طوفانی از جنس كرونا

طوفانی از جنس كرونا چند روزی است که شیوع بیماری کرونا در کشور افزایشی شده و برآوردها حاکی از آنست که این روند در ایام آینده شدت یافته و طوفانی عظیم به راه خواهد انداخت.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، کارشناسان حوزه سلامت بر این اعتقاد هستند که موج چهارم شیوع ویروس کرونا در مقاسیه با موج های گذشته بسیار نگران کننده تر است چونکه در این موج شاهد افزایش چشم گیر بیماران کرونائی در کشور هستیم.
این کارشناسان اعلام می کنند که با اتخاذ تصمیمات مناسب و اصولی، سخت گیری حداکثری و رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی می توان این سنگین ترین موج کرونا را پشت سر گذاشت و به کنترل بیماری رسید.
روند بستری شدگان، مرگ و میر و شناسایی بیماران جدید کرونائی طی حدود ۲ هفته گذشته در کشور به شدت بالا رفته است؛ بطور مثال تعداد بستری شدن روزانه از هزار و ۳۹ نفر در ۱۰ فروردین به ۳ هزار و ۹۸ نفر در ۲۵ فروردین رسیده که افزایش حدود ۳ برابری را نشان میدهد.
این روند افزایشی طی روزهای اخیر در مورد مرگ و میر ناشی از کرونا هم مشاهده می شود، تعداد فوت شدگان روزانه در کشور از ۹۱ نفر در ۱۰ فروردین به ۳۰۴ نفر در روز ۲۵ فروردین ماه رسیده است.
از ۱۳ فروردین ماه بعد از مدت ها تعداد مرگ و میر ناشی کرونا در کشور سه رقمی شده و چند روزی است که تعداد فوت شدگان از ۲۵۰ هموطن هم بیشتر شده و بنظر می رسد این روند افزایشی ادامه داشته باشد.
از طرفی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وضعیت کرونا در کشور را بسیار سهمگین و خطرناک اعلام می کند و روسای تعدادی از بیمارستان های تهران هم اعلام می کنند که با حجم بسیار وسیع مراجعان مواجهند.

وضعیت کرونا در کشور بسیار سهمگین و خطرناک است
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت کرونا در کشور را بسیار سهمگین و خطرناک دانست و اظهار داشت: اهل سیاست بازی نیستیم، با مردم شفاف و بی پرده صحبت می نماییم از من وزیر بهداشت انتظار نداشته باشید به خاطر تک صدایی، حرف غیرکارشناسی بزنم یا تایید کنم.
سعید نمکی روز دوشنبه در جمع اعضای کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی کرونا در وزارت بهداشت اضافه کرد: از ما انتظار سیاسی کاری نداشته باشید، بلدیم اما اهلش نیستیم. با مردم شفاف و بی پرده صحبت می نماییم از من وزیر بهداشت انتظار نداشته باشید به خاطر تک صدایی، حرف غیرکارشناسی بزنم یا تایید کنم اما تا زنده ایم اجازه نمی دهیم بیماری پشت در بیمارستان بماند.
وی افزود: ما با دام یکی از سهمگین ترین اپیدمی های تاریخ مواجه شدیم. تیم ستاد کرونا و کمیته های آن غیرتمندانه تا آخر کرونا ایستاده و هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی ماند. ۸۰ هزار تخت آماده کردیم. پارینه سه هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم اما پول ندادند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: مردم بدانند در این شرایط سخت نیز هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی ماند. آبروی جمهوری اسلامی را حفظ می نماییم. امکان ندارد بگذاریم شهروندی در جمهوری اسلامی سوژه رسانه های معاند شود و افتضاح کشورهای اروپایی هیچ گاه تا ما زنده ایم در جمهوری اسلامی رخ نمی دهد.

خیز چهارم ویروس کرونا نگران کننده است
فرمانده عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران اعلام نمود: خیز چهارم ویروس کرونا در کشور بسیار پرشتاب و نگران کننده است.
علیرضا زالی عصر دوشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران اظهار داشت: خیز چهارم شیوع ویروس کرونا در مقاسیه با موج های گذشته بسیار نگران کننده است و در این موج شاهد افزایش چهار برابری بیماران کرونائی در کشور و حتی سایر کشورهای جهان هستیم.
وی گفت: اکنون در سراسر کشور تنها ۹ شهر آبی داریم و سایر شهرها در وضعیت هشدار و اضطرار قرار دارند.
وی افزود: یکی از پرشتاب ترین امواج بیماری را شاهد می باشیم که فشار مضاعفی بر کادر درمان وارد کرده است. در صورتیکه در هفته آخر اسفند ماه شرایط به ثبات نسبی رسیده بود در هفته سوم فروردین در حوزه مراجعین و بستری بیمارستانی حدود ۲.۷ برابر افزایش را شاهدیم که در بستری های عادی افزایش سه برابری، بخش مراقبت های ویژه افزایش ۱.۷ برابری، فوتی های عام دو برابر و فوتی های قطعی ۲.۴ برابر افزایش را شاهد می باشیم.
زالی با اعلان اینکه در تهران رکوردشکنی در حوزه مراجعین سرپایی اتفاق افتاده است، اضافه کرد: ۱۵ هزار مراجعه سرپایی داشتیم که عدد قابل توجهی است پس می توانیم پیش بینی نماییم در هفته آتی افزایش بستری و فوتی ها را شاهد خواهیم بود که برمبنای گمانه زنی ها هفته آتی بسیار نگران کننده است و همه دستگاهها و وزارتخانه ها طبق قانون مصوب ستاد ملی چهار لایه نظارتی برای آنها مشخص شده که باید با بهره بردن از همه ظرفیت های کشور برای تحقق این چهار لایه نظارتی تلاش نماییم.

نگران هفته بعد هستم
سعیدرضا مهرپور رئیس بیمارستان شریعتی تهران در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت: من نگران هفته بعد هستم، ما مرتب بخش های خودمان را خالی می نماییم و بخش جدید کرونا باز می نماییم. وقتی بخش جدید هم باز می شود ظرف ۱۵ تا ۱۶ ساعت، پر می شود.
وی افزود: تعدادی از بخش های این بیمارستان مانند جراحی اعصاب، ارتوپدی، روماتولوژی و نورولوژی را تعطیل کرد و در حال خالی کردن بخش های دیگر و پرکردن بیماران کرونائی در این بخش ها هستیم.
مهرپور با اشاره به اینکه ما با یک روند صعودی بسیار زیادی مواجه هستیم، گفت: هم اکنون یک سوم ظرفیت بیمارستان، بیماران کرونائی بستری هستند و هر روز آمار ما دراین زمینه بالاتر می رود.
رییس بیمارستان شریعتی تهران افزود: اگر این روند ادامه پیدا کرد بجای یک سوم، نیمی از ظرفیت بیمارستان درگیر کرونا خواهد شد که جای نگرانی دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که سال قبل در این ایام وضعیت بیمارستان چگونه بود، اظهار داشت: وضعیت بسیار آرام تر بود و در سال قبل نزدیک ماه رمضان که می شدیم، موج به سمت کاهش بود.

هیچ وقت به این حجم بیمار نداشتیم
تقی ریاحی، رئیس بیمارستان حضرت رسول اکرم تهران هم در یک برنامه زنده تلویزیونی بیان داشت: متاسفانه ما چند روز پیش رکود موارد بستری را در ۱۴ ماهه گذشته در این بیمارستان شکستیم، یکی از ۴ تا ۵ بیمارستان بزرگ ارجاعی بیماران کرونا در تهران هستیم اما هیچ گاه به این حجم بیمار نداشتیم.
وی افزود: نگرانی اصلی ما شیب روبه افزایشی است که به احتمال فراوان در ایام آینده وجود دارد. برآوردها نشان میدهد که این اعداد و ارقام در بهترین رعایت ها و سخت گیری ها تا اواخر هفته آتی ادامه خواهد داشت و روزهای خیلی مشکل و مخاطره آمیز پیش روی کادر درمان و مردم وجود دارد.
ریاحی ابراز امیدواری کرد که با سخت گیری حداکثری و رعایت حداکثری پروتکلهای بهداشتی بتوانیم این سنگین ترین موج و کرونا را پشت سر بگذاریم و به کنترل برسیم.
حمید سوری، اپیدمیولوژیست هم موفق ترین دوره برای مقابله با بیماری کرونا را سه ماهه زمستان اعلام نمود و اظهار داشت: با اجرای طرح شهید سلیمانی و محدودیت های جدی تر کرونائی توانستیم کمک شایانی به کاهش موارد بستری و مرگ نماییم.
وی ابراز امیدواری کرد که با اتخاذ تدابیر مناسب و اصولی و رعایت پروتکلهای بهداشتی بتوانیم جلوی روند افزایشی بیماری کرونا را بگیریم.


1400/01/26
17:54:05
5.0 / 5
518
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان