اجرای نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی سلامت در 4 استان

اجرای نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی سلامت در 4 استان مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران از اجرای طرح نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی سلامت در چهار استان کشور به صورت آزمایشی و برای ۵۲۲ هزار بیمه شده این سازمان اطلاع داد.


محمدرضا میرزایی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره اجرای آزمایشی نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی سلامت در چهار استان بیان نمود: نظریه طرح نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی سلامت از یک سال قبل در سازمان بیمه سلامت مطرح بود که با موافقت مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از چهار ماه قبل مقدمات آن فراهم گردید. از آنجائیکه بیمه شدگان صندوق بیمه همگانی سلامت حدود ۱۳ میلیون نفر هستند و به صورت مجانی تحت پوشش قرار گرفته اند، بر مبنای قانون باید برای دریافت خدمات تخصصی سلامت از راه نظام ارجاع اقدام نمایند.
وی افزود: شیوه نامه اجرایی و پیش نویس این طرح توسط کارگروهی متشکل از مدیران و کارشناسان مجرب سازمان تدوین و به ادارات کل استان های پایلوت ابلاغ گردید.
مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: طرح نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی در چهار استان کردستان، کرمان، یزد و چهارمحال و بختیاری به صورت آزمایشی باتوجه به شرایط مناسب این استان ها از نظر تعداد پزشک و خدمات الکترونیک از حدود چهار هفته قبل در مجموع برای ۵۲۲ هزار نفر بیمه شده شروع شده است.
وی اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح عمل به بند الف تبصره ۱۷ قانون بودجه سالجاری است تا خدمات سلامت بر مبنای سطح بندی و به درستی در اختیار بیمه شده قرار گیرد و از سویی دسترسی بیمه شدگان به بخش خصوصی هم برقرار شود. همینطور در صورتیکه این مبادرت به درستی صورت گیرد، در آینده شاهد کاهش هزینه های سطح ۲ و ۳ خدمات سلامت هم خواهیم بود.
میرزایی اظهار نمود: در این طرح برای پزشکان به ازای دو شیفت کار هزار نفر و برای پزشکان تک شیفت ۵۰۰ نفر جمعیت در نظر گرفته شده که بیمه شدگان می توانند نسبت به انتخاب یا تغییر پزشک خود اقدام نمایند.
مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: الکترونیکی شدن خدمات گام دوم طرح نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی سلامت است. این اقدام پیش زمینه اجرای برنامه پزشکی خانواده توسط وزارت بهداشت است. در گام سوم باید ارجاع به واحدهای پاراکلینیک هم به صورت الکترونیک صورت گیرد.
وی افزود: باتوجه به تغییر تبصره ۱۷ قانون برنامه سال آینده بیمه شدگان صندوق بیمه همگانی سلامت می توانند از راه نظام ارجاع از خدمات بخش خصوصی هم استفاده کنند.
میرزایی بیان نمود: ارجاع به بخش های تخصصی سطح ۲ و ۳ خدمات سلامت، گام چهارم طرح نظام ارجاع در صندوق بیمه همگانی سلامت است. این مبادرت به هماهنگی بیشتر با معاونت فناوری اطلاعات و اتصال به سامانه های سطح یک وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر نیاز دارد تا بتوانیم همه اطلاعات را در سامانه ثبت نماییم. به طور قطع این اقدام سبب می شود که همه اطلاعات در پرونده الکترونیک سلامت هم قرار گیرد که می توان امیدوار بود در آینده همه اقدامات به صورت الکترونیک صورت گیرد.
مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: در صورت آماده شدن مدل اجرایی برنامه پزشکی خانواده از جانب وزارت بهداشت این آمادگی از جانب بیمه سلامت وجود دارد که در چهار استان پایلوت این برنامه را مبتنی بر نظام ارجاع اجرایی کند.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، اجرای نظام ارجاع، پزشکی خانواده، پرونده الکترونیک سلامت و راهنماهای بالینی بخشی از تکالیف قانونی نظام سلامت شمرده می شود.
محمد مهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت هم قبل از این اظهار داشته بود: در شرایط شیوع و همه گیری بیماریها، نظام های بیمه سلامت نقش مهمی در ایجاد شرایط عرضه خدمات بهینه بر عهده دارند و اگر بسترهای الکترونیک در نظام سلامت پی ریزی شده و ارجاع بیماران به نقطه رشد رسیده باشد تا حد زیادی بیماران از مسیر درست به سمت مراکز درمانی هدایت می شوند.
علی رضا اعرابی عضو کمیته بیمه سلامت هم در همین رابطه اظهار نمود: نظام ارجاع و پزشکی خانواده یک نظام مترقی برای خدمات سلامت شمرده می شود و در خیلی از کشورها تجربه شده و در حال اجراست. بر این اساس، همه افراد جامعه و بیمه شدگان تحت پوشش پزشکان خانواده قرار گرفته و خدمات مراقبت های عمومی در ارتباط با خدمات سطح اول سلامت و خدمات سرپایی را با رفتن به پزشکان خانواده دریافت می کنند. این پزشکان در کنار افراد هستند تا به ارتقای سلامتی خانواده ها کمک کرده و از بیمار شدن آنها پیشگیری کنند. خدمات پزشکان خانواده در بیشتر از ۶۰ کشور در حال عرضه است. در کشور ما هم از سال ۱۳۸۴ در جمعیت روستایی و عشایر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت اجرا شده و در دو استان مازندران و فارس برای جمعیت شهری هم اجرا شده است. در این دو استان هم مشاهده می شود که شاخصهای سلامت وضعیت بهتری دارد. در سازمان بیمه سلامت هم یکی از برنامه های راهبردی این است که نظام ارجاع و پزشکی خانواده و سطح بندی اجرا شود. در سطح بندی خدمات، افراد می توانند به پزشکان عمومی مراجعه نموده و برای دریافت خدمات تخصصی باید با ارجاع پزشک برای خدمات تخصصی رجوع کنند. اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده می تواند منجر به مدیریت بهینه منابع شده و همینطور سبب ارتقای سلامت جامعه می شود.
منبع:

1399/11/16
18:25:16
0.0 / 5
1087
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان