جهانپور:

با متخلفان تزریق خارج از اولویت واكسن برخورد شده است

با متخلفان تزریق خارج از اولویت واكسن برخورد شده است کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو از برخورد با افرادی که مبادرت به تزریق خارج از اولویت فاز یک کرده اند، اطلاع داد و اظهار داشت: با متخلفان تزریق خارج از اولویت و دست اندرکاران و ناظران این مورد برخورد اداری لازم صورت گرفته است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، جهانپور چهارشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی با عنوان "از واردات تا تولید و حواشی واکسن کرونا" با اشاره به اینکه سلامتی، حقوق مسلم هر فرد است، اظهار داشت: واکسن بعنوان فرآورده ای که از ظرائف و پیچیدگی های بسیاری برخوردار می باشد، محصولی نیست که از بازار آزاد تهیه شود و در این راه نباید فریب افراد سودجو را خورد.
وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه عدد تزریق واکسن در کشور از ۶۴۰ هزار دوز تجاوز کرده و از این تعداد بیشتر از ۱۴۰ هزار نفر هر دو دوز را دریافت نمودند، اضافه کرد: تا به امروز آنچه که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته، یک میلیون و ۹۹۵ هزار دوز است و فردا هم ۱۰۰ هزار دوز به این تعداد افزوده خواهد شد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به اینکه با دستور وزیر بهداشت تمهیداتی برای ورود واکسن های بیشتر به کشور صورت گرفته است، اظهار داشت: در ایام اخیر توزیع تقریباً و سیع تری را داشتیم، حالا روزی ۴۰ تا ۵۰ هزار واکسن تزریق می شود.
جهانپور در ادامه با اشاره به اینکه میزان دز مورد نیاز کشورمان برای رسیدن به ایمنی مطمئن حدود ۱۲۰ میلیون دز است، اضافه کرد: تا این لحظه و با پیشبرد مسیرهای چهارگانه جهت تأمین واکسن و عقد قرارداد با کواکس و سایر کشورهای تولید کننده تابحال ورود حدود ۲۴۰ میلیون دز به کشورمان محتمل شده و حتی اگر ۵۰ درصد ضریب منفی هم پیش بیاید ما به ۱۲۰ میلیون دز واکسن مورد نیاز کشورمان دست خواهیم یافت.
سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید براینکه بطور قطع واکسن کرونا در ایران مجانی خواهد بود، اظهار داشت: وزارت بهداشت واکسن کرونا را خریداری می کند و بر مبنای سند ملی و اولویت های برنامه ملی در سرتاسر کشور مجانی و عادلانه توزیع و تزریق خواهد نمود.
وی در ادامه به اولویت های تزریق واکسن در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: فاز یک به طور عمده متوجه کادر درمان و کارکنان سلامت می شوند، کارکنان سلامت، بیماران خاص، بعضی از گروه های بیماران صعب العلاج، معلولین، جانبازان، کارکنان آسایشگاه ها، پاکبانان و کسانیکه بیماری های زمینه ای دارند و همینطور کسانی که درگیر در امر دفع و جمع آوری زباله های عفونی هستند در فاز یک قرار می گیرند که در ایام اول اردیبهشت شاهد اتمام فاز یک خواهیم بود.
او افزود: از نیمه دوم اردیبهشت فاز دو محقق خواهد شد، سالمندانی که سن بالای ۶۴ سال دارند و کسانیکه بیماری های زمینه ای دارند واکسیناسیون خواهند شد، بنابراین ۸۰ تا ۸۵ درصد بیمارانی که بیماری زمینه ای دارند جزو گروه سالمندان هستند بنابراین هم پوشانی در این گروه صورت گرفته است.
سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه به بیمارانی که بیماری زمینه ای دارند اشاره نمود و اضافه کرد: دیابت، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های مزمن دیگر اعلام خواهد شد، انشاالله به تدریج اطلاع رسانی انجام می شود و این واکسیناسیون در فصل بهار صورت خواهد گرفت، در حالت خوش بینانه تا آخر فصل بهار و ابتدای تابستان فاز دو را تمام خواهیم کرد.
جهانپور در ادامه با اشاره به اینکه امیدواریم ضریب تحقق تأمین واکسن بهتر از روزها و هفته های قبل باشد، اظهار داشت: در تابستان فاز ۳ و در پاییز فاز ۴ را انجام خواهیم داد، امیدواریم ۷۰ درصد جمعیت را بتوانیم واکسن بزنیم تا ایمنی جمعی ایجاد شود.
سخنگوی سازمان غذا و دارو همینطور به سامانه سیب، سامانه یکپارچه بهداشتی اشاره نمود و در اینباره اظهار داشت: اصل سامانه سیب این است که افراد باید دارای سامانه الکترونیک سلامت باشند، بیشتر از ۸۵ درصد مردم واجد پرونده الکترونیک سلامت هستند، اگر کسی نگرانی داشت، می توانند در روستاها به خانه های بهداشت تماس بگیرند و در شهرها به پایگاه های سلامت محل سکونت مراجعه نموده و مبادرت به تشکیل پرونده سلامت کنند.
وی با اشاره به اینکه ۸۵ تا ۹۰ درصد افراد واجد پرونده الکترونیک سلامت هستند، اضافه کرد: بیماران زمینه ای بالای هجده سال در اولویت دوم کرونا از راه سامانه سیب در فصل بهار در مقابل کرونا واکسینه خواهند شد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه درمورد شایعه ثبت نام و فروش واکسن در بعضی بیمارستان های خصوصی، اظهار داشت: ثبت نام در بیمارستان های خصوصی بعید است بنابراین اگر هم باشد مردم موارد مشکوک فروش واکسن در بیمارستان های خصوصی را گزارش کنند و حتما برخورد قاطعی صورت خواهد گرفت البته تابحال گزارشی در این رابطه گزارش نشده است.
وی تصریح کرد: از مردم می خواهیم اگر موارد مشکوک را دیدند گزارش دهند، این فرآورده بگونه ای نیست که بخواهد سلامت عمومی جامعه را تأمین کند، بنابراین مردم نباید خودشان را در معرض تهدید قرار بدهند، بطور قطع دستگاههای امنیتی و انتظامی به این مورد ورود پیدا خواهند کرد، و ما هم بعنوان شاکی در کنار بقیه مردم قرار می گیریم و از مسیر پلیس فتا و دستگاههای امنیتی با متخلفان برخورد خواهیم کرد.
جهانپور همینطور به مبحث واکسن های تقلبی اشاره نمود و اظهار داشت: واکسن های تقلبی در دنیا بسیار زیاد است و این واکسن ها امروزه یکی از معضلات نظام سلامت شده است، قاعدتا با این تقاضا و نیاز موجود و عرضه محدودی که در دنیا وجود دارد افراد سودجو و فرصت طلب دست به کار خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه واکسن فرآورده ای بیولوژیک است به صورتی که باید در آن زنجیره سرد رعایت شود، تصریح کرد: در این راه نباید فریب افراد سودجو را خورد که واکسن را از راه غیر حرفه ای و غیر استاندارد تهیه و در محل نامناسب نگهداری می کنند؛ چونکه در بازار آزاد، زنجیره سرد رعایت نمی گردد البته در این راه حتما با متخلفان و سوداگران دارو برخورد خواهد شد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو در انتها از مردم خواست تا مراقب باشند برای تهیه واکسن در این چرخه نامعیوب ورود پیدا نکرده و واکسن را از بازارهای غیررسمی تهیه نکنند.


1400/02/02
13:06:54
5.0 / 5
478
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان