مدیر پروژه واكسن فخرا:

قادر به تولید یك میلیون دوز واكسن كرونا در ماه هستیم

قادر به تولید یك میلیون دوز واكسن كرونا در ماه هستیم به گزارش رژیم آسان مدیر پروژه واکسن فخرا با اشاره به اینکه تا اواسط تابستان قادر به تولید یک میلیون دوز واکسن کرونا در ماه هستیم، اظهار داشت: امیدواریم در اواسط تابستان به فاز ۳ برسیم و اوایل پاییز واکسیناسیون عمومی را شروع نماییم.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، احمد کریمی در یک گفت وگوی تصریح کرد: به محض ورود کرونا از اسفند ۹۸ کار را شروع کردیم. از آزمایشگاه های سطح ۳ برای رشد و غیرفعال کردن ویروس استفاده کردیم و به موازات ۲ آزمایشگاه سیار هم ایجاد کردیم که مجموعه های دیگر هم بتوانند از این پتانسیل استفاده کنند.
وی درباره مراحل تهیه واکسن فخرا هم اظهار داشت: در مرحله تشخیص، بیشتر از ۳۵ هزار نمونه بیمار ایرانی را جمع آوری کردیم، در یک مرحله ۳۰ نمونه ایزوله و در مرحله بعد ۱۰ نمونه ایزوله برتر را انتخاب و در نهایت ایزوله کاندید واکسن را اانتخاب کردیم. با ویروسی که از بیماران ایرانی گرفته بودیم و بذری که با همت همکاران جوان ما در آزمایشگاه های داخلی ساخته بودیم، واکسن را تولید کردیم.
مدیر پروژه واکسن فخرا با اشاره به اینکه بذر واکسن تعیین هویت و آزمون های کنترل کیفی و تست های حیوانی آن انجام شده است، تصریح کرد: پرونده دارویی برای واکسن تشکیل و پرونده آن به سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در شهریورماه ۹۹ ارائه شد. ۱۰ اسفند ۹۹، کمیته اخلاق سازمان غذا و دارو مجوز تزریق انسانی را داد و در ۲۶ اسفند نخستین تزریق را انجام دادیم که همه داوطلبان عوارض جدی نداشته اند و حال عمومی آنها خوب است.
کریمی با استقبال از فعالیت شرکتهای مختلف ایرانی بر روی پلت فرم های مختلف تولید واکسن کرونا اظهار داشت: یکی از نقاط حسن کشور ما این بود که تیم های جوان ایرانی تمام پلت فرم های در ارتباط با تولید واکسن را تجربه کردند و هم اکنون حدود ۱۹ شرکت دانش بنیان در عرصه تولید واکسن کار می کنند و همه پلت فرم های تولید آنرا در کشور داریم. نقطه قوت کشور ما ورود به تمامی پلت فرم های ساخت واکسن بوده و همه هم موفق بوده اند و امیدواریم که در سطح بین المللی بدرخشند و بزودی وارد فاز انسانی شوند.
وی در مورد میزان تاثیرگذاری واکسن فخرا در مقابله با انواع ویروس های جهش یافته هم اظهار داشت: این واکسن از ویروس کشته شده ساخته شده ازاین رو قادر به مقابله با انواع ویروس های کروناست و و تنها شاید در مقابله با انواع جهش یافته یک مقدار بازدهی آن پایین بیاید.
مدیر پروژه واکسن فخرا با اشاره به اینکه فاز یک تزریق بالینی این واکسن به اتمام رسیده و نتایج آن در حال آمدن است، اضافه کرد: تابحال داوطلبان عارضه ای نداشته اند و شاهد تولید آنتی بادی در بدن داوطلبان هستیم. از آخرین تزریق باید ۲ هفته صبر نماییم تا نتایج کامل شود و اینکه فاز ۲ و ۳ را ادغام نماییم به تیم بالینی و سازمان غذا و داور بستگی دارد. باید بخشی از فاز ۲ انجام و نتایج آن مشخص شود تا بتوانیم فاز ۳ را شروع نماییم.
کریمی خاطرنشان کرد: با زمانبندی که هم اکنون داریم امیدواریم در اواسط تابستان به فاز ۳ برسیم و اوایل پاییز واکسیناسیون عمومی را داشته باشیم. برای تولید منتظر نتایج نیستیم و تولیدمان را در زیرساختی که ایجاد کردیم، ذخیره سازی می نماییم تا آمادگی ورود به بازار و عرضه واکسن به مردم را داشته باشیم. طراحی ما این است که از اواسط تابستان ماهی یک میلیون دوز را تأمین نماییم.
وی به نقش شرکتهای دانش بنیان در ساخت تجهیزات مورد نیاز ساخت واکسن اشاره نمود و اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان احتیاج به خارج را به حداقل رساندند و در بخش تجهیزات تا ۷۰ درصد احتیاج به خارج نداریم و در همین هفته سه دستگاه را از این شرکت ها تحویل گرفتیم و تست های کنترل کیفیت آنها عالی بود. یکی از گلوگاه های واکسن سازی تهیه مواد مورد نیاز است و باوجود تحریم و رقابت برای تهیه این مواد در سطح جهان، برای تهیه آنها با مشکل مواجه بودیم اما شرکتهای دانش بنیان در تولید رزین و فیلتر ورود کرده اند و نمونه های آنها را رفع اشکال می نماییم تا به نمونه بهینه برسیم.
مدیر پروژه واکسن فخرا از ثبت نام ۵۰۰ هزار نفر داوطلب در سایت ثبت نام برای تزریق این واکسن اطلاع داد و اضافه کرد: در همان دقایق اول با ۵۰۰ هزار داوطلب روبه رو شدیم که در نتیجه مجبور شدیم ۲۴ ساعت سایت را از دسترس خارج نماییم و تمهیدات جدیدی را انجام دهیم که نشان از اعتماد ویژه مردم به واکسن ایرانی است.
کریمی خاطرنشان کرد: بیشتر از ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر داوطلب در فاز اول ثبت نام کردند که سه هزار و ۵۰۰ نفر از بین آنها انتخاب گردید. حدود ۴۷۵ نفر را برای غربالگری دعوت و از بین آنها ۱۳۵ نفر را برای تزریق انتخاب کردیم و بقیه در مراحل بعدی تزریق را انجام خواهند داد.منبع:

1400/02/15
21:42:25
5.0 / 5
593
تگهای خبر: بیمار , تولید , دارو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان