وزیر بهداشت اعلام كرد

آزمایش واكسن ایرانی كرونا روی میمون

آزمایش واكسن ایرانی كرونا روی میمون وزیر بهداشت درباره اقدامات ایران در زمینه تولید واكسن كرونا توضیح داد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی با اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه تولید واکسن کرونا، اظهار داشت: در مراحل مختلف کار را دنبال کرده ایم و آزمایش بر نمونه حیوانی تا میمون هم انجام شده و نتایج بسیار خوبی گرفتیم.
وی اضافه کرد: در ۲ تا ۳ هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را آغاز خواهیم کرد. تمام اقدامات ما دراین زمینه منطبق بر استانداردهای بین المللی و پروتکلهای سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو است. گزارش این اقدامات از امروز به سازمان جهانی بهداشت ارائه می شود.
وی با اشاره به ابهاماتی که در زمینه واکسن کرونا وجود دارد، بیان کرد: گام های موثری برای دسترسی به واکسن بر می داریم اما همچنان ابهاماتی درباره میزان ماندگاری، اثرگذاری و... در مورد واکسن کرونا وجود دارد و روی آن کار می شود.
وی اضافه کرد: با وجود تمام تحریم های ظالمانه در زمینه ساخت داروهایی که حتی تاثیر کمی در درمان کرونا داشتند مانند فاویپیراویر و رمدسیویر فعال بودیم و الان تولیدات خودرا مصرف می نماییم. در مورد واکسن نیز چنین است و امروز پس از ظهر در جلسه دوم اِمرو، نتایج تحقیقات خودرا اعلام می نماییم. در مورد واکسن پلت فرم های مختلفی دنبال شده است و حدود ۷ گروه تحقیقاتی بر تولید واکسن کار می کنند که از روز اول بر فرایندهای انجام شده نظارت داشتم.
وی درباره واکسن آنفلوآنزا نیز اظهار داشت: به سبب مشکلات تحریم ها و آگاهی که از میزان تولید واکسن داشتم، کار مذاکره برای تهیه واکسن را از اسفندماه سال قبل آغاز کردم. سال قبل ۴۰۰ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در جهان تولید شده بود و امسال باتوجه به افزایش تقاضاها این عدد به ۷۰۰ میلیون دوز رسید. با اقدامات زودهنگام برای تهیه واکسن آنفلوآنزا، قول تهیه ۱۶ میلیون دوز واکسن را از شرکت های سازنده گرفتم که قسمتی از آن برقرار شد.
نمکی افزود: امسال به سبب تحریم ها سخت ترین سال ارزی کشور است اما با تلاش دوستان بالاخره ارز خرید واکسن آنفلوآنزا از ۱۵ شهریور ماه برقرار شد اما در این بین بدقولی شرکت های سازنده واکسن، افزایش قیمت واکسن و تحریم های آمریکا در مقابل ما قرار داشت. تا حالا حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن به کشورمان رسیده است که در خانه های بهداشت به گروه های پرخطر تزریق می شود. نوبت بعدی دریافت واکسن هم فرا می رسد. گرچه می خواستیم واکسن برای ۱۵ شهریور در دسترس باشد اما امروز می بینیم سایر کشورها نیز تزریق واکسن را از ۱۵ اکتبر آغاز نموده اند.
وی در ادامه اشاره کرد: هم اکنون با بهره گیری از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی شیوع آنفلوآنزا کاهش یافته است و باید این آگاهی وجود داشته باشد که واکسن ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نخواهد کرد. حداکثر محافظت مقابل آنفلوآنزا ۳۰ تا ۳۵ درصد است، اما در تلاش هستیم واکسن برای گروه های پرخطر تامین گردد. خودمان واکسن را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین کردیم و به داروخانه ها هم اجازه خواهیم داد با ارز نیمایی واکسن تهیه کرده اما بر پروسه قیمت گذاری نظارت خواهیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه موج جدید کرونا سنگین تر از امواج قبلی بود، اشاره کرد: به محض خنثی شدن یک موج بیماری میزان رعایت نکات بهداشتی کاهش پیدا می کند و همین موضوع سبب می شود تا شاهد روند تصاعدی بیماری باشیم. ابهاماتی در زمینه داشتن تخت خالی در بیمارستان ها وجود دارد اما نکته مهم آن است که مردم نباید به سبب خالی بودن تخت ها خودرا به بیماری مبتلا کنند. جلسه ای روزهای قبل در تهران انجام شد و خوشبختانه در این استان آمادگی کامل وجود دارد. با دستور رهبر معظم انقلاب تخت های بیمارستان های نیروهای مسلح در اختیارمان قرار گرفت و با دستور وزیر رفاه تخت های بیمارستان های تامین اجتماعی نیز مقرر است در صورت نیاز در اختیارمان باشد.
وی اضافه کرد: ممکنست بخش های کرونا در بیمارستانها پر شده باشد که با خالی کردن سایر بخش ها، تخت به بیماران اختصاص می دهیم. مردم بدانند در حال استفاده از ذخایر راهبردی هستیم و بیماران الکتیو که در نوبت انجام اعمال حراحی بودند در نوبت مانده اند. این در حالیست که در آمد بیمارستان ها نیز کاهش یافته است.1399/07/21
14:33:20
5.0 / 5
1661
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان