکسیناسیون افزایش یابد و دراین زمینه باید گفت با اهمیت ترین وظیفه دینی، ملی و اخلاقی ما انجام واکسیناسیون خواهد بود.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: هر کسی که به آن واکسن عرضه می شود آنرا تزریق کند تا بتوانیم به زندگی طبیعی برگردیم؛ تنها راه خروج از بحران کووید انجام گسترده واکسیناسیون است که اقدامات مناسبی در استان درحال انجام بوده و با انجام این اقدامات پیشگیرانه میزان مبتلاشدن و مرگ و میر کاهش و از بحران خارج می شویم.

امکانات فعلی سیستان و بلوچستان پاسخگوی ۲ تا سه هفته آتی استدیدار با نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان آخرین برنامه از سفر معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به زاهدان بود.

حریرچی در این دیداد اظهار داشت: دو تا سه هفته اخیر با ورود ویروس از مرزهای شرقی و جنوبی کشور هم اینک از ۶۲ شهر قرمز، ۵۰ شهر مختص جنوب و جنوب شرق هستند.

وی با اشاره به خصوصیت های اقلیمی و اجتماعی منطقه و آمار پایین مبتلایان در نسبت به سایر استانها در هفده ماه گذشته، وضعیت فعلی سیستان وبلوچستان را نگران کننده توصیف کرد.
وی افزود: ویروس دلتا، قدرت سرایت بیشتری دارد و جوانان را بیشتر درگیر می کند و چون روند مبتلاشدن در سیستان وبلوچستان در گذشته کم بوده، نسبت به سایر استانها ایمنی اکتسابی در آن وجود ندارد.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که میزان بستری در سیستان وبلوچستان به متوسط کشوری رسیده، بیان کرد: امکانات فعلی استان کفاف نیازهای دو تا سه هفته ای را می دهد اما اگر این وضع ادامه پیدا کند ممکنست گرفتار مشکل شویم.
وی اظهارداشت: وزیر بهداشت فرمان داده که همه درخواست های سیستان وبلوچستان اجابت شود و همین طور امکان فعال سازی یک سوم از بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی زاهدان در معرض افتتاح را برای بیماران کرونائی داریم.
حریرچی، میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سیستان و بلوچستان را حتی در وضعیت اوج گیری فعلی، حداقل ۴۰ درصد کمتر نسبت به متوسط کشوری عنوان نمود و اضافه کرد: میزان متوسط استفاده از ماسک در اماکن عمومی در کشور ۷۸ درصد و در استان ۴۸ درصد بوده و میزان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در کشور به ۷۵ درصد رسیده که در این استان ۴۹ درصد است.
وی نقش آفرینی حداکثری علما و نهادهای فرهنگی برای پیشگیری و ترغیب مردم به استفاده از واکسن را در سیستان و بلوچستان خواهان شد.همراهی سپاه و بسیج در افزایش مراکز واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز میزان استقبال جمعیت های هدف نسبت به واکسیناسیون را پایین توصیف کرد و از رایزنی با سپاه و بسیج برای تخصیص مکان های مناسب جهت واکسیناسیون عمومی آگاهی داد و اظهار داشت: به دنبال وضعیت بحرانی به وجود آمده در سیستان و بلوچستان و انتشار ویروس هندی با همکاری سپاه و بسیج پایگاه های تجمیعی واکسیناسیون در استان افزایش خواهد یافت.

دکتر سیدمحمد هاشمی شهری اضافه کرد: همین طور در صدد هستیم تعداد واکسن بیشتری وارد سیستان و بلوچستان شود تا با واکسینه کردن افراد در معرض خطر از شیوع گسترده کرونا جلوگیری کرد.

وی اشاره کرد: در وضعیت فعلی بهترین راه جلوگیری از انتشار گسترده ویروس جلوگیری از هر گونه تجمع، تردد و جابه جایی جمعیت است که تقاضا داریم هم استانی های عزیز این مهم را رعایت نمایند.

آمادگی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای تامین نیازهای احتمالی سیستان و بلوچستانرئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در این سفر همراهی کرد.

دکتر حسینعلی شهریاری در جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با ویروس کرونای سیستان و بلوچستان که با حضور ایرج حریرچی برگزار شد، اظهار داشت: مجموعه بهداشت و درمان کشور و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس وضعیت ارائه خدمات درمانی در این استان را بصورت مستمر زیر نظر دارد و با مسئولان منطقه در ارتباط هستند و نیازهای احتمالی بعدی با بهره گیری از ظرفیت ها تامین می شود.

وی ضمن تشکر از کادر درمان سیستان و بلوچستان اظهارداشت: آنان هر چه درتوان داشتند در طبق اخلاص گذاشتند و انصافا وزیر بهداشت امکانات و بودجه هایی که برای این استان می دهد قابل توجه بوده و برای بیمارستان۳۲۰ تختخوابی در این چند ماه اخیر نزدیک ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه گذاشتند.
وی ادامه داد: اطلاع رسانی در کم کردن مشکلات ناشی از ویروس کرونا موثر خواهد بود همین طور از تمام علما تشکر می کنم که تمامی مراسم ها را تعطیل کردند در این راستا باید گفت اگر مردم پروتکل ها را رعایت نمی کنند شاید ما نتوانستیم با آنان هم زبان شویم و آنان را اقناع نماییم.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه ۴۲ درصد جمعیت زاهدان حاشیه نشین هستند و این شهر اگر آمار کرونائی زیاد بوده به خاطر تجمع پذیر بودن آنست، اظهار داشت: با همه این اقدامات، چاره اصلی برای برگشتن سیستان و بلوچستان به وضعیت عادی رعایت شیوه نامه های بهداشتی و مراجعه به موقع بیماران به مراکز غربالگری است.

وی بیان کرد: آمار در سیستان و بلوچستان از نظر تخت بیمارستانی نسبت به متوسط کشوری پایین است اما با این وجود در زاهدان فعلا بیماری نبوده که نیاز به بستری داشته باشد و نشده باشد.اسقرار تیم واکنش سریع وزارت بهداشت در مرزهای سیستان و بلوچستانبه دنبال سفر حریرچی به زاهدان، تیم واکنش سریع وزارت بهداشت با هدف ارزیابی دقیق اوضاع کرونا و به اشتراک گذاری تجارب قبلی در استان سیستان و بلوچستان در پایانه های رسمی این استان حضور پیدا کرد.

مسوول کمیته کشوری واکنش سریع کووید-۱۹ وزارت بهداشت در جریان سفر به زاهدان در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در وضعیت فعلی واقع بینی و نگاه عالمانه به شرایط، پرهیز از سیاسی بازی و استفاده از همه ظرفیت ها برای ثمربخش شدن اقدامات نظام بهداشت و درمان ضرورت دارد.

حمید سوری اضافه کرد: از شروع بحران کرونا تا کنون تجربه همه گیری سنگینی در سیستان و بلوچستان نداشته ایم و موج های قبلی به خوبی مدیریت شده است.

وی ویروس های جهش یافته جدید موسوم به هندی و آفریقایی که قدرت سرایت چند برابری در مقایسه با ویروس های قبلی دارند، در کنار عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی تعداد موارد مثبت این موج را به بالای سه برابر موج های قبلی رسانده است.

مسوول کمیته کشوری واکنش سریع کووید-۱۹ وزارت بهداشت اظهار داشت: مرزهای جنوب شرقی در معرض خطر ورود واریانت هندی (دلتا) و آفریقایی(بتا) است و بنا بر این کنترل های بهداشتی ها و مراقبتی بالا رفته و خدمات مناسب غربالگری و بیماریابی توسط نظام بهداشت و درمان در پایانه های رسمی ارائه می شود.

وی ضمن تقدیر از همراهی و جدیت نیروهای مرزبانی، بسیج و سپاه در کنترل مرزها وگذرگاه های غیررسمی و همکاری با مدافعان سلامت افزود: با اهمیت ترین مسائل و چالش های موجود در منطقه، ورود و خروج غیر قانونی، بلاتکلیفی و گسیل اتباع غیر قانونی می باشد که امکان آلوده بودن آنها به ویروس وجود دارد.

سوری عنوان کرد: شرایط حال حاضر گویای این است که وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در مناطق مرزی نظیر میرجاوه به تنهایی قادر به کنترل این بیماری نیستند و موفقیت دراین زمینه، تصمیم وهمت جدی تمام دستگاه های مرتبط را می طلبد.

وی درباب غربالگری مرزی اشاره کرد: کادر بهداشتی مسقر درمرز میرجاوه با تمام توان درحال ارائه خدمت هستند، اما نکته قابل توجه نابرابری شرایط موجود با امکانات و همخوان نبودن با تصمیمات ستاد استانی است.


1400/04/11
15:56:33
5.0 / 5
179
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان