كم شنوایی را جدی بگیرید

كم شنوایی را جدی بگیرید به گزارش رژیم آسان متخصصان می گویند باید مسائلی نظیر کم شنوایی در افراد بخصوص کودکان جدی گرفته شود؛ چون که تشخیص و مداخله زود هنگام در مواردی نظیر کم شنوایی برای کاهش عواقب آن بسیار اهمیت دارد.


به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، بنابر اعلام متخصصان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کم شنوایی یک ناتوانی ارتباطی به حساب می آید که شیوع آن در جامعه به صورت کلی و در سالمندان به صورت خاص در حال افزایش می باشد.
براساس این گزارش نزدیک به ۴۶۶ میلیون نفر در سرتاسر جهان گرفتار کم شنوایی ناتوان کننده هستند و ۳۴ میلیون نفر از این تعداد را کودکان می سازند.
تا سال ۲۰۵۰ بیشتر از ۹۰۰ میلیون نفر از مردم جهان گرفتار کم شنوایی ناتوان کننده خواهند بود و ۶۰ درصد از کم شنوایی های کودکان از راه مداخله بموقع قابل پیشگیری می باشند.
با توجه به اینکه ۱/۱ میلیارد جوان ۱۲ تا ۳۵ سال در معرض خطر کم شنوایی ناشی از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند قرار دارند، روش های کاهش اختلالات شنوایی مانند ایمن سازی نوزادان و کودکان در مقابل بیماری های عفونی، غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان، تشخیص و درمان بموقع کم شنوایی، درمان افراد مبتلا به عفونت مزمن گوش، زایمان طبیعی، عدم مصرف مواد مخدر و روان گردان که دارای خطر ایجاد کم شنوایی در افراد است، کنترل مواجهه با صداهای بلند در محیط شغلی و تفریحی، مراقبت از سلامت گوش و شنوایی و سلامت گوش و شنوایی در سالمندان است.
در بخشی از این گزارش آمده است؛ پیرگوشی امری اجتناب ناپذیر است که با توجه اطرفیان و استفاده بموقع از وسایل تقویت شنوایی و سمعک قابل درمان است.
همچنین کم شنوایی سالمندان به علت اختلال در برقراری ارتباط با اطرافیان می تواند باعث افسردگی و گوشه گیری آنها شود. ازاین رو با عنایت به اینکه کم شنوایی سالمندان باعث افزایش احتمال رخداد حوادث برای آنها می شود، با تجویز درست و منطقی وسایل کمک شنوایی مانند سمعک میتوان شرایط سالمندان را بهبود بخشید.
آسیب شنوایی ناشی از صدای بلند غیرقابل برگشت است
برای تضمین سلامت گوش و شنوایی در عمومی مردم بخصوص جوانان رعایت نکات زیر لزوم دارد:
- هیچگاه با صدای بلند به موسیقی گوش ندهیم و در سطح ایمن بشنویم
- گوش کردن موسیقی با صدای بلند باهدست، هدفون و هندزفری یا استفاده طولانی مدت از هدست، هدفون و صدای بلند و ناهنجار باعث آسیب برگشت ناپذیر به شنوایی می شود و وقتی شنوایی صدمه ببیند هیچگاه قابل جبران نخواهد بود.
- صدمه شنوایی ناشی از صدای بلند غیر قابل برگشت است.
- هیچگاه برای تمیز کردن مجرای شنوایی از گوش پاک کن و یا دیگر اجسام خارجی استفاده نکنیم.
- در آبهایی که مشکوک به آلودگی است شنا نکنیم.
- در صورت احساس درد در گوش از درمان های خانگی مثل ریختن روغن یامایعات غیر استریل و یا دمیدن دود(سیگار و...) در گوش خودداری نماییم.
- افراد کم شنوا می توانند از خدمات حمایتی مانند سمعک، کاشت حلزون، روش های توانبخشی، زبان اشاره و... بهره ببرند.
- از راه ارزیابی و غربالگری بموقع شنوایی در دوره نوزادی و سنین ۳ تا ۵ سالگی از شنوایی کودکان خود مراقبت نماییم.
زمان طلایی غربالگری شنوایی نوزادان تا یک ماه بعد از تولد است
- زمان طلایی برای انجام تست غربالگری به هنگام، تا یک ماه بعد از تولد، تست تشخیصی به هنگام ۳ ماهگی و انجام مداخله درمانی تا ۶ ماهگی است.
- اگر نوزادتان در زمان ترخیص از بیمارستان از نظر کم شنوایی غربالگری نشده، برای ارزیابی وضعیت شنوایی فرزندتان در شرایط همه گیری، حداکثر تا ۳۰ روز بعد از تولد به نزدیکترین پایگاه بهداشتی یا مرکز خدمات جامع سلامت رجوع نماییم.
- توجه داشته باشیم که افراد ناشنوا قادر به لب خوانی و دریافت پیام، در هنگام استفاده شما از ماسک صورت نیستند.


1400/03/27
11:26:29
5.0 / 5
287
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان