اختصاص ۵۰ میلیاردریال از طرف هیات دولت برای جلوگیری از سالك در دامغان

اختصاص ۵۰ میلیاردریال از طرف هیات دولت برای جلوگیری از سالك در دامغان ایرنا- 50 میلیاردریال بمنظور جلوگیری از شیوع و انتشار بیماری سالک در میان ساکنان برخی مناطق شهری و روستایی شهرستان دامغان اختصاص یافت.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری سمنان، هیات وزیران با اختصاص مبلغ ۵۰ میلیاردریال بصورت هزینه ای از محل منابع بند (م) ماده ۲۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت (۲) مصوبه ۱۳۹۳ بمنظور جلوگیری از شیوع و انتشار بیماری سالک در میان ساکنان برخی مناطق شهری و روستایی شهرستان دامغان در استان سمنان موافقت نمود.
در مکاتبه اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری با وزارت کشور که رونوشت آن به استانداری سمنان ارسال شده، آمده است: هیئت وزیران در جلسه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۰ به پیشنهاد وزارت کشور و با تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد مبلغ ۵۰ میلیاردریال بصورت هزینه ای از محل منابع بند (م) ماده ۲۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم قسمتی از مقررات مالی دولت (۲) مصوبه ۱۳۹۳ بمنظور جلوگیری از شیوع و انتشار بیماری سالک در میان ساکنان برخی مناطق شهری و روستایی شهرستان دامغان در استان سمنان و لزوم اعمال مراقبت های بهداشتی در مقابل بیماریهای واگیر (واپایش) کنترل آفات و امراض نباتی و مقابله با انتشار همه گیری (اپیدمی) های دامی و انجام سایر برنامه های پیشگیرانه در سطح استان سمنان در اختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان قرار می گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود.
در ادامه این مکاتبه آمده است: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سمنان موظف است گزارش عملکرد این تصویب نامه را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمانهای برنامه و بودجه و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.
یماری پوستی سالک بر اثر گزش نوعی پشه خاکی به انسان منتقل می شود و در ایران دو نوع سالک شهری یا نوع خشک و روستایی یا نوع مرطوب وجود دارد؛ در سالک روستایی، موش های صحرایی مخزن بیماری هستند و پشه خاکی ماده بعد از خونخواری از موش صحرایی مبتلا، آلوده می شود و با گزش فرد سالم موجب انتقال بیماری می شود.
در سالک شهری، مخزن بیماری بیشتر بیماران مبتلا و بطور تصادفی سگ ها هستند، بدین سان پشه خاکی ماده بعد از خونخواری از اطراف زخم سالک، آلوده شده و با گزش فرد سالم موجب انتقال بیماری می شود.
سالک یک بیماری پوستی انگلی و مشترک بین انسان و حیوان است که در اثر گزش پشه خاکی ماده و انتقال انگل سالک ایجاد و اغلب به شکل یک زخم دیده می شود.
بیماری سالک در شهرستان دامغان استان سمنان دارای سابقه ۱۰ ساله است و در فصل تابستان گریبان گیر مردم بیش از ۳۰ روستای جنوب و شرق دامغان می شود. بنا بگفته منابع محلی، سال قبل حدود یکهزار نفر در شهرستان دامغان به زخم سالک مبتلا شدند که لزوم توجه بیشتر به راهکارهای پیشگیرانه و جدیت در مقابله با این بیماری، لازم و لازم است.


1400/04/10
12:58:33
5.0 / 5
297
تگهای خبر: بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان