جدال با كرونا و چالش های پولی مطب ها و بیمارستان ها

جدال با كرونا و چالش های پولی مطب ها و بیمارستان ها معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشكی با اشاره به چالش های پولی و هزینه ای در حوزه سلامت به سبب جدال با كرونا، اظهار داشت:  طبق بررسی سازمان نظام پزشكی بطور كلی در حوزه سرپایی و بستری متناسب با نوع خدمت بین 10 تا سی درصد افزایش هزینه به سبب كرونا و در بخش های مختلف خدمات پزشكی و سلامت داریم. حال بیمه و دولت باید مقداری این بیمارستان ها را حمایت كنند تا اگر بیمار زیادی مراجعه كرد، بتوانیم جوابگو باشیم.دکتر محمد جهانگیری در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت فعالیت مطب های خصوصی و میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در آنها، اظهار داشت: در زمینه فعالیت مطب ها چند نکته حائز اهمیت می باشد. در دوران کرونا ما با مقوله ای به نام پیشگیری مواجهیم که بحث همه گیری ویروس، نحوه سرایت آن و ضرورت رعایت موارد بهداشتی و اصول پیشگیرانه از طرف تمام مردم و اقشار مختلف مطرح است. باید توجه کرد که پیشگیری موارد مختلفی را دربرمی گیرد. نخستین اصل آن جلوگیری از مبتلاشدن به بیماری است؛ دومین اصل پیشگیری این است که در صورت ابتلا، بیماری را درمان نماییم و میزان سرایت را بیشتر نکنیم. باید ضوابط پیشگیری را شناخته و برمبنای آنها اقدام نماییم.
85 درصد کرونایی ها سرپایی درمان می شوند
وی اضافه کرد: نحوه همه گیری در بیماری های حاد تنفسی مانند کووید-19، این نکته را نشان میدهد که وسعت و اهمیت خدمات سرپایی بالاست که باید در دسترس باشند، منظم باشند، قابل اعتماد باشند و به خوبی عمل کنند. برای اینکه 80 تا 85 درصد کسانی که به کرونا مبتلا می شوند، بیمارانی هستند که می توانند به صورت سرپایی درمان شوند. طبق آمارهایی که وزارت بهداشت ارائه می دهد، از مبتلایان قطعی کرونا 50 درصد بستری می شوند. خیلی از افراد هم هستند که ممکنست تست نداده باشند، اما علایم اولیه کرونا را داشته و تشخیص اولیه را داشته باشند که آنها هم به صورت سرپایی درمان می شوند. بدین سبب زیرساخت ها و سازو کارهای خدمات سرپایی باید مهیا باشد.
مطب ها در صف اول مراجعه کرونایی ها
جهانگیری افزود: یکی از جایگاه هایی که در حوزه کرونا خدمات ارائه می دهند، مطب ها هستند؛ شامل مطب های خصوصی و درمانگاه ها که صف اول مراجعه محسوب می شوند. لاجرم اتفاقاتی در این مطب ها رخ می دهد. اولا قسمتی از افرادی که به مطب ها مراجعه می کنند، مبتلا هستند. دوما نوع خدمتی که به آنها ارائه می شود، خدمت تخصصی سلامت است و نیاز به معاینه و.... وجود دارد و ممکنست که پزشک نتواند فاصله گذاری را با بیمار رعایت کند. بدین سبب مطب باید مجهز باشد تا بتواند برای حداقل پزشک و پرسنل خودش و مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت کند. بر این اساس سازمان نظام پزشکی با معاونت درمان وزارت بهداشت دستورالعمل ها را تهیه کردیم و در اردیبهشت ماه این موارد ابلاغ شدند.
نگران بیماران مزمن هستیم
وی همین طور اظهار داشت: از طرفی دسترسی به خدمات سرپایی باید وجود داشته باشد و نمی توانیم بگوییم برخی مطب ها باید تعطیل شوند یا مطب ها در هر ساعت دو بیمار بیشتر ویزیت نکنند و..... برای اینکه در شرایط خاص و در این صورت مطب ها دیگر نمی توانند پاسخگو باشند. در عین حال نکته دیگر این است که در مطب ها که فقط بیمار کرونایی ویزیت نمی شوند. هم اکنون ما بیشتر نگران بیماران دیگر هستیم. برای اینکه اگر به بیماران مزمن توجه نکنیم، ممکنست بیماری شان پیچیده تر و حتی عارضه دار شود که هم خطرناک خواهد بود، هم هزینه ها را افزایش داده و هم ظرفیت های بیشتری از حوزه سلامت را اشغال می کنند. بدین سبب باید مطب ها را برای سایر بیماران هم ایمن، فعال و در دسترس نگه داریم و اعلام نماییم که مخاطراتی هم وجود دارد.
موارد غیرقابل کنترل بهداشتی در مطب ها
جهانگیری اظهار داشت: برای این کار سازوکارهایی دیده شده است؛ اولا اینکه بخواهیم مطب را از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی با جاهایی مقایسه نماییم که همه چیز قابل کنترل است، امکان پذیر نیست. دوما برخی الزامات نیازمند همیاری و همراهی ارگان های دیگر است. مانند اینکه بگوییم در بیمارستان می خواهیم به شکلی پروتکل های بهداشتی را رعایت نماییم که اصلا عفونتی منتقل نشود. آیا این امکان پذیر است؟ بدین سبب بروز برخی موارد در مطب ها هم لاجرم است.

وی اضافه کرد: هم اکنون در بیمارستان می بینیم که از درب ورودی پروتکل های ممانعتی مانند عدم ورود همراه، عدم ورود ماشین شخصی و... از طرف بخش های دیگر انجام می شود تا محافظت های لازم را انجام دهند. یکی از چیزهایی که می گویند در مطب ها رعایت نشده، فاصله گذاری اجتماعی است. پزشک نمی تواند افراد را ملزم کند که در مطب فاصله گذاری را رعایت نمایند، بلکه تنها می تواند خواهش کند که بیرون از مطب منتظر بمانید، اما نمی تواند در را ببندد تا کسی وارد نشود. بدین سبب بخش های دیگر باید در حوزه مطب ها کمک کنند. در عین حال نوبت دهی باید از قبل صورت گیرد. از طرفی ممکنست برخی بیماران از شهرستان به مطب پزشکی مراجعه نموده باشند و باید تعیین تکلیف شود و بازگردد، بدین سبب نمی توان به این فرد گفت برو و یک روز دیگر بیا، بلکه باید او را بین مریض ویزیت کرد.

وی با اعلان اینکه البته در بعضی مواقع ممکنست برخی همکاران ما بر روی یکسری نکات تکیه و توجه نکنند، اظهار نمود: ما از همکاران مان خواستیم که موارد در رابطه با پروتکل های بهداشتی را تا حد امکان رعایت نمایند، نظارت هم می نماییم و در جای خودش تذکر هم می دهیم. در عین حال این مساله نیازمند کمک بیماران نیز هست. وقتی فردی وارد مطب می شود باید موارد بهداشتی را رعایت نمایند، اگر دیدند مطب شلوغ است، یک وقت دیگر مراجعه کنند. بارها در مطب ها دیدیم که پزشک چندین بار به مراجعین می گوید که بیرون بایستند، اما به دلیلهای مختلف می بینیم که نمی توان این اقدام را انجام داد.

جهانگیری افزود: اساسا برای خیلی از پزشکان از نظر شخصی بهتر است که اصلا بیمار ویزیت نکنند و یا به میزان بسیار کم ارائه خدمت کنند. اگر پزشکی بیمار ویزیت می کند، نخستین ریسک برای خودش است. برای اینکه پزشک باید بیمار را معاینه کند؛ بیماری که ممکنست به کرونا هم مبتلا باشد. بدین سبب پزشک هم حتما به جان خودش فکر می کند. بدین سبب موارد را رعایت خواهدنمود. اگر می بینیم پروتکل ها در مطبی رعایت نشده، اساسا امکان رعایت آن وجود نداشته است. به هر حال گاهی هم نتوانستیم که تجهیزات مناسب را به مطب ها برسانیم.


وضعیت تامین تجهیزات حفاظت فردی در مطب ها و نیاز به تمهیدات جدی
وی درباره وضعیت تامین تجهیزات حفاظت فردی از طرف مطب ها، اظهار داشت: هم اکنون مطب ها خودشان تجهیزات حفاظت فردی را تامین می کنند و هنوز تسهیلاتی هم دریافت نکرده اند. حتی گاهی مجبورند از بازار با قیمت های آزاد، غیر دولتی و حتی بازار سیاه این تجهیزات را تهیه کنند. دستکشی را که یک بسته آن در داروخانه 20 هزار تومان است، برخی همکاران ما به قیمت 100 هزار تومان تهیه کردند. در حوزه ماسک و شیلد و... هم به همین صورت است و در تعرفه ها هم این موارد لحاظ نشده است. اگر مدت بیماری دو تا سه ماه بود، مشکلی نبود، اما حالا بیش از شش ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور گذشته و فکر می نماییم که این وضعیت حداقل تا یکسال آینده نیز تداوم یابد، باید تمهیدات جدی دراین زمینه داشته باشیم.

جهانگیری درباره تمهیدات پیشنهادی سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: اول اینکه اطلاع رسانی مناسبی در دو زمینه انجام شود؛ اول اینکه بیماران به پزشکان اعتماد کنند و حتما در موارد ضرورت به پزشک مراجعه کنند. برای اینکه بالاخره نباید اینقدر مردم را بترسانیم که مردم از ترس کرونا به پزشک مراجعه نکنند. به هر حال در مطب ها پروتکل ها رعایت می شود. به هر حال مردم باید بدانند که در همه جا آلودگی وجود دارد و باید پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند. حال در مطب ها و بیمارستان ها بهتر و بیشتر باید این پروتکل ها را رعایت نمایند. دوم اینکه مراقبت کنند که هم خودشان مبتلا نشوند و هم دیگران را مبتلا نکنند. در عین حال نکته مهم تر این است که باید برنامه ریزی جدی برای مردم و جامعه پزشکی در یکسال آینده داشته باشیم؛ هم برای مدیریت بیماری کرونا و هم برای مدیریت بیماری های دیگر. خصوصاً در پاییز و زمستان که بطور کلی بیماری های عفونی و غیرعفونی در این فصل بیشتر است. این ها نیازمند همراهی جدی است.
هزینه های بالای مراکز پزشکی در جدال با کرونا
وی با اعلان اینکه صف اول ارائه خدمات مطب ها و مراکز سرپایی است، اظهار داشت: در زمینه تهیه تجهیزات حفاظتی و هزینه های ناشی از آن برای مطب ها، پیشنهاداتی ارائه دادیم؛ همه قبول دارند که صف اول دفاع در حوزه کرونا جامعه پزشکی هستند. حال آیا می توان در جبهه جنگ به یک رزمنده لباس رزم ندهید، اسلحه ندهید و بگویید برو و بجنگ. آیا در زمان بحران رزمنده خودش باید همه امکانات مورد نیازش را تامین کند؟. حالا در شرایط جنگ و مقابله در حوزه سلامت با دشمنی ناپیدا قرار داریم. بدین سبب همه باید کمک کنند تا پزشک دغدغه امکانات را نداشته باشد. تنها دغدغه پزشک باید این باشد که درمان درست انجام دهد و شش دانگ حواسش به ارائه خدمت باشد. اگر تامین منابع درستی دراین زمینه انجام نشود، در آینده با مشکلات زیادی مواجه می شویم. فقط هم مطب ها مطرح نیستند، بلکه در بخش های آزمایشگاهی، تصویربرداری و... که هزینه ها بسیار بالا رفته و در عین حال کارشان بسیار مهم می باشد. اگر قرار باشد این مراکز با تعرفه هایی که اصلاح نشده کار انجام دهند و در عین حال همه هزینه ها را هم خودشان تقبل کنند، چه می شود؟. حال خرابی تجهیزات و... در این تحریم ها موارد زنجیرواری است که نمی توان انتظار داشت همه را پزشک تصحیح کند.
افزایش 10 تا 30 درصدی هزینه های خدمات سلامت به سبب کرونا
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: طبق بررسی سازمان نظام پزشکی هزینه های مربوط به کرونا در حوزه سرپایی و بستری متفاوت می باشد. بطور کلی از 10 تا 30 درصد متناسب با نوع خدمت به سبب کرونا افزایش هزینه در بخش های مختلف خدمات پزشکی و سلامت داریم. پیشنهاد ما این بوده است که به ازای هر ویزیت 15 درصد برای هزینه های به وجود آمده از کرونا در تعرفه محاسبه کنند. در حوزه بستری نیز این هزینه ها قابل محاسبه است که می توان این هزینه ها را در هتلینگ محاسبه کنند. البته بخش به بخش هم متفاوت می باشد. بعنوان مثال در ICU هزینه های ما خیلی بیشتر است. بدین سبب باید در چارچوب یک پکیج به این موارد رسیدگی کرد. ما خواهان مقررات و نظم هستیم تا اجحافی به کسی نشود و بتوان نظارت کرد و در عین حال به نحوی تامین هزینه شود که در یکسال آینده گرفتار چالش نشویم. این موارد را به شورای عالی پیشنهاد کردیم که در این عرصه ها دستور کاری را داشته باشیم.
بیمارستان های خصوصی برای یک بیماری کرونایی چقدر هزینه می کنند؟
وی درباره هزینه های بیمارستان های خصوصی برای یک بیمار کرونایی، اظهار داشت: این هزینه ها متفاوت می باشد. باید توجه کرد وقتی بیمار مبتلا به کرونا در یک بخش بستری است، حدودا سایر بخش های بیمارستان کم مریض می شود و این مساله لطمه های جدی را به بیمارستان می زند. در عین حال باید در این شرایط مقداری ظرفیت هایمان را هم خالی نگه داریم تا اگر شرایط حاد شد، بتوانیم خدمت ارائه دهیم. حال بیمارستان برای ظرفیت های خالی هزینه می کند، اما خالی می ماند. آیا بیمارستان باید این هزینه ها را تقبل کند؟.
تسهیلاتی به بخش خصوصی داده نشد
معاون سازمان نظام پزشکی افزود: بیمارستان در بخش خصوصی و دولتی برای ظرفیت های خالی اش، نیروی انسانی، مواد مصرفی و... هزینه می کند. حال بیمه و دولت باید مقداری این بیمارستان ها را حمایت کنند تا اگر بیمار زیادی آمد، بتواند جوابگو باشد. اقتصاد سلامت و مدیریت این موضوعات در شرایط بحران به آسانی نیست. باید بیمه ها وارد کار شوند، بودجه خاص برایش تخصیص داده شود. از بودجه هایی که به موضوع کرونا تخصیص داده شده، هیچ مبلغی به بخش خصوصی تخصیص داده نشده است. هیچ تسهیلاتی به بخش خصوصی داده نشده است. البته جامعه پزشکی همیشه پای کارند، اما توان آنها هم تا حدی هست و اگر دست شان خالی شد، چه کنند؟

جهانگیری افزود: اقدامات زیادی تا امروز با کمک جامعه پزشکی انجام شده، اما با مشقت انجام شده است. بخش خصوصی و دولتی هم ندارد. ما باید از مردم حمایت نماییم. بیمه های پایه و تکمیلی هم باید دراین زمینه کمک کنند. ضریب اشغال تخت در بعضی بیمارستان های دولتی یا خصوصی زیر 50 درصد است که در این شرایط قابل مدیریت نیست. باید در این عرصه ها کمک نماییم و باید کیفیت خدمت را حداقل تا یکسال آینده حفظ نماییم.
1399/06/28
20:54:41
5.0 / 5
1602
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان