رییس دانشگاه علوم پزشكی بیرجند:

سیر نزولی موارد بستری كرونا در خراسان جنوبی ادامه دارد

سیر نزولی موارد بستری كرونا در خراسان جنوبی ادامه دارد به گزارش رژیم آسان رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: سیر نزولی موارد بستری و سرپایی مبتلا به کرونا در استان خراسان جنوبی ادامه دارد ولی سرعت کاهش نسبت به قبل کمتر شده است.


"محمد دهقانی" روز شنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا که به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، اضافه کرد: ۲ یا سه هفته قبل با سرعت بیشتری سیر نزولی را شاهد بودیم.
وی عنوان کرد: ما در اوج پیک چهارم، ۱۸۷ بیمار کرونا مثبت بستری در هفته داشتیم که هفته گذشته به ۶۶ بیمار کم شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: موارد کلی مثبت کرونا در استان کم شده ولی سرعت آن نسبت به قبل کمتر شده است.
وی اضافه کرد: در اوج پیک چهارم روزانه ۱۳۲ مورد مثبت کرونا شناسایی شده که الان به ۴۴ بیمار کاهش یافته است.
دهقانی با اشاره به بررسی رعایت پروتکلهای بهداشتی در بازدیدهای که طی یک هفته گذشته انجام شده است، اظهار داشت: استفاده از ماسک در واحدهای صنفی حدود ۹۲ درصد در هفته ماقبل بود که به ۹۲.۷ درصد در هفته گذشته رسیده است.
وی افزود: در بازدید از ادارات استان هم هفته ماقبل استفاده از ماسک ۱۰۰ درصد بود که هفته گذشته به ۹۸.۳ درصد کاهش یافته است.
دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا اظهار داشت: در حوزه مرزی با تاکیداتی که انجام شده، وضعیت مرز ما در استفاده از ماسک خیلی خوب شده و از ۴۰ درصد به ۹۰ درصد بالا رفته است.
وی با اعلان اینکه وضعیت کلی بهداشتی مرز مناسب نمی باشد افزود: کارگران افغان که وارد بازارچه مرزی می شوند ملزم به استفاده از ماسک شده اند.
دهقانی اضافه کرد: در مورد رانندگان ایرانی که وارد مرز می شوند هم تمامی تست هایی که خوشبختانه انجام شده، منفی بوده است.
وی عنوان کرد: هفته گذشته گفته شد که خراسان جنوبی از برنامه واکسیناسیون کرونا عقب است در صورتیکه بر طبق آمار اینگونه نیست.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم در این جلسه اظهار داشت: بر طبق آماری که تا بامداد امروز در سامانه سیب ثبت شده، پوشش واکسیناسیون کشور در گروه بالای ۱۶ سال ۲.۶۲ درصد بوده و این آمار در خراسان جنوبی در جمعیت هدف، ۳.۳۲ درصد است.
کامبیز مهدی زاده اضافه کرد: در این خصوص ضریب پوشش بالاتری نسبت به کشور داریم.
وی بیان کرد: تا روز پنجشنبه گذشته ۳۲ هزار و ۵۶۴ دوز واکسن از انواع مختلف را دریافت کردیم و با ۲۱ هزار و ۹۶۰ دوز که پنجشنبه شب وارد استان شد، به ۵۴ هزار و ۵۰۶ دوز رسید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: تا حالا ۷۵ درصد گروه هدف افراد ۸۰ سال به بالا در خراسان جنوبی واکسن کرونا را دریافت نمودند و افرادی از این گروه که هنوز واکسینه نشده اند، می توانند بدون نوبت به مراکز تجمعیی تزریق واکسن مراجعه کنند.
وی افزود: حدودا اطلاع رسانی به تمامی گروه هدف انجام شده که برخی تمایل ندارند و همکاران ما باردیگر با این افراد تماس می گیرند و ترغیب می کنند که نسبت به واکسیناسیون خود اقدام نمایند.
مهدی زاده اظهار داشت: برای گروه سنی ۷۵ تا ۸۰ سال با توجه به این که هفته گذشته محدودیت واکسن داشتیم، با احتیاط شروع کردیم و تا الان هزار و ۹۶۳ نفر از این گروه یعنی ۱۶.۳ درصد واکسیناسیون آنان انجام شده است.
وی اضافه کرد: گروه سنی ۷۰ سال به بالا هم می توانند به سامانه salamat.gov.ir مراجعه و ثبت نام کنند و پس از دریافت پیام نوبت و محل تزریق واکسن به مراکز مراجعه کنند.
رییس مرکز بهداشت استان خراسان جنوبی گفت: چهار مرکز تجمعیی در شهرستان های استان راه اندازی شده و این مرکز در بیرجند از هفته گذشته در حال فعالیت است.
وی اظهار داشت: مراکز تجمیعی در شهرستان های طبس، فردوس و قاینات هم آماده شده است که در شهرستان طبس روز پنجشنبه و در شهرستان های فردوس و قاینات این مراکز از امروز واکسیناسیون را شروع کردند.
مهدی زاده عنوان کرد: باتوجه به بررسی های انجام شده قرار شد مراکز تجمعیی و خودرویی تزریق واکسن را در چهارشنبه بازار شهر بیرجند واقع در منطقه سجادشهر از دوشنبه هفته جاری راه اندازی نماییم.
وی با اشاره به پوشش واکسیناسیون گروه های هدف اضافه کرد: کارکنان بهداشت ۸۰ درصد و بیماران خاص ۳۸ درصد واکسینه شدند که درباب واکسیناسیون بیماران خاص هیچ مشکلی نداریم.
خراسان جنوبی از هفته دوم فروردین امسال وارد موج چهارم کرونا شد بطوریکه اواخر فروردین ماه هفت شهرستان این استان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) قرار گرفت.
براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت های جدید متناسب با رنگ بندی شهرستان ها از ۲۱ فروردین امسال همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبی شروع شد و با افزایش رعایت پروتکلهای بهداشتی موارد مبتلاشدن به کرونا و بستری بیماران کرونائی در هفته های اخیر روند نزولی به خود گرفته است.
خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و هم اکنون ۶ شهرستان این استان در وضعیت نارنجی و پنج شهرستان در وضعیت زرد است.منبع:

1400/03/01
22:08:42
5.0 / 5
322
تگهای خبر: بیمار , پزشك , طب , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان