در هم اندیشی گفت وگوی دانشگاه و رسانه مطرح شد

انتقاد از كم كاری ها در تامین سلامت روان جامعه

انتقاد از كم كاری ها در تامین سلامت روان جامعه رئیس مركز مشاوره و خدمات روان شناسی دانشگاه تربیت مدرس با تاكید بر اینكه در تامین سلامت روان جامعه كم كاری ها صورت گرفته است، اظهار داشت: دانشگاهیان در تامین سلامت روان جامعه نقش جدی تر ایفا كنند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دکتر پرویز آزاد فلاح امروز در هم اندیشی گفت و گوی دانشگاه و رسانه که به صورت مجازی در دانشگاه تربیت مدرس انجام شد با انتقاد از کم کاری ها در حوزه سلامت روان جامعه اشاره کرد: دانشگاهیان باید در گام هایی که برمی دارند، اصول و آموزه هایی را که می تواند در پیشگیری اولیه و ثانویه بهداشت و سلامت روان اثرگذار باشد، عرضه کنند.
ایشان سپس با اشاره به آماری که هفته گذشته درباب سلامت روان ایرانیان انتشار یافت، اشاره کرد: بر طبق این آماری که معاون وزارت بهداشت مطرح نمود، حدود ۳۰ درصد مردم ایران مشکلات روحی و روانی دارند که درصد قابل توجهی است. بر طبق آمار جهانی از هر چهار نفر، یک نفر در طول عمر خود به بیماری های حاد روانی گرفتار می شود و تا سال ۲۰۳۰ میلادی، افسردگی بعنوان یکی از مهم ترین اختلالاتی است که بشر تجربه می کند.
آزاد فلاح اضافه کرد: سالانه در دنیا ۹۰۰ هزار نفر خودکشی می کنند و از هر چهار نفری که بیماری روانی تجربه می کنند، سه نفر درمان مناسبی دریافت نمی کنند. بشر تا سال ۲۰۳۰ افسردگی را بعنوان یکی از مهمترین اختلالات تجربه می کند.
رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تربیت مدرس با بیان این که سلامت یک مقوله چند بعدی است، اظهار داشت: از هزاره سوم وقتی از سلامت در متون دانشگاهی حرف می زنیم، ابعاد زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی توامان در کنار هم قرار می گیرد. ابعادی که غفلت و نادیده گرفتن هر کدام از آنها می توانند مفهوم سلامت را تحت تاثیر قرار دهد و بدون سلامت روانی، تحقق سلامت امکان پذیر نیست و باید دراین زمینه تلاش وافری داشته باشیم.
آزاد فلاح با بیان این که توجه به این آمار و ارقام برای جهانیان و جامعه علمی تکان دهنده است، اظهار نمود: این موضوع، اهمیت پرداختن به سلامت روانی را گوشزد می کند؛ در کنار این آمار و ارقام باید یادآوری کرد که در کل دنیا سلامت روانی متولی شناخته شده و مشخصی ندارد.
بگفته این استاد دانشگاه، درست است که سازمان ها و نهادهای مختلفی دراین زمینه تلاش می کنند، اما باتوجه به ماهیت مسایل روان شاختی، با یک مشکل جدی مواجه هستیم. وقتی از سلامت روانی حرف می زنیم، عوامل مختلفی وجود دارد که دستیابی به آن بسادگی امکان پذیر نیست، در سلامت و بهداشت روان، فرهنگ و ارزش ها دخیل است. مگر می شود ارزش ها و عادات را جا به جا کار کرد. ارزش هایی که رشد دهنده جامعه باشد، اگر نادرست ترویج یابد، مخل سلامت روان است.
آزاد فلاح به نقش آموزش و پرورش در تامین سلامت روان اشاره نمود و اظهار داشت: آموزش و پرورش به معنای کلی در سلامت روان دخیل است که از خانه شروع شده و حتی در رسانه دنبال می شود. در جامعه ما مشکلاتی است که حتی منِ استادِ دانشگاه ممکنست بدون توجه به نقشی که دارم در جامعه تسری دهم، اما عالم گیری کرونا شاید ما را هوشیار کرد که باید نقش آفرینی خودرا جدی تر دنبال نماییم.1399/07/28
20:00:57
5.0 / 5
1891
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان