سامانه جراحی ازراه دور ایرانی آماده ورود به بازارهای جهانی

سامانه جراحی ازراه دور ایرانی آماده ورود به بازارهای جهانی به گزارش رژیم آسان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر عامل شرکت دانش بنیان نوآوران رباتیک و پزشکی سینا اظهار داشت: ربات جراح 100درصد ایرانی سینا، در کشورهای مختلف ثبت اختراع شده و آماده ورود به بازارهای جهانی و رقابت با تنها نمونه آمریکایی موجود در بازار است.


به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، علیرضا میرباقری روز چهارشنبه در نخستین جراحی رباتیک ازراه دور روی حیوان که در مرکز مهارت های پیشرفته بالینی بیمارستان امام خمینی (ره) انجام شد، در جمع خبرنگاران اضافه کرد: این عمل نخستین عمل جراحی رباتیک ازراه دور در کشور است که انجام می شود. جراح در بیمارستان سینا در فاصله هفت کیلومتری از بیمارستان امام خمینی قرار دارد و ارتباط جراح با ربات و بیمار (سگ) بوسیله اتصال مخابراتی صورت گرفته است.
وی بیان کرد: از سال ۸۵ در کشور کار تحقیقات بر روی دستگاه سامانه جراحی ازراه دور سینا شروع و نمونه های مختلف روی آن تست شد. این سامانه حالا به مرحله ای رسیده که می تواند عمل جراحی را ازراه دور انجام دهد.
باقری اظهار داشت: این دستگاه از دو قسمت تشکیل شده است. کنسول جراحی در اختیار جراح قرار می گیرد که هم اکنون در بیمارستان سینا نصب شده و ربات های جراح بر بالین بیمار در بیمارستان امام خمینی (ره) نصب شده است. این دو سامانه بوسیله اینترنت پرسرعت همراه اول به هم متصل شدند و عمل جراحی ازراه دور را انجام دادند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: وقتی جراح پشت کنسول جراحی در بیمارستان سینا قرار می گیرد هر حرکت دستی که جراح انجام می دهد، همان حرکت ها بلافاصله و هم زمان روی حیوان اجرا می شود. با این تفاوت اگر دست جراح وارد شکم بیمار شود باید شکاف های ۲۰ تا ۳۰ سانتی روی شکم بیمار ایجاد شود، اما با بهره گیری از این روش جراحی رباتیک، دو شکاف ۵ میلی متری ابزارهایی را وارد شکم بیمار می کند که جایگزین دست جراح در شکم بیمار می شود.
باقری گفت: بدین سان می توانیم عمل های پیچیده ای را که بصورت باز انجام می شود یا جراحت زیادی برای بیمار به همراه دارد، با روش های کمتر تهاجمی بوسیله دو شکاف ۵ ملی متری داخل بدن بیمار انجام داد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: این ربات جراح، ۱۰۰درصد ایرانی است و ثبت اختراع گوناگون آن در کشورهای مختلف انجام شده و آماده ورود به بازارهای جهانی و رقابت با تنها نمونه آمریکایی موجود در بازار است. این ربات از لحاظ قیمت نیز یک سوم قیمت نمونه آمریکایی برای ورود به بازار جهانی قیمت گذاری شده است.
وی اظهار داشت: از همه مهمتر قیمت ابزار مصرفی این ربات یک دهم قیمت تنها نمونه آمریکایی است،. این ربات می تواند برای کشورهای با درآمد کمتر مورد استفاده قرار گیرد.
باقری تصریح کرد: هنر این محصول این است که عمل های باز را به عمل بسته تبدیل می کند، یعنی عمل هایی را که با ابزارهای ساده جراحی لاپاروسکوپی نمی توان بصورت بسته انجام داد و باید بصورت باز باشد، انجام داد. ابزارهای این دستگاه مثل دست انسان است و با ایجاد شکاف پنج میلی متری می تواند عمل های پیچیده باز را به عمل بسته تبدیل کند و در قفسه سینه، حفره شکم و حفره لگن مورد استفاده قرار گیرد.
باقری درباب قطعی اینترنت در حین عمل ازراه دور اظهار داشت: راه های ارتباطی گوناگون پیش بینی می شود که اگر یکی قطع شد، دیگری جایگزین شود. واقعیت این است که شاید ۱۰ سال پیش این سوال خیلی جدی تر بود، اما حالا حین کارکردن نگران این نیستیم که تلفن و اینترنت قطع شود، شبکه های مخابراتی قابل اعتماد شده اند. دستگاه به صورتی طراحی شده که اگر اینترنت قطع شود همه مراحل و موارد فریز می شود و هیچ خطری بیمار را تهدید نمی کند و می توان ربات ها را از بیمار جدا کرد و عمل را انجام داد.
این فناور اضافه کرد: آنچه مهمست این که عمل جراحی ازراه دور یکی از مزایای این روش است، اما در دنیا هر ۳۰ ثانیه یک دفعه یک عمل جراحی رباتیک با نمونه آمریکایی انجام می شود و هیچ کدام راه دور نیستند و بصورت لوکال استفاده می شود، دلیل این که چرا لوکال استفاده می شود به سبب چهار مزیت آنست.
باقری اظهار داشت: اول این که جراح پشت کنسول می نشیند و کار می کند و خستگی خیلی کمتر است، بنا بر این درصد خطا نیز کاهش پیدا می کند. دوم این که وقتی دستگاه در کنسول جراحی دست خودرا یک سانت تکان می دهد ابزار جراحی داخل شکم بیمار یک میلی متر حرکت می کند. پس بخیه های ظریف را با بزرگ نمایی ۱۰ برابر در داخل کنسول انجام می دهد و ربات بخیه(یک دهم) را داخل شکم بیمار کپی می کند. سوم، حذف لرزش دست جراح به سبب خستگی یا افزایش سن جراحان است و از همه مهمتر این که می توان جراحی باز را به جراحی بسته تبدیل کرد.
وی تصریح کرد: امروز عمل وازکتومی (عمل عقیم سازی) روی سگ که یک کار معمول است، بصورت رباتیک انجام دادیم.

ربات جراح ازراه دور سینا به لحاظ علمی کاملا قابل بهره برداری است


جراح و رئیس بیمارستان سینا نیز در نخستین جراحی رباتیک ازراه دور در کشور اظهار داشت: استفاده از این دستگاه از لحاظ علمی، کاملاً قابل اجرا و بهره برداری است که در آینده می تواند بسیار کاربردی باشد.
دکتر محمد طالب پور در این عمل جراحی رباتیک ازراه دور بر روی حیوان که وی در مرکز مهارت های پیشرفته بالینی بیمارستان امام خمینی (ره) در بیمارستان سینا انجام داد، اضافه کرد: اعمال جراحی روی حیوانات بواسطه دستگاه رباتیک جراحی ازراه دور ایرانی تا حالا با موفقیت انجام شده است، این سیستم در ابتدا با مشکلاتی مواجه بود که با انجام تست های گوناگون برطرف شد.
وی بیان کرد: تا حالا هفت تا هشت عمل جراحی ازراه دور روی حیوان با این سامانه رباتیکی انجام شده است. تمام این اعمال جراحی موفقیت آمیز بوده و تمام حیوانات زنده هستند.
رییس بیمارستان سینا افزود: این سیستم جراحی رباتیک ازراه دور از لحاظ بالینی بهینه شده است، آخرین اعمال جراحی بواسطه این دستگاه که ۴۰ دقیقه طول کشید بدون مشکل انجام شده است.
وی اظهار داشت: حالا می توانیم ادعا نماییم که از لحاظ علمی، استفاده از این دستگاه کاملاً قابل اجرا و بهره برداری است که در آینده می تواند بسیار کاربردی باشد.
طالب پور با اعلان اینکه ساخت این دستگاه موجب پیشرفت کشور شده، اشاره کرد: سیستم رباتیک باتوجه به پتانسل های بالا، آرامش و ایمنی که به جراح می دهد، موجب بالا رفتن کیفیت جراحی می شود.
وی با تاکید براینکه همه کشورهای دنیا به دنبال استفاده از سامانه های رباتیکی برای اعمال جراحی ازراه دور هستند، اظهار داشت: به سبب تحریم شانس استفاده از این ابزار را نداشتیم، اما با تاکید بر دانش پژوهشگران کشور از این دستگاه بهره مند شدیم.
جراح و رئیس بیمارستان سینا با اعلان اینکه ساخت این دستگاه یک کار ملی است، اظهار داشت: فاز ارتقای کیفیت، تجاری سازی و گسترش مواردی است که باید استانداردهای خودرا طی نماید تا این عمل را بر روی انسان انجام دهیم.
نخستین عمل جراحی رباتیک ازراه دور در ایران، با بهره گیری از ربات جراح سینا ساخت شرکت دانش بنیان نوآوران رباتیک و پزشکی سینا با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و امروز با موفقیت روی یک سگ انجام شد.منبع:

1400/04/02
22:49:14
5.0 / 5
292
تگهای خبر: آموزش , بیمار , پزشك , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان