قرار گرفتن در وضعیت نارنجی تا افزایش شمار بستری شده ها در قم

قرار گرفتن در وضعیت نارنجی تا افزایش شمار بستری شده ها در قم رژیم آسان: ایرنا- شروع واکسیناسیون گروه سنی بالای 75 سال، تزریق حدود 19 هزار دوز واکسن، قرنطینه بازرگانان هندی مبتلا به ویروس جهش یافته، نارنجی شدن وضعیت کرونائی، ابتلای قطعی 400 بیمار به کرونا در روز و نامطلوب بودن وضعیت کرونا از مهم ترین اخبار کرونائی هفته گذشته در استان قم می باشد.


آغاز واکسیناسیون گروه سنی بالای ۷۵ سال در قم
روابط عمومی مرکز بهداشت قم اعلام نمود: واکسیناسیون گروه سنی بالای ۷۵ سال که هفته گذشته توسط مراقبان سلامت مرکز بهداشت فراخوان شده اند، از امروز شنبه شروع شد.
بر اساس این گزارش، این افراد باید برای دریافت واکسن کرونا طبق نوبت اعلام شده به یکی از مراکز واکسیناسیون کرونا مراجعه نمایند.
این گزارش حاکی است: سالمندان بالای ۸۰ سالی که هنوز برای واکسیناسیون اقدام ننموده اند نیز می توانند هم زمان به مراکز واکسیناسیون کرونا مراجعه کرده و واکسینه شوند.
افزایش شمار بستری شدگان کرونائی در قم
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به افزایش مجدد شمار بستری شدگان کرونائی در این استان اظهار داشت: درحالی که روز سه شنبه هفته گذشته ۴۹۸ بیمار در مراکز درمانی قم بستری بودند، این آمار روز چهارشنبه با ۱۶ مورد افزایش به ۵۱۴ بیمار بستری شده رسید.
تزریق حدود ۱۹ هزار دوز واکسن در قم
بر اساس این گزارش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، ۱۷ اردیبهشت از مرکز واکسیناسیون کرونای شماره ۱ قم بازدید و در این بازدید از کارکنان خدوم مرکز بهداشت خصوصاً واکسیناتورها و مراقبان سلامت و دست اندرکاران این امر قدردانی نمود.
محمدرضا قدیر اشاره کرد: هم اکنون حدود ۱۹ هزار دوز واکسن کرونا در قم تزریق شده که برمبنای اعلام اولویت از طرف وزارت بهداشت بوده است.
مرکز شماره ۱ واکسیناسیون استان قم در میدان روح الله، خیابان معلم و مرکز شماره ۲ واکسیناسیون در بلوار کارگر شهر قم قرار دارند.
قرنطینه بازرگانان هندی مبتلا به ویروس جهش یافته در قم
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام نمود: در پی سفر ۱۱ سوداگر هندی به قم و شناسایی سه مورد ویروس جهش یافته هندی در بین آنان، پروتکل قرنطینه درباب این افراد در محل هتل اجرا شد.
در پی اعلام وزیر بهداشت در خصوص شناسایی سه مورد تایید شده موتاسیون هندی کرونا در قم، محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به آخرین وضعیت ویروس جهش یافته هندی در این استان اظهار داشت: همشهریان بدانند که رهگیریها همچنان در حال انجام می باشد و از مردم تقاضامندیم، دستورهای بهداشتی را رعایت و استفاده از ماسک و حضور پیدا نکردن در تجمع ها را فراموش نکنند.
محمدرضا قدیر در گفت وگویی گفت: بیش از ۲ هفته قبل ۱۱ تَن تاجر از هند وارد قم شده بودند که در هتل محل سکونت بلافاصله شناسایی و با توجه دستورالعمل وزارت بهداشت آزمایش بر روی آنها انجام شد.
وی افزود: نتیجه آزمایش کرونای سه نفر از آنها مثبت شده و جهت بررسی نوع جهش یافته هندی به انستیتو پاسپور تهران ارسال شد.
قدیر اشاره کرد: قرنطینه این افراد از همان ابتدا انجام و عملیات رهگیری صورت گرفت که در این خصوص ۳۰۰ نفر که با این مسافران در ارتباط بودند، مورد رهگیری و آزمایش قرار گرفتند.
آغاز واکسیناسیون سالمندان روستایی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: واکسیناسیون سالمندان بالای ۷۵ سال ساکن روستاهای استان قم شروع شد.
سیامک محبی دراین زمینه اضافه کرد: واکسن به افرادی تزریق می شود که دارای پرونده سلامت باشند و افرادی که دارای پرونده نیستند حتما به نزدیک ترین پایگاه سلامت محل سکونت خود مراجعه کنند.
به گفته وی، ۳۷ هزار دوز واکسن تا حالا وارد قم شده که ۱۶ هزار نفر نیز در قم تا حالا واکسینه شده اند.
قم در وضعیت نارنجی کرونائی
بر اساس اعلام رسمی اپلیکیشن ماسک، قم از روز ۱۴ اردیبهشت ماه به رنگ نارنجی کرونائی تبدیل شد.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، رنگ نارنجی بعنوان منطقه پرخطر کرونائی شمرده می شود.
لزوم رعایت دستورالعمل های بهداشتی در وضعیت نارنجی کرونائی
استاندار قم با اشاره به نارنجی شدن وضعیت کرونائی قم و ضرورت پرهیز از عادی انگاری این وضعیت اظهار داشت: همچنان نیازمند مراقبت بیشتر و رعایت دستورالعمل ها هستیم، چونکه وضعیت نارنجی نیز به مفهوم مواجه بودن با شرایط پرخطر است.
بهرام سرمست هفته گذشته در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و عملیات پاسخ به بحران در تالار کرامت استانداری قم، گفت: همچنان از موج چهارم کرونا عبور نکرده ایم ولی به لحاظ کنترل بیماری به یک سیر نزولی رسیده ایم.
وی با اشاره به اینکه برمبنای تجربه، هر گونه کاهش محدودیت ها و پایین آمدن میزان رعایت دستورالعمل ها، سبب شیوع باردیگر کرونا شده است اظهار داشت: تنها راه مقابله با این بیماری، رعایت مستمر و دقیق شیوه نامه های بهداشتی و جدی گرفتن خطرهای این ویروس می باشد.
استاندار قم خطر شیوع ویروس کرونا در این وضعیت را نیز نگران کننده توصیف و اشاره کرد: باید همچنان استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و توجه به سایر نکته های بهداشتی بعنوان یک اولویت در دستور کار باشد و امیدواریم نارنجی شدن وضعیت، گشایشی را در کسب وکارها و زندگی مردم ایجاد نماید.
وضعیت کرونا در قم همچنان نامطلوب است
جلسه ستاد اطلاع رسانی استان روز دوشنبه هفته گذشته در سالن کرامت استانداری برگزار و در آن، وضعیت نامطلوب کرونا در قم باتوجه به آمار روزانه مبتلایان و فوتی ها مورد تاکید قرار گرفت.
معاون سیاسی، اجتماعی و استانداری قم در این نشست اظهار داشت: آمارهای روزانه کرونا در استان حکایت از ضرورت توجه بیشتر به رعایت دستورالعمل های بهداشتی دارد و نباید تصور شود در حال عبور از قله پیک کرونا هستیم.
بیژن سلیمان پور اشاره کرد: این که گفته شود در هر روز تست۴۰۰ نفر مثبت می شود نشان از حساسیت شرایط دارد و بنا بر این صحبت از توقف بیماری و کاهش میزان مبتلایان در تولیدهای رسانه ای که سبب عادی انگاری می شود، صحیح نیست.
وی اظهار داشت: در بحث تمدید محدودیت ها و ممنوعیت ها باید رعایت دستورالعمل ها در دستورکار همه بخش ها و دستگاهها باشد و کوتاهی دراین زمینه از هیچ فرد و نهادی پذیرفته نیست.
وی بیان کرد: در بحث خدمات الکترونیک آن اقدام هایی که مورد نیاز بود هنوز انجام نشده است، باید با هر سازمان، نهاد و بخشی که در زمینه رعایت پروتکلهای بهداشتی کوتاهی می کند برخورد لازم صورت گیرد.
شناسایی روزانه ۴۰۰ بیمار قطعی مبتلا به کرونا در قم
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این نشست اظهار داشت: حدودا ۵۶۰ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که حال ۱۱۰ تن از آنان وخیم است، همین طور روزانه حدود ۴۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در قم شناسایی می شوند.
سیامک محبی اضافه کرد: ارقام قابل توجه است و نشان میدهد ما همچنان درگیر موج هستیم؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی نیز در استان میان ۶۵ تا ۷۰ درصد است و تا رسیدن به حد مطلوب فاصله داریم.
وی با اشاره به این که نیازمند همراهی بیشتر مردم برای عبور از این شرایط هستیم، افزود: اجرای گام های جدید طرح شهید سلیمانی و واکسیناسیون از اقدام های مهمی است که با جدیت در قم دنبال می شود.
وی اضافه کرد: با قرنطینه بموقع افرادی که تست کرونا آنها مثبت می شود توسط گروه های ره گیری، گام های موثری برای مدیریت وضعیت بیماری کرونا در استان برداشته شده است.
محبی با اشاره به نظارت های صورت گرفته برای ارتقای وضعیت رعایت پروتکلهای بهداشتی در استان، اظهار داشت: در بین تعدادی از گروه ها میزان رعایت ها مطلوب نمی باشد اما در بخش هایی مانند نماز جمعه و اماکن متبرک همراهی مطلوب را شاهد می باشیم.
تشویق مردم به رعایت پروتکلهای بهداشتی توسط گروه های جهادی
همچنین جانشین ستاد امر به معروف و نهی از منکر قم در این نشست اظهار داشت: یکی از وظایف اصلی ستاد این است که معروف و منکر در موارد خاص محدود نشود و در همین رابطه از ظرفیت های آن برای مبارزه با بیماری کرونا استفاده می شود.
سید محمدتقی حسینی اضافه کرد: با بهره گیری از ظرفیت گروه های جهادی مطالبه گر که ۳۰ گروه در قم فعال می باشند و سایر گروه های مردمی در سطح شهر نسبت به تشویق افراد نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و تذکر به کسانی که به این مهم توجه ندارند، اقدام می شود.
آخرین وضعیت بیماران کرونائی درقم
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در این استان، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت منتهی به ۱۷ اردیبهشت ماه جاری ۱۳۹ بیمار با علائم کرونا پذیرش سرپایی شدند.
محمدرضا قدیر با اشاره به اینکه هم اکنون ۵۲۳ بیمار در زمینه کرونا در مراکز درمانی قم بستری هستند و ۱۰۴ نفر از آنها بدحال هستند، اضافه کرد: در طول این مدت ۹۵ بیمار جدید بستری و همین طور ۹۴ بیمار دراین زمینه از مرکزهای درمانی استان ترخیص شدند.
وی اشاره کرد: در طول این مدت یک هزار و ۲۸۰ مورد آزمایش (تست) روزانه در زمینه کرونا در استان قم انجام شده که ۳۱۴ مورد از آنان مثبت بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اعلان اینکه هم اکنون وضعیت استان قم در زمینه کرونا «نارنجی» است، اشاره کرد: مجموع واکسن تزریق شده، تعداد ۱۸ هزار و ۹۲۷ دوز است.
استان قم که از ۱۸ فروردین ماه امسال در وضعیت قرمز کرونائی قرار گرفته بود، از ۱۴ اردیبهشت ماه جاری وارد شرایط نارنجی شد.
ویروس کرونا سبب بیماری عفونی «کووید ۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به آدرس webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به آدرس اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در ارتباط با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت نمایند.
منبع:

1400/02/18
12:02:07
5.0 / 5
150
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان