وزیر بهداشت در جمع روسای دانشگاه ها تاكید كرد

در تربیت نیروی انسانی درست عمل نمی نماییم

در تربیت نیروی انسانی درست عمل نمی نماییم به گزارش رژیم آسان وزیر بهداشت بر لزوم بازبینی در تربیت نیروی انسانی در حوزه پزشكی تصریح كرد و اظهار داشت: هم اكنون در عرصه تربیت نیروی انسانی درست عمل نكردیم چون كه ما با تمركز بر آموزش نیروی انسانی در دوره فوق تخصص خدمات سلامت را با هزینه بالای به مردم عرضه می دهیم و باید بازبینی لازم در این حوزه صورت بگیرد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در حاشیه یكصد و دهمین اجلاس روسای دانشكده ها و دانشگاه های علوم پزشكی كشور كه امروز در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشكی ایران در حال برگزاری است با تاكید بر این كه سال جاری سال سختی را از لحاظ بودجه و منابع گذارندیم، اظهار داشت: با این حال، آن چه كه مهم می باشد اینست كه كار كردن و مدیریت در چنین شرایطی هنر است. با اینكه اداره مملكت در شرایط فعلی كار راحتی نیست اما در حوزه سلامت ما باوجود فشارهای كه در عرصه دارو و تجهیزات پزشكی از جانب آمریكایی ها وارد شده و علیرغم دروغ بزرگی كه می گویند كه درهای ورود دارو به كشور ما باز است، ما بیشترین فشار در همین عرصه گذارندیم.
وی در ادامه تصریح كرد: با وجود فشارهای زیادی كه در عرصه تحریم دارو و تجهیزات پزشكی متحمل شدیم اما بهترین وضعیت را در طول سال های گذشته در این حوزه ها داریم بگونه ای كه شرایط ما طوری است كه ما برای ۶ ماه آینده دارو و تجهیزات پزشكی در تمام نقاط كشور در اختیار داریم.
وزیر بهداشت همینطور تصریح كرد: همكاران من در وزارت بهداشت باوجود سختی های كه از نظر منابع مالی متحمل شدند اما كارهای بزرگی را هم انجام دادند بگونه ای كه پرونده الكترونیكی سلامت بعنوان ریل و زیر ساخت نظام سلامت در مدت كوتاهی افتتاح شد كه این اقدام باعث منطقی كردن و كاهش هزینه ها و همینطور استقرار سیستم ارجاع خواهد شد.
دكتر نمكی تصریح كرد: همكاران مجموعه وزارت بهداشت توانستند بسیج ملی كنترل فشار خون را انجام دهند كه اثر آن در سال های آینده در جامعه مشاهده خواهد شد. به صورتی كه ما كاهش رفتن به ICU و CCU در سال های آینده خواهیم داشت.
وی تصریح كرد: سال جاری سیل های ویرانگر در كشور داشتیم كه در بخش بهداشت و درمان توانستیم با جابجایی بیماران، جلوگیری از بیماری های واگیر را به خوبی انجام دهیم. حتی در بحث جلوگیری از آنلفوآنزا هم علیرغم این كه شیوع آن با بروز مشكلات اجتماعی در حاشیه شهرها همزمان شد ولی اقداماتی خوبی صورت گرفت بگونه ای كه سازمان های بین المللی از این اقدام ما حیرت زده شدند و در بحث اربعین هم توانستیم اقدامات بهداشتی را برای بیشتر از سه ونیم میلیون زائر به خوبی پیاده سازی نماییم.
وزیر بهداشت باوجود اقداماتی بسیار قابل توجهی كه سال جاری در وزارت بهداشت انجام شد اما برای انجام هیچ كدام از فعالیت ها درخواست بودجه اضافی نكردیم ضمن این كه با مكانیزم های مختلف توانستیم نیازهای خویش را در حوزه دارو و تجهیزات كشور هم برطرف نمایم و بگونه ای كه شرایط كارخانه های داروسازی ما بگونه ای است كه حداقل تا شش ماه آینده این كارخانجات تمامی مواد اولیه تولید دارویی خود دارند و طی این مدت حتی یك كارخانه هم تعطیل نخواهد شد. ازاین رو از نظر ثبات و امنیت خدمت كشور ما امروزه در وضعیت خوبی قرار دارد.
نمكی از مطالبه ۱۰ هزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت از یكی از سازمان های بیمه اطلاع داد و اظهار داشت: آن چه كه باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد مطالبه ۱۰ هزار میلیادری ما از یك سازمان بیمه ای است كه باید برای وصول این مطالبات اقدامات لازم صورت بگیرد.
راه اندازی ۸۰۰۰ تخت بیمارستانی در ۶۶ بیمارستان با اولویت مناطق محروم
وی همینطور از طریق اندازی ۸۰۰۰ تخت بیمارستانی در ۶۶ بیمارستان با اولویت مناطق محروم در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: سال جاری نخستین سالی است كه این میزان تخت در بیمارستان ها راه اندازی می شود و سال آینده هم ۶ هزار تخت بیمارستانی آن هم با اولویت مناطق محروم راه اندازی خواهیم كرد.
دكتر نمكی تصریح كرد: در چارچوب پویش ۲۰۵۰ ما هزار پروژه را در طول هفته های آتی تا هفته سلامت راه اندازی خواهیم كرد یعنی هفته ای ۵۰ هزار پروژه افتتاح می شود.
آموزش سلامت سرمایه گذاری بشمار می رود نه هزینه
وزیر بهداشت هزینه در حوزه سلامت مردم را یك سرمایه گذاری توصیف كرد و اظهار داشت: باید در تعریف بودجه های جاری و عمرانی یك بازبینی صورت بگیرد و به این اعتقاد برسیم كه آموزش سلامت یك سرمایه گذاری بشمار می رود نه هزینه. بنابراین لازم است تعریف جدیدی از هزینه ها در مدلهای بودجه ای صورت بگیرد.
وی افزود: سهم ما از GDP از ۶.۲ درصد به ۹ درصد رسیده ازاین رو اگر بیشتر از این از دولت بودجه بخواهیم باید دست خویش را به جیب دستگاه های دیگر بكنیم. به همین جهت ما بودجه جدیدی را از سازمان برنامه و بودجه درخواست نمی نماییم اما معتقدdم جلوگیری از بروز بیماری ها باید بیرون از وزارت بهداشت صورت بگیرد و این وزارت خانه امر سیاست گذاری و تدوین مدلهای آموزشی را عهده دار شود و دستگاه های دیگر آنرا اجرا كنند.
وزیر بهداشت در انتها با بیان این كه تربیت نیروی انسانی در دانشگاه های علوم پزشكی به درست انجام نمی گیرد، اظهار داشت: سرمایه گذاری در تربیت نیرو برای دوره های تخصصی و فوق تخصصی اگر بیش از حد باشد نوعی اتلاف منابع صورت می گیرد و ما مجبور می شویم برای خدمات سلامت به مردم بیشترین هزینه را دریافت نماییم به همین جهت باید در این حوزه یك بازبینی اتفاق بیفتد.1398/11/07
13:43:44
5.0 / 5
4229
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان