مجری مطالعه پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی هشدار داد؛

افزایش سهم بیماریهای قلبی از كل علل مرگ در ایران به ۴۴ درصد

افزایش سهم بیماریهای قلبی از كل علل مرگ در ایران به ۴۴ درصد مجری بزرگ ترین مطالعه پیش گیری از بیماریهای قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی در ایران با هشدار نسبت به افزایش سهم بیماریهای قلبی و عروقی از کل علل مرگ در ایران به 44 درصد از فوت حدود 174 هزار ایرانی بر اثر این بیماریها در سال قبل آگاهی داد.


دکتر رضا ملک زاده روز شنبه در گفت و گویی با تشریح این مطالعه اضافه کرد: بیماریهای قلبی عروقی (ایسکمیک قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا و...) از ۳۰ سال قبل تا حالا همچنان علت نخست مرگ و ناتوانی ناشی از بیماریها در جهان و ایران هستند.
وی اشاره کرد: برمبنای نرخ مرگ استاندارد شده سنی، سال قبل به ازای هر ۱۰۰ هزار ایرانی، ۲۷۷ نفر جان خودرا بر اثر بیماریهای قلبی - عروقی از دست دادند.
این محقق و نویسنده همکار مطالعه جهانی بار بیماریهای قلبی عروقی تصریح کرد: سهم مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی عروقی در ایران از کل علل مرگ از ۲۵ درصد در سال ۶۹ به بیش از ۴۴ درصد هم اکنون افزایش یافته است.
ملک زاده اضافه کرد: شمار مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی عروقی در ۳۰ سال قبل در ایران از ۸۹ هزار و ۲۱۱ به ۱۷۳ هزار و ۶۰۰ مورد رسیده و بیش از ۲ برابر افزایش یافته است!
سهم مردان و زنان ایرانی از مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی عروقی در ایران
به گزارش روز شنبه پژوهشکده بیماریهای گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، وی همین طور اظهار داشت: ۴۲ و ۴۸ درصد از کل علل مرگ در مردان و زنان ایرانی طی سال قبل ناشی از بیماریهای قلبی عروقی بوده است؛ بطوریکه بیش از ۹۴ هزار مرد و بیش از ۷۹ هزار زن در سال قبل جان خودرا بر اثر این بیماریها از دست دادند.
معاون پیشین تحقیقات وزارت بهداشت افزود: برمبنای نرخ استاندارد شده سنی مرگ، ۲۸۸ مرد از هر ۱۰۰ هزار و ۲۶۸ زن از هر ۱۰۰ هزار نفر سال قبل بر اثر این بیماریها فوت کردند.
۹۳ درصد مرگ های قلبی عروقی ایران بر اثر ایسکمیک قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا
ملک زاده اضافه کرد: ایسکمیک قلبی با ۵۹ درصد (۱۰۲ هزار)، سکته مغزی با ۲۳ درصد (۴۱ هزار) و فشار خون بالا با ۱۰ درصد (۱۸هزار)، در مجموع با سهم ۹۳ درصدی، سه رتبه نخست را در میان علل مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی عروقی طی سال قبل در ایران داشته اند که در طول سه دهه گذشته نیز رتبه های خودرا به شکلی پایدار حفظ نموده اند.
افزایش ۳ برابری مرگ های ناشی از فشار خون بالا در ایران
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: باوجود کاهش بسیار ناچیز نرخ مرگ استاندارد شده سنی ناشی از ایسکمیک قلبی (۴ درصد) و سکته مغزی (یک درصد) طی سه دهه گذشته اما، مرگهای ناشی از فشار خون بالا، از بیش از ۶ هزار به بیش از ۱۸ هزار رسیده و سه برابر شده و سهم آن از کل علل مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی عروقی سه درصد افزایش یافته است!
بی خبری نیمی از مبتلایان فشار خون بالا از مبتلاشدن به بیماری
ملک زاده اضافه کرد: افزایش سه برابری مرگ های ناشی از فشار خون بالا درحالی است که نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵ سالگی مبتلا به فشار خون بالا می شوند؛ نیمی از مبتلایان به فشار خون بالا از بیماری خود بی خبرند، تنها ۵۰ درصد مبتلایان که از بیماری خود خبر دارند، فشار خونشان کنترل می شود و در میان افرادی که فشار خونشان کنترل می شود نیز، فقط ۵۰ درصد کاملا درمان و فشار خونشان طبیعی می شود.
وی اشاره کرد: برمبنای آخرین گایدلاین ها و پژوهش های انجام شده جهانی، فشار خون بالاتر از ۱۲ روی ۸، غیر طبیعی و نیازمند کنترل است.
به گفته وی، این آمار نگران کننده درحالیست که سکته های قلبی و مغزی با کنترل فشار خون بالا، ۲۵ درصد کاهش پیدا می کند.
سهم ۳۲ درصدی بیماریهای قلبی عروقی از مرگ های زودرس ایران
این محقق و مجری بزرگ ترین مطالعه پیش گیری از بیماریهای قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی در ایران، روند مرگ های زودرس در ایران را نگران کننده خواند و اظهار داشت: حدود نیمی از ۳۸۰ هزار مرگ سالانه در ایران زودرس (زیر ۷۰ سال) و خیلی زودرس (زیر ۵۰ سال) است که سهم بیماریهای قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی از مرگ های زودرس، ۳۲ درصد است.
ملک زاده اضافه کرد: حدود ۳۰ درصد ایرانیها به سبب سکته قلبی و ۱۵ درصد به سبب سکته مغزی فوت می کنند و این روند درحال افزایش است. ۱۵ درصد ایرانی هایی که بر اثر سکته قلبی فوت می کنند، زیر ۵۵ سال هستند! در مجموع، سن سکته قلبی در ایران ۱۰ سال پایین تر از میانگین کشورهای اروپایی است.
خطر کنترل نشدن بیماریهای قلبی عروقی در اپیدمی کرونا به سبب خودداری بیماران از مراجعه به مطب ها
این محقق همین طور اظهار داشت: روند افزایشی مرگ های زودرس ناشی از بیماریهای قلبی عروقی درحالی نگران کننده است که الان بعضی از مبتلایان به بیماریهای قلبی عروقی و فشار خون بالا، از ترس مبتلاشدن به کرونا، از مراجعه به مطب پزشکان خودداری می کنند و این امر ممکنست بیماران را با خطر کنترل نشدن بیماری و بروز سکته های قلبی و مغزی مواجه کند.
وی اشاره کرد: آمار فاجعه بار مرگ های زودرس ناشی از بیماریهای قلبی عروقی در ایران درحالی است که طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، این بیماریها در اغلب نقاط جهان نیز علت نخست مرگ به شمار می روند؛ بطوریکه بروز این بیماریها از ۲۷۱ میلیون در سال ۱۹۹۰ به ۵۲۳ میلیون مورد در سال ۲۰۱۹ رسیده و ۲ برابر افزایش داشته است.
وی افزود: همین طور با افزایش پیوسته مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی عروقی در جهان، شمار آنها از ۱۲ میلیون به بیش از ۱۸.۵ میلیون مورد افزایش یافته است تا این بیماریها، ۱۶ درصد از کل علل مرگ در جهان را تشکیل دهند.
ایسکمیک قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، پیشتاز مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی عروقی در جهان
این پژوهشگر همین طور اعلام نمود: ایسکمیک قلبی با بروز ۱۹۷ میلیون مورد، ۹.۴ میلیون مرگ (ازمجموع ۱۸ میلیون مرگ کل بیماریهای قلبی عروقی)، سکته مغزی با ۱۰۱ میلیون مورد بروز یافته و ۶.۵ میلیون مرگ و فشار خون بالا با ۱۸.۶ میلیون مورد بروز یافته و ۱.۶ میلیون مرگ، پیشتاز مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی عروقی در جهان هستند که طی سه دهه گذشته با افزایش پیوسته مواجه بوده اند البته این افزایش می تواند علاوه بر شدت بروز عوامل خطر این بیماریها تا حدودی متاثر از رشد جمعیت و پیری جمعیت باشد.


1399/10/13
13:26:20
0.0 / 5
869
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان