خاكستر مرگ نتیجه تجارت بدون تحریم

خاكستر مرگ نتیجه تجارت بدون تحریم سیگار، قلیان و مواد دخانی حدود ۱۰ درصد جمعیت ایران را معتاد کرده و جمع زیادی از خانواده این افراد را در معرض خطر انواع بیماریها قرار داده، ماده ای بیماری زا که حدودا همه دستگاه های بدن را گرفتار لطمه می کند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، بر مبنای اعلام وزارت بهداشت، حدود هشت میلیون نفر در ایران سیگار و مواد دخانی مصرف می کنند، سالانه حدود ۵۵ میلیون نخ سیگار در ایران دود می شود و مصرف این مواد بیماری زا در میان زنان و دختران جوان به سرعت رو به افزایش است.
علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته است: کرونا در یکسال ونیم گذشته ۳.۵ میلیون انسان را در دنیا کشته اما دخانیات سالانه هشت میلیون انسان را در جهان به کام مرگ فرو می برد.
سیگار حدودا همه دستگاههای بدن را گرفتار صدمه می کند، دکتر کامران آزما متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می گوید: سیگار عامل مهم بیماری های مفصلی است.
وی می افزاید: روماتوئید ارتریت از دسته بیماری های خود ایمنی است که تخریب مفاصل را به دنبال دارد و با شیوع یک درصد جز شایع ترین بیماری های التهابی است. خیلی از افراد مبتلا به روماتوئید ارتریت از این مورد که سیگار عامل تشدید علائم آنهاست آگاهی ندارند. اگر روماتیسم دارید یا در خانواده ای زندگی می کنید که بستگان درجه یک شما روماتیسم مفصلی دارند و در عین حال سیگار می کشید حتما در جهت ترک آن بکوشید علل گوناگونی برای این سفارش وجود دارد.
به گفته دکتر آزما، در بروز روماتوئید آرتریت عوامل ژنتیکی و محیطی مختلفی نقش دارند. سیگار یکی از مهم ترین عوامل محیطی است که زمینه بروز بیماری را در کسانی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند فراهم می آورد. میزان شیوع روماتیسم در مردان سیگاری دو برابر و در زنان ۱.۵ برابر افراد غیرسیگاری است.
این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می افزاید: احتمال بروز روماتیسم در افرادی که مدت ها و سنگین سیگار می کشند بیشتر است. ازاین رو تأثیر سیگار وابسته به دوز و مدت مصرف است. در افرادی که فاکتور خونی روماتیسمی مثبت دارند ریسک خطر بالاتر است. مکانیسم این مشکل کاملا معلوم نیست اما احیانا به علت تأثیر سیگار بر سیستم ایمنی و بعنوان شروع کننده فرآیند التهابی باشد.
وی می گوید: علاوه بر احتمال بروز علایم بیماری در افراد سیگاری مبتلا به روماتوئید آرتریت شدیدتر و فعال تر است. این افراد مفاصل متورم تر، دردناک تر و خشک تری دارند و احتمال علائم خارج مفصلی نظیر التهاب در پرده های جنب ریه، قلب یا التهاب در اعصاب محیطی هم در آنها بیشتر از افراد غیر سیگاری است و به علت این که خطر بیماری های قلبی در این افراد بیشتر است. خطر مرگ و میر هم بالاتر بوده و در این خصوص باید اظهار داشت که توقف مصرف سیگار در بلند مدت احتمال مرگ و میر آنها را می کاهد.
دکتر آزما ادامه می دهد: سیگار اثرات برخی از داروهای مصرفی را می کاهد و احتمال خاموش شدن بیماری روماتیسم را کمتر می کند. همینطور بیماران مبتلا به روماتیسم در خطر کاهش قدرت و انعطاف پذیری و اتروفی غضلات هستند. بروز این مشکلات در سیگاری ها محتمل تر است. مجموع این عوامل همراه با کاهش تحمل قلبی عروقی بر قابلیت ها و عملکرد آنها اثرگذار است.
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می گوید: صدمه های ورزشی همچون صدمه به مفاصل، عضلات، تاندون ها و رگ به رگ شدن هم در افراد سیگاری بیشتر است. صدمه های ورزشی در ورزشکاران نسبتا شایع است. صدمه به مفاصل، عضلات و تاندون ها به علت کشیدگی، رگ به رگ شدن و پارگی جزو شایعترین این صدمه هاست که علل گوناگونی دارد و مصرف سیگار یکی از مهم ترین عوامل تشدید این عوارض است.
وی ادامه می دهد: سیگاری ها به علت کاهش عملکرد ریه در حین ورزش زودتر نفس کم می آورند و به علت تأثیر سیگار بر عروق و اسپاسم و تنگی آن اکسیژن رسانی به عضلات آنها هم کمتر است. اینها و همینطور کاهش دقت در تمرینات شانس صدمات ورزشی را بالا می برد.
آزما می افزاید: بررسی های مختلف این احتمال را ۱.۵ تا دو برابر افراد غیر سیگاری برآورد می کنند. مردان نسبت به زنان در معرض آسیب بیشتری هستند. این صدمات شامل کشیدگی ها، شکستگی ها و التهاب در تاندون هاست، همینطور سموم زیادی که در سیگار هست بر فرایندهای ترمیمی لیگامان های صدمه دیده، استخوان های شکسته و زخم ها اثرات منفی دارد و فرآیند ترمیم را به تاخیر می اندازد.
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می گوید: سیگار بعنوان یک عامل خطر با شدت متوسط برای صدمه های ناشی از ورزش است و اثرات آن امکان دارد ماهها پس از قطع مصرف سیگار باقی بماند. کسانی که بدن آماده تری دارند احتمال صدمه های ورزش در آنها کمتر است ولی این مورد درباره سیگاری ها صادق نیست یعنی آمادگی جسمانی در افراد سیگاری اثر محافظتی خویش را در جلوگیری از صدمه های ورزشی از دست می دهد.
وی می افزاید: نکته دوم دردهای عضلانی به دنبال ورزش است. در افراد سیگاری ورود دی اکسید کربن و سموم مانع رسیدن اکسیژن کافی به عضلات شده و به علت افزایش اسید لاکتیک خستگی، درد و کوفتگی به دنبال فعالیت فیزیکی را بیشتر تجربه می کنند.
آزما می گوید: سیگاری ها کمتر از فواید جسمانی ورزش برخوردار می شوند و قدرت عضلانی و انعطاف پذیری آنها کمتر است و به علت این که حین فعالیت فیزیکی اکسیژن کمتری به بدن آنها می رسد، تحمل فیزیکی پایینی داشته و از نظر بدنی کارایی کمتری دارند.
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ادامه می دهد: ترک سیگار می تواند طی چندین هفته تا چندین ماه این اثرات ناخواسته را بکاهد. اگر فردی قصد ترک سیگار داشته باشد، در کنار روش های ترک سیگار ورزش کمک کننده است، در این مورد رعایت بیشتر نکاتی همچون گرم کردن و سرد کردن بدن و انتخاب ورزش با روش درست را سفارش می نماییم. ورزش علائم ناشی از ترک سیگار را می کاهد و فرد بهتر می تواند بر وابستگی فیزیکی و روانی آن غلبه کند. تحقیقات نشان می دهد که ورزش های هوازی با شدت متوسط احساس احتیاج به مصرف سیگار را می کاهد و این کاهش احتیاج به مصرف تا ۵۰ دقیقه پس از ورزش وجود دارد.
علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از گردش مالی ۲۵ هزار میلیارد تومانی صنعت دخانیات در ایران و زیان ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی آن به نظام سلامت می گوید و اخطار می دهد که با وجود تحریم خیلی از کالاها و همچون داروها، سیگار تحت تحریم نیست و سیگارهای وارداتی و قاچاق و با قیمت ارزان در کشور در دسترس همگان است.
او می گوید: صنعت دخانیات ایران با گردش مالی سالانه ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان در ایران، ۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم و ۷۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان هزینه غیرمستقیم و سرجمع ۱۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه سلامتی به کشور تحمیل می کند.
وی می افزاید: از سال ۹۶ تابحال رای دیوان عدالت اداری در خصوص ممنوعیت واردات تنباکو به کشور بر زمین مانده است و شاهدیم که مافیای دخانیات انواع تنباکوهای معسل و معطر که زیان های بسیار جدی به سلامت افراد تحمیل می کنند، را وارد کشور می کند. تنباکوهای معسل و معطر هفت هزار ماده شیمیایی، ۷۰ ماده سرطان زا و ۴۰۰ ماده سمی در خود دارند و تجارت این نوع مواد تجارت مرگ است.
معاون وزیر بهداشت درباره فعالیت شرکتهای خارجی دخانیات در ایران می گوید: شرکتهای کره ای، ژاپنی، انگلیسی و آمریکایی در ایران مشغول تولید مواد دخانی هستند. شرکتهای کره ای با تحریم از ایران خارج شدند ولی شرکت تولید کننده مواد دخانی آنها در کشور فعال است. شرکتهای آمریکایی در ایران اجازه فعالیت ندارند، ولی شرکت B.A.T با همکاری انگلیسی ها به صورت مشترک در ایران مواد دخانی تولید می کنند. شرکت ژاپنی G.P.I در ایران وینستون تولید می کند.
وی می افزاید: در فیلمها و سریال ها با وجود ممنوعیت تبلیغ مصرف مواد دخانی این کار به سادگی انجام می شود و قهرمانان فیلمها درحال تفکر، مطالعه، افسردگی و... سیگار می کشند.
رئیسی درباره راه های مبارزه با گسترش دخانیات می گوید: یکی از شناخته شده ترین راه های کاهش مصرف سیگار در کشورها دریافت مالیات از تولید کنندگان است. اما در ایران از قیمت در کارخانه مالیات دریافت می شود نه قیمت عرضه مواد دخانی. بعنوان مثال قیمت در کارخانه سیگار وینستون ۶۶۰ تومان است، قیمت روی جلد ۱۲ هزار تومان و قیمت فروش ۱۸ هزار تومان ولی از قیمت ۶۶۰ تومان درکارخانه مالیات می گیرند. مالیات سالیانه مواد دخانی بر مبنای قیمت در کارخانه ۶ هزار میلیارد تومان است که در واقع باید ۱۸ هزار میلیارد تومان بر مبنای قیمت فروش به مردم باشد.
وی فروش سیگار نخی به دانش آموزان و افراد زیر ۱۸ سال را غیرقانونی می داند و اخطار می دهد: دکه های فروش، مقابل مدارس به سادگی در همه جای کشور مبادرت به این کار غیرقانونی می کنند.1400/03/18
13:39:40
5.0 / 5
87
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان