رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره):

تولید واكسن كوو ایران بركت به ۳۰ میلیون دوز خواهد رسید

تولید واكسن كوو ایران بركت به ۳۰ میلیون دوز خواهد رسید به گزارش رژیم آسان ایرنا- رئیس ستاد اجرائی فرمان امام خمینی(ره) با اشاره به تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت اظهار داشت: تولید این واکسن تا شهریور ماه امسال به رقمی بین 25 تا 30 میلیون دوز خواهد رسید.


محمد مخبر روز سه شنبه در مراسم رونمایی از نخستین محصول تولید شده واکسن کووایران برکت (۳۰۰ هزار دوز واکسن) در فاز یک کارخانه تولید واکسن ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) در محل شهرک دارویی برکت در البرز اضافه کرد: قبل از این، به مردم اطمینان خاطر داده بودیم که ظرف مدت ۲ الی سه ماه آتی یک خاطرجمعی درباب تولید واکسن در کشور ایجاد نماییم.
وی افزود: بر این اساس این مهم به همت جوانان و دانشمندان داخلی به وقوع پیوست که با توجه به این که از اثرات مرحله یک و ۲ آزمایشی مطمئن شدیم تولید انبوه آنرا شروع و در اردیبهشت ماه حدود یک میلیون دوز واکسن را تولید و در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهیم داد.
مخبر اظهار داشت: با توجه به این که هدف مان این است تا صادر شدن مجوزها، تولیداتمان به شکلی باشد که بتوانیم قسمتی از نیاز کشور را برطرف نماییم به همین دلیل در خرداد ماه این رقم به سه تا چهار میلیون دوز خواهد رسید.
وی با اعلان اینکه خط دوم واکسن کوو ایران برکت در تیرماه وارد مدار خواهد شد گفت: همین طور در تیرماه قادر به تولید و تحویل ۱۰ تا ۱۲ میلیون دوز واکسن خواهیم بود که این رقم تا مرداد به ۲۰ میلیون و تا شهریور به رقمی بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون دوز خواهد رسید.
مخبر افزود: البته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز این اطمینان خاطر را به ما باید بدهد با توجه به این که این حجم از تولید ممکنست در زمانی ارائه شود که امکان مصرف در داخل کشور وجود نداشته باشد، امکان صادرات به کشورهای منطقه با هدف بهره مندی مردم این کشورها از این واکسن ها فراهم گردد.
رییس ستاد اجرائی فرمان امام(ره) اشاره کرد: به جرات می توان اظهار داشت که واکسن تولید شده جزو بهترین واکسن هایی است که بیشترین اثر و کمترین عارضه را داشته است.
مخبر با اعلان اینکه توانایی تولید واکسن فایزر در کشور نیز وجود دارد اظهار داشت: بر این اساس آزمایش هایی بر روی موش، میمون، خرگوش و خوکچه انجام شده که به بهترین جواب ها نیز رسیده ایم و به محض اینکه وزارت بهداشت و کمیته اخلاق اجازه دهند تست انسانی آنرا نیز شروع خواهیم کرد.
وی در ادامه با اعلان اینکه در کنار ستاد اجرائی فرمان امام(ره) در دیگر شرکت های دارویی همچون رازی، سیناژن، پاستور و شرکت های دانش بنیان زیادی این محصول در حد آزمایشگاهی تولید شده و مقرر است که به نتیجه برسد اشاره کرد: در صورتیکه در کل دنیا واکسن در پنج الی ۶ کشور تولید و هیچ تناسبی بین تولید و تقاضا وجود ندارد اما می بینیم که این موفقیت بزرگ در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حال انجام می باشد و صادرات نیز به امید خدا به زودی اتفاق خواهد افتاد.
مخبر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه توفیقات حاصل شده در ستاد اجرائی فرمان امام(ره) تنها برای خدا و خدمت به مردم بوده اظهار داشت: هیچ کسی در ستاد به دنبال رسیدن به موضوع خاصی مانند مسایل مالی و یا قدرت نبوده است.


وی با اعلان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خوبی شاهد بود که هر کاری که از دست مان بر می آمد انجام دادیم اضافه کرد: در زمانی که کل ظرفیت تولید ماسک در کشور بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار عدد در روز بود در کمتر از ۲۲ روز توانستیم کارخانه ای با حجم پنج میلیون عدد آن هم در زمانی که کشورهای خارجی جلوی واردات این محصول به کشور را گرفته بودند راه اندازی نماییم.
رییس ستاد اجرائی فرمان امام(ره) بیان داشت: در بخش کیت تشخیص نیز همگی شاهد بودند که در دولت مصوب شد که از پول خودمان در کره جنوبی حجمی از کیت ها را وارد نماییم که آنرا نیز آمریکایی ها جلویش را گرفتند اما با این وجود دانشمندان ما موفق شدند تا ظرف ۲ تا سه هفته این تست سریع را تولید کنند.
مخبر با اعلان اینکه آنچه که با وسعت زیاد در اختیار طرح شهید سلیمانی قرار گرفت همین کیت هایی بود که توسط ستاد تولید شد اظهار داشت: در هر جای دنیا که دارویی اثر بخش بود در ستاد اجرائی آنرا تولید کردیم، بعنوان مثال داروی رمدسیور که در بازارهای سیاه تهران هر عدد آن حدود ۸۰ میلیون تومان خرید و فروش می شد، کمتر از یک ماه و نیم ستاد موق شد آنرا تولید و با رقمی معادل ۶۰۰ هزار تومان در اختیار مردم قرار بدهد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تولید واکسن ضد سرطان رحم اشاره و اضافه کرد: در سفری که حدود پنج سال پیش به یکی از کشورهای خارجی داشتیم دیدیم که به دختران کم سن و سال واکسن ضد سرطان رحم با هدف مصون ماندن آنها تزریق می شود که به همین دلیل به محض بازگشت با همکاری یکی از دوستان نسبت به تولید این واکسن اقدام که در مرحله بهره برداری است و در حقیقت کار بسیار بزرگی در این بخش صورت گرفته است.
مخبر افزود: همین طور همین کارخانه قادر خواهد بود که واکسنی که بوسیله دی. ان. ای باید تولید شود را نیز تولید نماید، علاوه بر اینکه تولید از واکسن کشته شده را امروز شاهد می باشیم که یک خط صنعتی آن بهره برداری و اولین تولیدش را بصورت انبوه آغاز نموده و ما نیز آماده هستیم آنرا بصورت انبوه تحویل دهیم، از ۶ مسیر دیگر نیز مانند دی. ان. ای و ویروس برمبنای سرخک نیز به تست انسانی رسیده ایم.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امروز به یمن کوشش های جانانه دانشمندان و جوانان این مرز و بوم به جایی رسیده که هر واکسنی که مورد نیاز مردم باشد امکان ساخت آن در داخل وجود دارد.
منبع:

1400/02/21
22:08:37
5.0 / 5
527
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان