پیشگیری از كاهش شنوایی با تابش نور مادون قرمز به گوش

پیشگیری از كاهش شنوایی با تابش نور مادون قرمز به گوش محققان آمریکایی می گویند: تابش نور مادون قرمز به گوش می تواند از یکی از شایع ترین علل کاهش شنوایی جلوگیری و حتی شنوایی صدمه دیده را بازیابی کند.


به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا روزنامه دیلی میل، تحقیقات قبلی نشان داده است که نور مادون قرمز می تواند از مرگ سلول های مویی گوش که کلید شنوایی هستند جلوگیری نماید و هم باعث ترمیم شنوایی شود.
اکنون محققان «دانشگاه میامی» در آمریکا سرگرم ارزیابی اثربخشی تابش نور مادون قرمز به گوش در کاهش اثرات قرار گرفتن در معرض سر و صدا هستند.
در این آزمایش بالینی که با حضور ۱۰۰ فرد سالم در دانشگاه میامی انجام می شود، شرکت کنندگان در چهار نوبت در معرض سطح ایمن سر و صدا قرار می گیرند. نیمی از شرکت کنندگان به مدت ۳۰ دقیقه تحت درمان با نور مادون قرمز و مابقی تحت درمان با نور شمع قرار خواهند گرفت.
همچنین در این کارآزمایی بالینی آزمایشات مختلفی برای ارزیابی اثرات نور بر رفتار سلول های مو صورت خواهد گرفت. یکی از این آزمایشات انتشار otoacoustic - صدای ناشی از حرکت سلول های مویی هنگام واکنش به سر و صدا را اندازه می گیرد.
«جیدیپ ری»، استاد گوش و حلق و بینی و عصب شناسی در دانشگاه شفیلد، اظهار داشت: نورومدولاسیون مادون قرمز مفهومی بسیار امیدوارکننده و نسبتاً جدید است. در صورتیکه نتیجه این درمان در مقیاس بزرگتر موفقیت آمیز باشد، این درمان مهیج است و می تواند یک گزینه اصلی برای کاهش شنوایی باشد.
قرار گرفتن در معرض سر و صدا یکی از علل اصلی کاهش شنوایی است که حدود ۱۱ میلیون نفر در انگلیس تا حدی آنرا تجربه می کنند.
بیشترین کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا (NIHL) در اثر صدمه و مرگ سلول های مویی گوش داخلی ایجاد می شود. سلول های مویی گوش، ارتعاشات صدا را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند که در امتداد عصب شنوایی رله شده و به مغز منتقل می شوند.
انسان با تعداد نسبتاً کمی از این سلول های مویی شنوایی متولد می شوند؛ به صورتی که در هر گوش حدود ۱۵ هزار سلول مویی وجود دارد و با افزایش سن، بیماری و قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد، شمار آنها کاسته می شود.
سلول های مویی گوش انسان باردیگر رشد نمی کنند، ازاین رو با از بین رفتن آنها برای همیشه از بین می روند.
در حال حاضر هیچ درمانی برای کاهش شنوایی وجود ندارد. برخی تحقیقات اخیر بر روی نور مادون قرمز یا نور نزدیک به مادون قرمز (NIR) متمرکز شده است.
نور مادون قرمز هم اکنون در پزشکی برای ترمیم زخم استفاده می شود.
تصور می شود که نور مادون قرمز می تواند خون رسانی غنی از اکسیژن را به ناحیه هبود بخشد و باعث تسکین درد شود.
تحقیقات نشان داده است که نور مادون قرمز هم می تواند از کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا جلوگیری و هم می تواند این عارضه را ترمیم کند. در یکی از مطالعات که اخیرا در مجله Peer Journal گزارش شده است، موش هایی که به مدت ۱۰ دقیقه پیش از قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد با نور مادون قرمز درمان شدند کمتر از موش هایی که تحت درمان این نور قرار نگرفته بودند، گرفتار کاهش شنوایی شدند.
محققان دانشکده پزشکی Charite در برلین که این مطالعه را انجام داده بودند، گفتند: نتایج ما نشان داده است که یک پیش درمانی دستکم ۱۰ دقیقه ای با نور مادون قرمز سبب محافظت قابل توجهی از شنوایی در مقابل قرار گرفتن در معرض سر و صدا عرضه می دهد.منبع:

1400/02/24
12:59:48
5.0 / 5
557
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان