وزیر بهداشت عنوان كرد

دو گرفتاری وزارت بهداشت در مقابله با كرونا جیب خالی و كم زوری

دو گرفتاری وزارت بهداشت در مقابله با كرونا جیب خالی و كم زوری به گزارش رژیم آسان وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده برای پرداخت ۶۰۰میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت، اقدامات انجام شده برای مقابله با كرونا و لزوم های آنرا شرح داد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم هفته گرامیداشت بیمه سلامت ضمن تبریک این هفته و درود به روح شهدای بیمه سلامت، اظهار داشت: خرسندم که مردم توانسته اند با این اقدام خداپسندانه خدماتی دریافت نمایند. به خاطر دارم در نخستین روزهای حضورم در سازمان برنامه و بودجه نخستین ماتم بنده مبحث بیمه همگانی سلامت بود. مطمئن هستم که در هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید پوشش همگانی به خوبی اجرا نشده است تا پرداختی ها از جیب مردم کاهش پیدا کند. کمتر دولتی بعد از انقلاب در کشور و حتی در جهان توانسته است با افزایش سهم جی دی پی در سلامت قدم مثبتی در زمینه بیمه مردم بردارد.
وی با اشاره به اینکه بیمه سلامت در مقاطعی گرفتار تنگناها بود، بدهی های انباشته شده وفاصله های طولانی میان پرداختها از مشکلاتی بود که گریبانگیر این سازمان شده بود. بیمه باید از افراد دارای بضاعت وجه دریافت کرده و در زمان بیماری و برای افراد بی بضاعت خرج کند. در زمانی که قانون بیمه همگانی سلامت اجرا می شد، خیلی از افراد با وضع مالی مناسب هم تحت پوشش بیمه مجانی بودند و این مورد ما را گرفتار مشکل کرده بود. حتی در مقطعی بودجه سازمان را دو برابر کردیم اما در شرایطی که ارائه خدمات کنترل نمی شد، این حفره مرتبا عمیق تر می شد.
نمکی با اشاره به خدمات مهندس موهبتی در سازمان بیمه سلامت، تصریح کرد: یکی از تاکیدات وی این بود که بیمه نباید صرفاً یک سازمان حمایتی باشد. کم کم نگاه ها از شکل حمایت گرایانه به این سمت آمد که بیمه می تواند یک بنگاه اقتصادی باشد و با این نگاه بود که توانستیم کاری نماییم تا بیمه سلامت هم به سرانجام اقداماتی مانند مسکن مهر گرفتار نشود.
وزیر بهداشت افزود: تدوین گاید لاین ها رویکرد بسیار مهمی برای کنترل هزینه ها بود. البته این بخش شامل موارد دیگری هم می شود؛ گسترش پزشکی خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت در کنار یکدیگر می توانستند به کاهش هزینه ها کمک کنند.
ریل گذاری پرونده الکترونیک سلامت نمکی تصریح کرد: یکی از گام های مهم من در دوران وزارت، ریل گذاری، تدوین و استقرار پرونده الکترونیک سلامت بود و توانستیم با عبور از این ریل سیستم ارجاع و پزشکی خانواده را برای ۸۰میلیون نفر جمعیت به سرانجام برسانیم. در این حوزه بیشتر از ۶۰۰ گایدلاین تصویب گردید که این حرکت توانست هزینه های بیمه سلامت را کم کند.
وی ادامه داد: علاوه بر افزایش کمی بیمه شدگان، خدمات گرفتار تغییرات کیفی هم شد و مهم ترین اقدام در این حوزه گسترش زیرساخت آی تی بود. یکی از آرزوهای من همواره این بود که بتوانم در ارتباط با نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک گام های مهمی بردارم و این مورد زبان مشترک ما و بیمه سلامت شد تا این واقعه تاریخی مهم با همکاری سازمان نظام پزشکی رقم بخورد.
نمکی با تاکید بر اینکه آزمون ارزیابی وسع اقدامی بسیار بزرگ بود بیان نمود: آنجا که عشق فرمان دهد، محال سر تعظیم فرود می آورد. و ما می دیدیم باوجود آنکه خیلی ها به ما می گفتند نمی توانید این کار را پیش ببرید، توانستیم به خوبی از پس آن بر آییم.
ایشان در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه نباید با شروع دوره مدیریتی جدید اقدامات گذشته نادیده گرفته شود، اظهار داشت: من تنها وزیری هستم که با ورودم به وزارت بهداشت هیچ معاونی را تغییر ندادم و دلیلی برای شخم زدن فعالیتها ندیدم. با خودم هیچ کس را نیاوردم و روزی هم که بخواهم از وزارتخانه بروم با یک کیف و چند یادگاری وزارتخانه را ترک می کنم.
روزهای سخت و بغض آلودی را طی می کنیم وی با اشاره به سختی هایی که بحران کرونا بر نظام سلامت کشور تحمیل کرده است، اظهار داشت: شاید به زبان نیاوریم اما در ۱۵۰ سال گذشته، فکر نمی کنم وزارتخانه ای همچون ما گرفتار چنین مشکلاتی شده باشد. در حالی آمار مرگ و میر کرونا به بیشتر از ۴۰۰ نفر در روز رسیده است که روزهای سخت و بغض آلودی را طی می نماییم. خداوند شاهد است شبهای طولانی را نخوابیدم تا اکسیژن به یک بیمارستان در یک شهرستان برسد. خداوند شاهد این رنجها هست، اما در کنار نظام سلامت بیمه ها می توانند با فعالیت بیشتر به کمک ما آیند.
مهار کرونا، نخستین اولویت کشور باشد نمکی اضافه کرد: اگر کرونا را مهار نکنیم هیچ چیز در کشور آرام نخواهد بود. نخستین اولویت ما باید کنترل کرونا باشد. بر مبنای فرمایش مقام معظم رهبری قرار شد تا قرارگاهی اجرایی برای مدیریت کرونا تشکیل شود؛ چونکه من بعنوان وزیر بهداشت نمی توانم جاده ها را ببندم، مغازه ها را پلمب کنم و... شاهد بودیم در جاهایی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکردیم چگونه مشکلاتمان دو چندان شد و این در حالی بود که این مرد حکیم بزرگ، خودشان یکی از مراعات کننده ترین افراد در نظام جمهوری اسلامی بودند.
بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی در اوج تنگدستی وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت مداخله جدی تر بیمه ها در کنترل بحران کرونا، اظهار نمود: امروز بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی در اوج تنگدستی هستند. امروز در این جنگ بیولوژیک پیش از آنکه سربازها کشته شوند، سردارها جان خویش را از دست می دهند. در این بحران پزشکان و متخصصان بسیار زیادی که جایگزین کردن آنها سخت خواهد بود از بین رفته اند. درآمدهای اختصاصی بیمارستانها به ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است و این درحالی است که حتی برای خرید روزانه خود نمی دانند که قیمتهای فردا چگونه خواهد بود.
۸۰۰هزار تومان بابت لباس محافظتی پرسنل در هر شیفت کاری وی افزود: امروز در هر شیفت که پرستاران و پرسنل عوض می شوند هزینه لباس محافظتی بابت هر شیفت۸۰۰ هزار تومان است و تمام اینها باید از جیب وزارت بهداشت پرداخت گردد.
دو گرفتاری وزارت بهداشت در مقابله با کرونا؛ جیب خالی و کم زوری وزیر بهداشت با اشاره به افزایش تستهای روزانه کرونا اضافه کرد: با عنایت به این مورد بیشتر از گذشته حضور بیمه ها در کنار ما باید حس گردد. دو مشکل عمده ما در این دوراه، جیب خالی و زور کم است؛ خدا نکند نای راه رفتن نداشته باشی. آن زمان نمی توانی به کسی بگویی بالای چشمت ابروست.
هزینه های میلیاردی بابت تستهای روزانه کرونا وی افزود: ما منابع بسیار محدودی داشتیم و در شرایطی که قیمت هر تست ۲۵۰هزار تومان برایمان تمام می شد، روزی ۶میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان هزینه تست می دادیم. حالا تصور کنید قرار باشد ظرفیت انجام تستهای روزانه به ۵۰هزار مورد برسد؛ آن زمان باید چه مبلغی را پرداخت نماییم.
پرداخت ۶۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی؛ بزودی وزیر بهداشت اظهار داشت: خوشبختانه امروز متوجه شدیم ۶۰۰میلیون یورو باقیمانده از آن یک میلیارد یورو صندوق توسعه ملی که قرار بود به ما اختصاص داده شود، مقرر است به زودی پرداخت گردد. اما با کمک بیمه سلامت می توانیم گامهای بزرگتری را در زمینه انجام تستها و افزایش بیماریابی انجام دهیم.
اهمیت پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل نمکی پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل را نکته ای بسیار مهم خواند و اظهار داشت: با مراقبت از بیمار در منزل، می توانیم هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهیم. این موضوعی است که در بیماران گرفتار سکته مغزی و قلبی امتحان کردیم.
تاکید بر توسعه دوراپزشکی در کشور ایشان در ادامه سخنان خود با اشاره به نقش دوراپزشکی و تله مدیسین در دوران کرونا، اظهار داشت: امروز می دانیم ۸۸ درصد از مرگ و میرهای کرونا در افراد بالای ۶۵ سال و دارای بیماریهای زمینه ای است و باید تلاش نماییم با این طرح جدید که همان افزایش تستهای روزانه است، این رقم را کاهش دهیم. امیدواریم در گام های بعدی زیرساختها برای توسعه خدمات دوراپزشکی هم تقویت شود.
خرید راهبردی خدمات؛ از طریق های نجات بیمه سلامت از باطلاق اقتصادی نمکی اظهار داشت: نظام ارجاع، پزشکی خانواده و طرح هر خانه یک پایگاه سلامت از تاکیدات ما است و در این حوزه بیمه سلامت نباید خویش را از بدنه کلی جدا بداند. مبحث خرید راهبردی خدمات یکی از طریق های نجات بیمه سلامت از باطلاق اقتصادی می باشد. اما در این شرایط ارائه خدمت هم محدود است چونکه از بخش خصوصی به خوبی حمایت نشده و هر کس که خواسته به این بخش ورود کند با دستورالعمل های دست و پاگیر اذیت شده است.
چرا باید جامعه پزشکی به سمت ساختمان سازی برود؟ وزیر بهداشت افزود: چرا باید کاری نماییم که جامعه پزشکی به سمت ساختمان سازی برود. البته ما اجازه نمی دهیم جیب مردم سلاخی شود و با هر قیمتی ارائه خدمت شود. اجازه نمیدهیم پول جامعه پزشکی در جایی برود که روا نیست.1399/08/07
23:48:26
5.0 / 5
1236
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان