وزیر بهداشت:

ایران بهار 1400 یكی از بهترین واكسن سازان كرونا در دنیا می شود

ایران بهار 1400 یكی از بهترین واكسن سازان كرونا در دنیا می شود به گزارش رژیم آسان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بهار سال 1400 یکی از بهترین و با اهمیت ترین واکسن سازان دنیا می شود، واکسن مشترک با کوبا نخستین واکسنی است که به تولید انبوه می رسد، پس از آن واکسن برکت، بعد رازی و بعد واکسن فخراست که مورد استفاده قرار می گیرد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، سعید نمکی روز سه شنبه در مراسم شروع فاز کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ایرانی فخرا اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در بهار آینده یکی از با اهمیت ترین و بهترین واکسن سازان جهان می شود، امروز به سبب رعایت گروه های لطمه پذیر با خواهش و تمنا و التماس از جاهای مطمئن دنیا واکسن وارد می نماییم گر چه زخم زبان هم تحمل می نماییم. کم اذیت نشدیم اما از کسانی که نفهمیدند و به سبب آلودگی به سیاست زدگی برخی حرف ها را شنیدیم و تحمل کردیم. این افراد فکر می کردند کانتیترها یخچال دار واکسن پشت مرز صف کشیده اند و واکسن می فروشند و ما نمی خریم.
وی افزود: یکی از برندهایی واکسن کرونا که می گفتند چرا آنرا نمی آورید و در سهمیه کوواکس ما هم هست، حالا هفت کشور اروپایی تزریق آنرا متوقف کردند. اما در ایران واکسن کرونا را از معتبرترین واکسن سازان دنیا وارد کردیم. گر چه ما را به باد مسخره گرفتند. اما امروز متوجه شده اند که کار ما از روز اول درست بود و معلوم شد با دستهای بسته اما با چشمان باز حرکت کردیم و کار درست را انجام دادیم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: امروز معتبرین واکسن های دنیا را می آوریم، برای واکسن زدن از مطمئن ترین منابع عجله داریم اما برای واکسیناسیون نمایشی عجله نداریم. مشکل منابع نداریم و وزارت خارجه نیز همکاری می کند.
نمکی افزود: به زودی تا آخر اسفند تعداد قابل توجهی از گروههای لطمه پذیر در کادر درمان و بقیه را واکسینه می نماییم. امید ما به واردات نیست. امید به ما به تولید داخل است. واکسن مشترک با کوبا در انستیتو پاستور نخستین واکسنی است که در ایران انبوه تزریق می شود. واکسن برکت دومی است واکسن رازی سومی و همدوش با آن واکسن فخرا یا سپند پیش می رود.
وی اظهار داشت: امروز روز سرافرازی و تکیه بر دانش بومی است. هم بعنوان همکار ایمونولوژیست و هم وزیر بهداشت شهادت می دهم که روش تولید واکسن در ایران منطبق بر علمی ترین روشهای دنیاست و اگر راه را کوتاه کردیم اما درست رفتیم و دنیا هم تصدیق خواهدنمود. آزمایش های مدلهای حیوانی واکسن فخرا نشان داد فوق العاده اثربخش بوده و آزمایش در مدلهای انسانی نیز امروز شروع می شود.
وزیر بهداشت اضافه کرد: ما مسئولان جمهوری اسلامی اضطراب را به خانواده های خود منتقل می نماییم، وقتی زمزمه های انتقاد از واکسن اسپوتنیک عنوان شد. فرزند خودم را اول صف گذاشتم. امروز هم که شروع کارآزمایی واکسن شهید فخری زاده است. آزمایش این واکسن را روی یکی از عزیزترین فرزندان این کشور (فرزند شهید فخری زاده) شروع می نماییم.


نمکی اظهار داشت: پس از انقلاب عزیزان زیادی را از دست داده ایم ولی همیشه رو به جلو حرکت کرده ایم. این مملکت در اوج مظلومیت دستاوردهای زیادی داشته است. در دوران جنگ کمبودهای زیادی از نظر اسلحه داشتیم. آن روز واقعا فکر نمی کردیم روزی ایران صنایع موشکی داشته باشد که برای بازدارندگی دشمن، این قدر رشد کند، خدا را شکر می نماییم ایران سرافراز برای ماندن در جامعه بین المللی این قدر پیشرفت کرده است و این از حرمت خون شهداست.
وی افزود: قرن به سرانجام می رسد و قرن جدید آغاز می شود ایام شعبانیه و به ویژه میلاد با سعادت مردی که دل به طلوع خورشید او بسته ایم را به همه تبریک می گویم. سال نو هم در پیش است و امیدواریم سالی پر از آسایش و آرامش برای ملت ایران باشد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: در این قرن کشور ما مسائل زیادی را تجربه نمود. از جنگ تحمیلی که عزیزان زیادی را در آن از دست دادیم. تعداد زیادی جانباز قطع نخاعی داریم که سالهاست روی تخت خوابیده اند. بانوان گرانقدری که این جانبازان را جا به جا می کنند بمراتب از آنها فرسوده تر شده اند. تردید ندارم تا زمانی که این نفس های عارفانه هست با از دست دادن دکتر فخری زاده ها و شهید قاسم سلیمانی ها گر چه داغ بر دل داریم اما از فردای این سرزمین نگرانی نداریم.
وی اضافه کرد: در این روزهای سخت وقتی پدیده ای به نام کرونا پیدا شد، وقتی ویروس را دیدم به همکارانم در وزارت بهداشت گفتم با یکی از پیچیده ترین پدیده های خلقت رو به رو شده ایم و باید خودمان برای یک کارزار بسیار سنگین آماده نماییم و امروز که از روزهای آخر سال است با افتخار اعلام می کنم جمهوری اسلامی تحریم دیده و مظلوم از ظلم کسانی که دارو را از بیماران دریغ کردند و به دروغ گفتند این طور نیست بعنوان یکی از کشورهای مطرح در مدیریت کرونا در دنیا می درخشد.
نمکی افزود: به وفاق و همدلی و درایتی که در رأس این نظام برای اداره امور داریم، افتخار می کنم. شیوه خردمندانه رهبر انقلاب را با شیوه مدیریت نابخردانه آمریکا مقایسه کنید. کشوری که تحت بی رحمی های آمریکا و کشورهای هم پیماناش در حال مدیریت کروناست و خودشان چه وضعی دارند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: هدایت ها و حمایت ها را در ایران ببینید و وضعیت آمریکا را هم ببینید. در ایران در اوج تحریم ها تعداد مرگ های کرونا دو رقمی است و کشوری مثل آمریکا هنوز نتوانسته مسائل خودرا حل کند. یکی از علل کامیابی ایران نگاه به درون است.
وی افزود: از همان ابتدا اعلام کردم که یک روز واکسن بعنوان یک پدیده موثر کارساز در دنیا خواهد بود اما واکسن سازان مطرح دنیا به ما واکسن نمی دهند. شأن ما هم دست دراز کردن نیست و در همان روزهای اول توفیق یافتم که اتاق من به حضور دکتر فخری زاده مزین شد و با هم درباره روش ساخت واکسن گفت و گو کردیم و به یک چارچوب رسیدیم و پس از آن از روش های مختلف برای ساخت واکسن در کشور استفاده کردیم.
نمکی اظهار داشت: به سازمان غذا و دارو هم گفتم با شیوه های مدون گذشته نمی گردد واکسن کرونا ساخت. پروتکلهای جدید می خواهد. مته به خشخاش گذاشتن های قدیم چاره ساز نیست و باید راه میانه بر بزنیم. مدیران سازمان غذا و دارو هم شبانه روز نشستند و پروتکلهای قابل قبولی تدوین کردند.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، قبل از این اعلام نمود: تا حالا یک میلیون و ۲۶۰ هزار واکسن کرونا از انواع مختلف وارد کشور شده و همانطور که قول داده بودیم، بیش از یک میلیون نفر از کادر درمان و گروه های لطمه پذیر پیش از عید واکسن کرونا می زنند.
به گفته وی، تا حالا ۴۱۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک روسی وارد کشور شده است. همین طور ۲۵۰ هزار واکسن سینوفارم چین و ۱۲۵ هزار دوز واکسن شرکت بهارات هندوستان وارد کشور شده و ۳۷۵ هزار دوز دیگر از این واکسن نیز به زودی می رسد و در مجموع ۵۰۰ هزار دوز واکسن هندی خواهیم داشت. ۱۰۰ هزار واکسن کوبایی نیز وارد کشور شده است و در کل حدود یک میلیون و ۲۶۰ هزار واکسن داریم.
همچنین برمبنای اعلام مسئولان وزارت بهداشت، مقرر است تا اختتام امسال یا هفته اول فروردین ۱۴۰۰ بیش از سه میلیون دوز واکسن آسترازنکا از سهمیه کوواکس ایران از کره جنوبی وارد کشور شود.منبع:

1399/12/26
13:16:22
0.0 / 5
713
تگهای خبر: آموزش , بیمار , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان