۲۸ اردیبهشت ماه و آخرین خبرهای كرونائی استانها

۲۸ اردیبهشت ماه و آخرین خبرهای كرونائی استانها رژیم آسان: ایرنا- روزهای پایانی اردیبهشت ماه را در شرایطی سپری می نماییم که وضعیت مبتلایان و فوتی های ویروس کرونا در خیلی از استانها سیر نزولی به خود گرفته و هر روز بر تعداد دریافت کنندگان واکسن این ویروس افزوده می شود.


ایران در شرایطی که تحت ظالمانه ترین تحریم ها در وضعیت سخت کرونائی قرار داشت موفق شد با بهره بردن از توان نخبگان و امکانات داخلی واکسن کرونا را تولید نماید که بنابر اعلام مسئولان از خردادماه به مجموعه واکسن ها خواهد پیوست و دراین زمینه کشورمان در مدت کوتاه راه ۲۰ ساله را طی کرده است.
با توجه به این که مردم ایران روزهای سختی را در حدود یک سال و نیم گذشته سپری کرده اند خبر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص این که تمامی جمعیت کشور تا اختتام امسال زیرپوشش واکسیناسیون کرونا قرار می گیرند روزنه امیدی را گشود و اینک برای اعلام اختتام کرونا روزشماری می نماییم.
سعید نمکی این نوید را هم داده است که به دنبال اقدامات و برنامه ریزی ها این تعداد به بالای ۴۰۰ هزار نفر در روز بالا رفته است در صورتیکه قبل از این روزانه ۱۵۰ هزار تا ۱۶۰ هزار نفر مقابل کرونا واکسینه می شدند.
از وزیر بهداشت این مطلب را هم بشنوید که تا اوایل تیر ماه امسال ۱۴ میلیون نفر شامل بیماران خاص و بالای ۶۰ سال در کشور واکسینه خواهند شد و تا اواخر تابستان جمعیت انبوه تری زیر پوشش واکسیناسیون قرار می گیرند.
نمکی امروز در بیست و پنجمین آیین پویش ره سلامت همزمان با سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام و بهره برداری از چند طرح بهداشتی و درمانی در نیشابور ناگفته های دیگری را هم بازگو کرد و اظهار داشت: در این دوره همه کمک کردند تا بتوانیم افتخاری بزرگ را برای ایران تحریم شده رقم بزنیم، دستهای ما را در بدترین شرایط، مظلومانه بسته و به دروغ می گفتند که هیچ محدودیتی در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن قائل نیستیم.
وی اظهار نمود: در آینده اگر عمری باقی بود و خاطرات این روزها را نوشتم، خواهید دید چه روزهای مظلومانه ای را سپری کرده و روزهایی بمراتب سخت تر از دوران دفاع مقدس را تجربه کردیم.
وی بیان کرد: در روزهای دفاع مقدس ته خزانه ای، مقداری گردش مالی و فروش نفت داشتیم ولی امروز به قدری هوشمندانه ما را قفل کرده بودند که حتی امکان تهیه یک ماسک، گان و لباس برای کارکنان بخش درمان نداشتیم و من بارها در تنهایی خود بر این مظلومیت گریستم اما مجاهدان خط مقدم مقابله با کرونا دل به آتش بلا زدند.
اما اینک بعد از گذراندن روزهای تلخ به وضعیت مناسبی به لحاظ کنترل و واکسیناسیون کرونا رسیده ایم که این مطلب را می توان از آمار و اطلاعاتی که روزانه از تعداد دریافت کنندگان واکسن منتشر می شود، به روشنی مشاهده کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همچون افرادی است که امروز درباره وضعیت واکسیناسیون کرونا اعلام نمود که در استان کرمانشاه این کار با دقت و سرعت عمل بالا و بر طبق دستورالعمل تعیین شده از طرف وزارت بهداشت در حال انجام می باشد.
دکتر محمودرضا مرادی اضافه کرد: تزریق واکسن کرونا برای دانشجویان پزشکی و پرستاری نیز از اولویت های وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا است و تمهیداتی اندیشیده شده که این دانشجویان در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند و تلاش می نماییم در واکسیناسیون عمومی کرونا علاوه بر تقسیم بندی سنی، درصدی از سهمیه واکسن به مشاغل پر خطر و مشاغلی که ارتباط بیشتری با مردم دارند اختصاص پیدا کند که در صورت تصویب در ستاد ملی کرونا بطور قطع اجرا می گردد.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان در امور ستادی و اجتماعی نیز از واکسینه شدن ۷۰ درصد افراد در گروه سنی سالمندان این استان مقابل بیماری کرونا آگاهی داد.
حسین صافی زاده اضافه کرد: گروه های سنی سالمندان در فاز دوم اجرای طرح واکسیناسیون قرار دارند که پس از واکسینه کردن گروه سنی ۸۰ سال به بالا گروه سنی ۷۵ سال به بالا از هفتم اردیبهشت مورد هدف قرار گرفته است.
وی یادآورشد: مراکز تجمعی واکسیناسیون بمنظور خدمت رسانی مناسب تر در دانشگاه های علوم پزشکی استان کرمان در نظر گرفته شده بطوریکه در مرکز استان کرمان سه مرکز وجود داشت که از روز گذشته با اضافه کردن یک مرکز به چهار مرکز افزایش یافت.
مدیرگروه پیش گیری از بیماریهای واگیردار دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم با اشاره به تداوم واکسیناسیون سالمندان آذربایجان شرقی در برابر کرونا اعلام نمود: تا حالا ۱۲۰ هزار نفر در استان در گروه های مشمول و اولویت دار، واکسن کرونا دریافت کرده اند.
سیمین خیاط زاده مجموع واکسن کرونای توزیع شده در آذربایجان شرقی را تا حالا ۱۳۰ هزار دوز ذکر کرد و اضافه کرد: در زمان حاضر واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال مقابل کرونا در سراسر استان در حال اجراست و واکسیناسیون سالمندان بالای ۷۵ سال استان از این هفته شروع شده است و حدود ۶۲ درصد آنها مقابل کرونا واکسینه شده اند.
وی اشاره کرد: ۸۵ درصد سالمندان بالای ۸۰ سال استان هم تا حالا واکسینه شده اند و این روند همچنان ادامه دارد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان اشنویه هم در خبری به شروع واکسیناسیون بیماری کووید ۱۹ تاکنون، یک هزار و ۷۰۰ شهروند در این شهرستان اشاره نمود و اظهار داشت: ۶۰۰ نفر افراد بالای ۸۰ سال و ۲۰۰ نفر افراد بالای ۷۵ سال در اشنویه تا حالا واکسینه شده و افراد واجد شرایط در این محدوده سنی شامل یکهزار و ۵۶۹ نفر هستند.
حسین زرزا گفت: واکسیناسیون حدود ۹۰۰ نفر از کادر بهداشت و درمان، بیماران خاص، پاکبانان و جانبازان در این شهرستان نیز صورت گرفته و سایر گروه های هدف و دیگر شهروندان از مراجعه بدون هماهنگی برای دریافت واکسن خودداری کرده تا تجمع و خللی برای گروه هدف سالمند که جزء گروه های پرخطر هستند، ایجاد نشود.
مدیر شبکه بهداشت و درمان اشنویه اظهار داشت: چهار پایگاه واکسیناسیون در شهر و روستاهای این شهرستان برای تزریق واکسن کرونا راه اندازی شده و این مراکز در پایگاه "نالوس"، "آغبلاغ"، "نلیوان" و مرکز تجمیعی شهدای غزه فعال بوده و نسبت به پذیرش و تزریق واکسن کووید ۱۹ افراد اقدام خواهند کرد.
زرزا با انتقاد از عدم استقبال تعدادی از شهروندان واجد شرایط اضافه کرد: فرهنگ سازی متناسب در این شهرستان جهت واکسیناسیون به خوبی صورت نگرفته و از تمامی رسانه ها، معتمدان و روحانیون تقاضا داریم جهت تشویق مردم و سالمندان اقدام نمایند و تا حالا هیچ موردی از عوارض واکسیناسیون در افراد دیده نشده است.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی خمین نیز اظهار داشت: ۲هزار و ۷۰۰ نفر از سالمندان بالای ۷۵ سال تا حالا در این شهرستان مقابل ویروس کرونا واکسیناسیون شدند.
دکتر ابوذر صباغی اضافه کرد: گروه های سنی سالمندان بالای ۷۵ سال در مرحله دوم اجرای طرح واکسیناسیون قرار دارند که پس از اتمام مهلت تزریق واکسن گروه سنی ۸۰ سال به بالا از هفتم اردیبهشت مورد هدف قرار گرفته اند و یک هزار و ۱۲ نفر از سالمندان بالای ۸۰ سال نیز در این شهرستان مقابل ویروس کرونا واکسینه شدند.
وی تصریح کرد: تا حالا کادر بهداشت و درمان، نیروهای عملیاتی اورژانس ۱۱۵ پزشکان بخش های دولتی و خصوصی، جانبازان شیمیایی بالای ۵۰ درصد، پاکبانان و کارکنان غسالخانه این شهرستان واکسن دریافت نمودند.وضعیت کرونا در استان ها
زاهدان/ با افزوده شدن ۱۸۶ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۳۴ هزار و ۷۴۸نفر رسیده و هم اینک ۱۵۷ بیمار حاد تنفسی و ۷۴ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند و با فوت ۲ مورد جدید شمار فوتی های کرونا در سیستان و بلوچستان به یکهزار و ۳۰۰ نفر رسید.
خرم آباد/ تعداد مبتلایان کرونا در این استان با شناسایی ۲۹۳بیمار جدید طی شبانه روز گذشته به ۱۱۳ هزار و ۲۷۵ نفر رسید، سه شهروند این استان نیز در شبانه روز گذشته به سبب کرونا جان باختند و الان مجموع قربانیان به یک هزار و ۸۰۶ نفر رسیده است.
کرج/ بیماری کووید۱۹ سبب مرگ ۲۴ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان شده است و با فوت این بیماران، شمار جانباختگان به سه هزارو۸۸۷ نفر رسید، ۱۱۵ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته به تخت های بستری در بیمارستان های استان البرز انتقال یافتند و الان در مجموع ۸۳۵ بیمار در این مراکز تحت درمان هستند.
کرمانشاه/ بر طبق رنگ بندی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مناطق مختلف این استان از حالت قرمز خارج شد و شهرستان های، کرمانشاه، صحنه، اسلام آبادغرب، پاوه، کنگاور، سنقر و کلیایی، سرپل ذهاب و جوانرود در وضعیت نارنجی و شهرستان های ثلاث باباجانی، قصرشیرین، دالاهو و روانسر در وضعیت زرد قرار دارند.
ایلام/ ۹۵ مبتلاشدن جدید کرونا در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شد که با این احتساب مجموع مبتلایان استان به ۳۸ هزار و ۴۹ نفر افزایش یافت و در ۲۴ ساعت گذشته ۲ فوتی ناشی از کرونا ثبت گردید که با این احتساب تعداد فوتی های استان به ۷۷۳ نفر رسید.
اکنون شهرستان های هلیلان، بدره، سیروان و ملکشاهی و مهران در وضعیت زرد و ایلام، آبدانان، دهلران، دره شهر، چرداول، ایوان و چوار نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.


گزارش های کرونائی از استان ها
مرکز ساری امروز گزارشی نوشت با عنوان من و کنژوگه؛ روایت یک تجربه داوطلبانه که در این مطلب خبرنگار ایرنا با حضور میدانی و مستقیم در جریان جزییات اجرای طرح واکسیناسیون و درک عوارض بالینی این واکسن قرار گرفته است.
او نوشته است: شرکت در کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا برای من بعنوان یک خبرنگار چنین موقعیتی شمرده می شود.
از زمان مطرح شدن اجرای طرح کارآزمایی برخی واکسن های ایرانی همیشه این مساله در ذهن من مطرح می شد که یکی از داوطلب ها باشم و شرکت در کارآزمایی بعنوان داوطلب را بعنوان یک سوژه گزارشی مد نظر قرار دهم. اجرای مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کنژوگه در ساری و بابل این فرصت را فراهم نمود تا تصمیم را عملی کنم.
اجرای طرح کارآزمایی بالینی در هشت شهر کشور جهت بررسی و مطالعات نهایی واکسن تولیدی مشترک انستیتوپاستور ایران و انستیتو فنیلای کوبا چند روز است که شروع شده و داوطلبان در حال دریافت این واکسن ها هستند. واکسن هایی که گفته می شود تا کنون هیچ عارضه ای در میان دریافت کنندگان آن مشاهده نشد. اولین دوز این واکسن در مرحله سوم کارآزمایی بالینی هم ۲۱ اردیبهشت در بابل و به فرزند رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل تزریق شد.
البته ۲۰ درصد از ۲۴ هزار واکسنی که مقرر است در این کارآزمایی به داوطلبان تزریق شود واکسن نما شمرده می شود که هیچ اثرگذاری خاصی در ایمن سازی داوطلبانی که آنها را دریافت می کنند ندارد. به جز پژوهشگران پروژه، هیچ کسی شامل عوامل مجری کارآزمایی در استانها و دریافت کنندگان نمی دانند واکسنی که دریافت می کنند واکسن واقعی است یا واکسن نما به آنها تزریق شد.
کاهش امیدوارکننده شمار مبتلایان کرونا در استان اردبیل، مظلومیت مضاعف موزه و موزه داری در روزهای کرونائی عناوین دیگر گزارش هایی است که امروز روی سایت ایرنا قرار گرفت.
آمار کرونا به روایت وزارت بهداشت/کرونا جان ۳۱۰ نفر دیگر را در ایران گرفت
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: با فوت ۳۱۰ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۷ هزار و ۵۳۲ نفر رسید.
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه شنبه در اطلاعیه ای اعلام نمود: از روز گذشته تا امروز (۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰) و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۹۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۱۰۲ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۷۷۹ هزار و ۴۱۵ نفر رسید.
وزارت بهداشت در این اطلاعیه اضافه کرد: تا حالا دو میلیون ۲۵۸ هزار و ۴۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۱۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۸ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۳۹۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
بر اساس این گزارش، حالا سه شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۸۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. برمبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع می باشد. با افزایش مبتلایان در سیستان و بلوچستان نیز تعداد شهرستان های آبی به صفر رسید.
وزارت بهداشت همین طور اعلام نمود: تا حالا دو میلیون و ۱۶۳ هزار و ۶۴۱ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۴۰۷ هزار و ۵۱۹ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۵۷۱ هزار و ۱۶۰ دوز رسید.منبع:

1400/02/28
23:34:30
5.0 / 5
611
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان