سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا:

انتشار كرونا به دنبال سفرهای نوروزی رو به افزایش است

انتشار كرونا به دنبال سفرهای نوروزی رو به افزایش است سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه رعایت شیوه نامه های بهداشتی به کمتر از ۶۰ درصد کاهش یافته، از روند شیوع بیماری کرونا در کشور به دنبال سفرهای نوروزی اطلاع داد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، علیرضا رییسی روز شنبه بعد از اولین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در سال ۱۴۰۰ که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: هفته های قبل پیشبینی کرده بودیم که با انجام سفرهای نوروزی قطعا میزان بیماری کرونا افزایش می یابد و الان در اغلب استان ها روند صعودی بیماری را شاهد می باشیم و این افزایش اگر تدبیر نشود و جلوی آنرا نگیریم مشکلاتی را ایجاد خواهد نمود.
وی افزود: حالا میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی به ۵۶ درصد رسیده که زنگ خطر بزرگی است.
رییسی عنوان کرد: شهرهای قرمز از تعداد ۹ شهر در ۲۵ اسفند حالا به ۲۳ شهر و شهرهای نارنجی از ۳۱ شهر به ۴۴ شهر افزایش یافته، همینطور شهرهای زرد از ۲۵ شهر به ۸۷ شهر و شهرهای آبی از ۱۱۳ شهر به ۹۴ شهر رسیده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: از مردم عزیز که سفر نرفته اند تشکر می نماییم چون واقعا موقعیت خطرناکی است و افرادی که سفر رفته اند سفر را کوتاه کنند و بازگردند.
رستوران ها، جای برای انتشار کرونا
وی افزود: افرادی که در هتل ها و مراکز اقامتی اسکان دارند بدانند که یکی از جاهای مهم برای شیوع بیماری کرونا، سالن ها و رستوران ها است و بهتر است در اتاق ها غذا صرف شود.
رییسی اظهار داشت: اگر دست به دست دهیم، با رعایت پروتکلهای بهداشتی چیزی به پایان بیماری کرونا باقی نمانده و امکان دارد ظرف ۶ ماهه آینده با افزایش واکسیناسیون به نتایج خوبی دست یابیم و البته در صورتیکه کوتاهی نماییم امکان دارد عزیزان خیلی از کنار ما بروند.
کارنامه ایران در مقابله با کرونا قابل قبول بوده است
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: کارنامه ایران در مقابله با کرونا قابل قبول بوده است و از کسبه عزیزی که علیرغم مشکلات اقتصادی بسیار همکاری کردند، تشکر می نماییم. همینطور قدردانی می نماییم از خیلی از مردم که با لغو سفرها و دورهمی ها و مراسم های شادی و عزا که جز رسم سنت کشور است برای مقابله با این بیماری و به علت احترام به حقوق دیگران همکاری کردند.
وی افزود: از طرفی همدلی و هماهنگی و اعتقاد و اعتماد به ستاد ملی مقابله با کرونا در یک نوع از مدیریت بحران در کشور موفق بود و این ابتکار که در ستاد مقابله با کرونا از سران قوا حضور دارند و در ذیل یک فرماندهی واحد برای سلامت مردم تصمیم گرفته شد.
رییسی اضافه کرد: طی یک سال قبل تجربیات خوبی داشتیم و نتیجه آن به حداقل رساندن تعداد مرگ ومیرها بود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تأمین واکسن اظهارداشت: همه کشورها دو راه برای تأمین واکسن دارند اول خرید واکسن از کشورهای سازنده است که برپایه قراردادهای منعقد شده پیگیری و تحویل کشورها داده می شود و راه دیگر تولید داخلی واکسن است که این تکنولوژی و فناوری را همه کشورها در اختیار ندارند و خوشبختانه کشور ما یکی از کشورهایی است در این حوزه قرار دارد.
وی افزود: راهی که ما پیش گرفتیم سه راه بوده است. اول مشارکت جهانی در تأمین واکسن از راه سبد کواکس که قرار شد ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز برپایه تفاهم به ایران تحویل داده شود. راه دوم تولید داخلی است که شرکتهای دانش بنیان جهادگونه در حال تلاش هستند.
رییسی اظهار داشت: خرید مستقیم دولتی از سایر کشورها هم بعنوان راه سوم در حال پیگیری است و امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونا راه چهارمی توسط رئیس جمهوری محترم پیشنهاد داده شد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: از هند مقدار ۵۰۰ هزار دوز واکسن بهارات خریداری شد که ۱۲۵ هزار دوز از آن تحویل داده شده و با عنایت به شیوع بیماری کرونا در هند مقدار ۳۷۵ هزار دوز باقی ماننده را دادستانی هند اجازه خروج نداده و در حال رایزنی برای تحویل مقدار باقیمانده هستیم.
رییسی اظهار داشت: در مورد سبد کواکس هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری کردیم و قرار شد چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دوز آسترازنکا تحویل داده شود که مقدار آنرا به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز رساندند و قرار بود که این مقدار تا پیش از سال تحویل ایران شود که محقق نشد و طبق آخرین خبرها ۱۴ فروردین ماه تحویل داده خواهد شد.
وی عنوان کرد: به مردم شفاف می گوییم واکسن به سادگی قابل دسترس نیست و ۷۰ درصد از واکسن دنیا را ۱۰ کشور بیشترین استفاده را کردند که یک نوع بی عدالتی در توزیع است و البته سازمان بهداشت جهانی ههم در این خصوص معترض است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: بحث تحویل و تأمین واکسن مهم می باشد که کشورهایی که قول تحویل داده اند به کندی انجام می دهند و متاسفانه با وجود پیگیری های مکرر و روزانه وزیر بهداشت متاسفانه آن میزانی که باید تحویل می شد تابحال نشده است.
از بخش خصوصی برای تأمین واکسن کمک گرفته شود
رییسی اظهار داشت: امروز رئیس جمهوری اعلام نمودند که از بخش خصوصی برای تأمین واکسن کمک گرفته شود و پیشنهاد این است که واکسن با ارز نیمایی از راه بخش خصوصی وارد شود و البته جزئیات بیشتری نیاز است که مبحث عدالت و دسترسی در واکسن در نظر گرفته شود.
وی تصریح کرد: گروه هدف از قبل برنامه ریزی شده و برپایه میزان واکسنی که به دست ما برسد واکسیناسیون انجام می شود.
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اظهارداشت: به مردم قول می دهیم تا آخر سال ۱۴۰۰ و حتی زودتر گروه های هدف را به صورت کامل پوشش دهیم و تا دیماه با تاکید بر توان تولید داخلی واکسن، واکسیناسیون را به خوبی انجام خواهیم داد.
منبع:

1400/01/07
23:52:45
5.0 / 5
759
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان