رئیس هیأت مدیره نظام پرستاری مشهد مطرح كرد

دو خواسته پرستاران از دولت آینده

دو خواسته پرستاران از دولت آینده خراسان رضوی رییس هیأت مدیره نظام پرستاری مشهد اظهار داشت: اگر تعرفه گذاری خدمات پرستاری و جبران کمبود نیروی انسانی صورت گیرد، 80 درصد مشکلات پرستاران حل خواهد شد.محسن گچ پژان در گفت و گو با ایسنا، درباب ارزیابی عملکرد دولت های یازدهم و دوازدهم در زمینه پرستاری اظهار نمود: طرح تحول سیستم سلامت در ابتدای دولت یازدهم ابلاغ گردید که یکی از طرح های بسیار عالی بود. این طرح، حامی بیمار بود. با این طرح پوشش بیمه ای در کشور سراسری صورت گرفت و الان حدودا کسی را نداریم که بیمه نباشد و حتی برخی مهاجرین هم بیمه شدند.

وی افزود: پوشش بیمه ای طرح تحول سیستم سلامت بسیار عالی بود. همین طور این پوشش بیمه ای صددرصد بود و همه چیز را برای بیمار تامین می کرد. به سبب مسائل اعتباری و بیمه ای این طرح مقداری گرفتار نقصان شد و هم اکنون به شکلی که قبلا اجرا می شد نمی گردد و نیاز داریم که این طرح باردیگر با همان قوت گذشته اجرا شود؛ برای اینکه همه امکانات و موارد مورد نیاز بیمار را فراهم می کرد.

گچ پژان با اعلان اینکه «مسئولان وزارتخانه سفارش می کنند که بیمار نباید بیرون از بیمارستان مایحتاج خودرا فراهم کند»، افزود: باید در بیمارستان ها همه وسایل مورد نیاز بیمار وجود داشته باشد تا فرد دغدغه فراهم کردن آنها را نداشته باشد، اما هنوز در بعضی مراکز شرایط به شکلی نیست که افراد بتوانند وسایل مورد نیاز خودرا در مراکز درمانی فراهم کنند؛ بدین سبب این طرح باید ادامه پیدا کند و بصورت کاملی که قبلا اجرا می شد، دو پوشش آن کامل شود.

رئیس هیأت مدیره نظام پرستاری مشهد مشکلات پرستاران را اینگونه اشاره کرد: یکی از مشکلاتی که ما در زمینه پرستاری با آن مواجه هستیم، کمبود نیروی انسانی است. این کمبود نیرو فشار مضاعفی را به افراد وارد میکند و راندمان کار پرستاران را تحت تاثیر قرار می دهد. بر طبق استانداردهای جهانی، برای هر تخت چهار پرستار لازم است؛ به عبارت دیگر یک بیمارستان ۱۰۰ تخت خوابی باید ۴۰۰ پرستار داشته باشد که بسیار ایده آل است. در حال حاضر نسبت تخت به پرستار در کشور ما زیر یک است، وضعیت بهترین بیمارستان ها در مشهد، شاید یک پرستار به ازای هر تخت باشد.

آزمون استخدامی پرستاری با قوت بیشتری هر سال برگزار شود

وی عنوان کرد: برای کمبود نیروی انسانی پرستار باید آزمون های استخدامی را بصورت مستمر و طبق برنامه ریزی که صورت گرفته، انجام دهیم. پیش از عید آزمون استخدامی با حضور ۱۰ هزار نفر اجرا شد. باید هر سال بصورت مستمر این آزمون برگزار حداقل این میزان نیرو را در کشور جذب نماییم تا اندکی کمبود نیرو جبران شود. لازم به ذکر است که حتی اگر این تعداد در سال جذب شوند، جبران بازنشسته های ما را نخواهد کرد. همین طور جایگزینی با نیروی شرکتی و اینگونه موارد اصلا مورد تایید ما نیست برای اینکه پرستاری حرفه ای نیست که به شرکت واگذار شود، اما متاسفانه شاهد این اتفاق در مراکز درمانی هستیم اگر بتوانیم نیروهای شرکتی را تبدیل وضعیت نماییم که از شرکتی بودن بیرون بروند.

گچ پزان با اشاره به این که «در قرن بیستم ورود انسان در کره ماه و پیوند قلب توسط پروفسور بارنارد در آفریقای جنوبی جزو دو خبر اصلی به شمار می رفت»، اشاره کرد: حالا مشهد قطب درمان است و هم اکنون بیش از ۱۰۰ نفر پیوند قلب داشتیم و این اقدام، کار کوچکی نیست. بهمین منظور، ارزش دارد که نیروی متخصص به مراکز درمانی تزریق و روز به روز موجب آبروی ما نیز شود.

وی بیان کرد: ترمیم مسائل حقوقی پرستاران در سال ۹۸- ۹۹ تا حدودی انجام شد، اما باز هم در پرداخت های کارانه یا حتی پرداخت های انگیزشی که بابت کرونا انجام می شود، هنوز مشکلاتی وجود دارد و پیگیر این مساله هستیم که بتوانیم این موارد را رفع و رجوع نماییم تا عادلانه کار را انجام دهیم؛ بدین سبب نیاز است که در امور رفاهی و مسائل حقوقی بتوانیم تغییر و تحولی در حوزه حقوق پرستاران داشته باشیم.

نباید پرستار شرکتی داشته باشیم

رئیس هیأت مدیره نظام پرستاری مشهد اظهار نمود: ما اصلا نباید همکار شرکتی داشته باشیم برای اینکه طبق مصوبه مجلس پرستاری یکی از شغل های حاکمیتی است و اینگونه مشاغل مانند مرزبانی است که نمی توانیم به بخش خصوصی واگذار نماییم. به این علت پرستاری هم نوعی دفاع از مرز سلامت مردم است که نباید پرستاری به شرکتها واگذار شود. در هر صورت، چنین نیروهایی وجود دارند و پرستارهای شرکتی از نظر ضمانت شغلی، مبلغ دریافتی و دیگر موارد با همکاران رسمی و پیمانی متفاوت هستند و تلاش می نماییم که این مساله را هم حل نماییم تا مشکلات آنها و تعداد این پرستاران را هم به حداقل برسانیم.

وی افزود: پرستاری جزو مشاغل سخت و زیان آور شناخته شده است و به عبارتی یک نفر خانم با بیست سال سابقه کار می تواند درخواست بازنشستگی بدهد، اما این مورد هنوز بصورت رسمی و فراگیر اجرا نمی گردد مگر فردی که کلی هزینه و زمان صرف کند تا بتواند بازنشسته شود. متاسفانه این قانون اجرا نمی گردد و ما به دنبال حل آن نیز هستیم. علت عدم اجرای این قانون، به سبب مسائل اعتباری است که افراد به مشکل برمی خورند.

گچ پزان در پاسخ به پرسشی در خصوص این که «میزان توجه نامزدهای ریاست جمهوری به حوزه بهداشت و درمان را به چه صورت ارزیابی می کنید؟»، اظهار داشت: ما با بیشتر افرادی که کاندیدا شدند، ارتباط نزدیک داشتیم و یکی از آنها پیگیر قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است تا هر چه زودتر آنرا به نتیجه برسانند. ما دوست داریم دولت فراگیر باشد و بتواند به تمام مسائل اقشار مختلف رسیدگی کند.

رئیس هیأت مدیره نظام پرستاری مشهد اضافه کرد: بحث تعرفه گذاری خدمات پرستاری، پرستاری را تبدیل به پرستاری حرفه ای می کند. یکی از خواسته های اصلی ما همین تعرفه‎ گذاری است که پرستاران دیگر از این حالت حقوق و حقوق بری بیرون بروند. بدین معنا که حقوق انها بر پایه کاری که انجام می دهند، خواهد بود و این قانون تاثیر مستقیم بر معیشت آنها دارد. همین طور اگر تاثیری در معیشت نداشته باشد، از نظر روحی تاثیر مستقیم بر کار آنها خواهد گذاشت.
1400/03/20
22:56:34
5.0 / 5
349
تگهای خبر: ایده آل , بیمار , خدمات , خواب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان