ابداع سلول های بنیادی نامرئی

ابداع سلول های بنیادی نامرئی پژوهشگران سلول های بنیادی نامرئی ابداع کردند که می توانند از سیستم ایمنی بدن فرار کنند؛ این سلول ها زمینه را برای ابداع درمان های جدید سرطان، دیابت و بیماری قلبی هموار می سازند.


به گزارش روزنامه دیلی میل، این سلول ها که توسط پژوهشگران دانشگاه «کالیفرنیا» در آمریکا در محیط آزمایشگاه پرورش داده می شوند، می توانند بدون نگرانی از خطر پس زده شدن توسط بدن میزبان برای درمان های سلولی و پیوند بافت مورد استفاده قرار گیرند.
اصولا سلول های بنیادی می توانند به هر بافت یا ارگانی تبدیل شوند - اما پتانسیل آنها جهت استفاده در عضوهای پیوندی به سبب خطر پس زده شدن توسط بدن میزبان، محدود شده است.
«توبیاس دیوز» نویسنده این مقاله از دانشگاه کالیفرنیا اظهار داشت: امیدهای زیادی وجود دارد که روزی قادر به پیوند سلول های تولید کننده انسولین در بیماران دیابتی یا تزریق سلول های ایمنی مهندسی شده به بیماران سرطانی برای جستجو و از بین بردن تومورها باشیم؛ اما مانع اصلی این است که چگونه این کار را به روشی انجام دهیم که از پس زده شدن فوری توسط سیستم ایمنی جلوگیری شود.
دکتر دیوز و همکارانش در مطالعه خود با بهره گیری از ابزار ویرایش ژن بر روی سلول های بنیادی، سلول های به اصطلاح «هایپو ایمنی» ایجاد کردند که سیستم ایمنی بدن نمی تواند آنها را تشخیص دهد.
آنها این کار را با اعطای رمزهای عبور مولکولی به سلول ها انجام دادند.
محققان بطور خاص سلول های خودرا برای بیان سطوح قابل توجهی از یک پروتیین به نام CD۴۷ مهندسی کردند. این پروتیین در حقیقت یک سویچ مولکولی به نام SIRPα را فعال می کند که سلول های ذاتی ایمنی را از فعالیت می اندازد.
محققان با کمال تعجب مشاهده نمودند که سلول های بنیادی مهندسی شده آنها حتی قادر به جلوگیری از شناسایی شدن توسط سلول های به اصطلاح «قاتل طبیعی» (NK) هستند؛ سلول های قاتل طبیعی، گلبول های سفید خون هستند که بعنوان نخستین پاسخ دهنده های سیستم ایمنی بدن عمل می کنند.
به گفته پژوهشگران یافته های این مطالعه می تواند زمینه را برای ابداع درمان های جدیدی برای سرطان، دیابت و بیماریهای قلبی هموار سازد.
مشروح این مطالعه در مجله Journal of Experimental Medicine انتشار یافته است.
1399/10/23
12:18:00
0.0 / 5
1004
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان