در گفت وگو با رژیم آسان تشریح شد

چالش جدی اكسیژن در بیمارستان ها با قطعی برق

چالش جدی اكسیژن در بیمارستان ها با قطعی برق به گزارش رژیم آسان یک پزشک اورژانس و مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی درباره چالش های قطعی برق در بیمارستان ها و ایجاد مشکل در اکسیژن رسانی به بیمارستان ها توضیح داد.دکتر حسین کرمانپور در گفتگو با ایسنا، درباره مشکل قطعی برق و چالش هایی که برای بیمارستان ها ایجاد می کند، اظهار داشت: یکی از معضلاتی که در دوره کرونا پدیدار شد، بحث اکسیژن بود. بطوریکه در خیلی از بیمارستان ها، به سبب حجم بالای بیمارانی که وجود دارند، اکسیژن بیشتر از میزان مصرفی که برای هر بیمارستان محاسبه شده بود و در شرایط پیش از کرونا طبیعی بود، مورد نیاز است. با توجه به این که بیمارستان ها بر مبنای یکسری استانداردها تولید شده بودند، خیلی از بیمارستان ها در دوره همه گیری کرونا بخصوص در اوج پیک ها با کمبود اکسیژن مواجه می شدند که البته پس از آن با کمک خیرین و دولت مقداری این مشکل بیمارستان ها رفع شد. حال دیگر فکر نمی کردیم که با وجود این که اکسیژن فراهم شده، یک روز برق هم قطع می شود.
کاهش محسوس در فشار اکسیژن با قطعی برق در بیمارستان ها
وی اضافه کرد: البته بیمارستان های سطح شهرهای کلان اغلب به برق اضطراری و دیزل ژنراتور مسلح هستند. منتها خروج برق از برق شهری و ورود به برق اضطراری مدت زمانی را دارد و تا زمانیکه این اتفاق بیفتد، یک کاهش محسوس در فشار اکسیژن به وجود می آورد. چونکه برق یک لحظه می رود و باردیگر برقرار می شود.
لزوم تمهیداتی برای بیمارستان ها در زمینه قطعی برق برنامه قطع برق را به بیمارستان ها اطلاع دهند
کرمانپور افزود: همین مبحث سبب می شود که اولا سطح فشار لازم اکسیژن خصوصا برای آی سی یوها کاهش پیدا می کند که گاهی همین مبحث می تواند به بیماران صدمه برساند. حال اگر برنامه ای وجود داشته باشد و برای بیمارستان مشخص باشد که در چه ساعتی باید برق قطع شود، میتوان تمهیداتی انجام داد. ازاین رو قطع برق اُفتی را در سطح اکسیژن ایجاد خواهدنمود.
نگرانی از تخریب زیرساخت های میلیاردی بیمارستان ها با قطعی برق
وی اشاره کرد: نکته دوم این است که قطعی های مکرر باتوجه به زیرساخت هایی که در اغلب بیمارستان ها قدیمی هستند، خودش به وسایل و ابزاری صدمه می رساند که قیمت های میلیاردی دارند. به هر حال در وضعیت تحریم، نداشتن ارز برای خرید تجهیزات پزشکی و... این که خودمان هم لطمه ای وارد نماییم، مشکل ساز می شود.

این پزشک اورژانس با اعلان اینکه باید به تمام این موارد فکر شود، اظهار داشت: هم اکنون به این موضوعات فکر نشده است. واقعا اگر وزارت نیرو فکر می کند که با این قطعی در آینده هم مواجهیم، باید بنشینند و با بیمارستان ها شامل دولتی و خصوصی صحبت کنند تا تمهیدات لازم اندیشیده شود. در سال قبل هم مشکلاتی بابت قطعی برق در تابستان بوجود آمد که شرکت برق صحبت هایی را با بیمارستان ها انجام داد و باهم همفکری کرده و چاره هایی انجام شد. حتی برخی بیمارستان ها با شرکت برق توافق کردند که در ساعاتی اجازه دهند که برق شان قطع شود تا برق شهر تامین گردد.
لزوم وجود تهویه و دمای مناسب در بیمارستان ها
کرمانپور اشاره کرد: باید توجه کرد که برخلاف ادارات دولتی، نمی توان به بیمارستان اظهار داشت که کولرت را خاموش کن. چونکه در این صورت حرارت بدن بیمار بالا رفته و به بیمار ضربه می زند. ما مجبوریم همه دماها را در حد متعارف ۲۴ درجه نگه داریم. در عین حال تهویه باید حتما در بیمارستان باشد و واجب است تا بیماران بیماری را به یکدیگر منتقل نکنند. ازاین رو میتوان با یک هماهنگی و هم افزایشی ساعت هایی را که بیمارستان ها در پیک نیستند و می توانند روی دیزل ژنراتور روند، این کار را انجام دهند تا شرکتهای برق، بتوانند برق شهر را تأمین کنند و در مقابل ساعات هایی که پیک کار بیمارستان ها است، برق شان قطع نشود. سال قبل در تابستان در منطقه ۱۲ تهران با شرکت برق چنین توافقی انجام شد. اگر همدل شوند، میتوان چنین اقداماتی انجام داد. هنوز برنامه ای به بیمارستان ها ندادند اما ظاهرا اینطور شده که از قبل اعلام کنند.
آسیب به بیمارانی که در خانه از اکسیژن ساز استفاده می نمایند با قطعی برق
کرمانپور درباره مشکلاتی که قطعی برق امکان دارد برای بیمارانی که در منزل اکسیژن مصرف می کنند، بوجود آورد، اظهار داشت: اگر بیماران در منزل از کپسول های معمولی سنتی استفاده می نمایند، اتفاقی نمی افتد. چونکه آنها به کپسول سنتی وصل هستند و به قطع برق کاری ندارند. اما بیمارانی هم هستند که از آنجایی که صدمه ریوی شان زیاد بوده، تا مدت ها باید از دستگاه های اکسیژن ساز استفاده کنند و آنرا خریداری نموده یا اجاره کنند. این ها برق نیاز دارند و اگر برق قطع شود، اکسیژن این بیماران هم قطع می شود و می تواند صدمه شان را جدی کند. در عین حال برخی بیماران به سبب کاهش تخت های آی سی یو، در خانه تحت مراقبت قرار می گیرند و بخشی از تکنولوژی که بالای سرشان در منزل است، برقی است و اگر برق قطع شود، نمی توان وضعیت آنها و سطح اکسیژن خون و... را رصد کرد و امکان دارد صدمه جدی به آنها وارد شود و آنها جدا استرس دارند.
1400/03/04
09:36:00
5.0 / 5
574
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان