گلایه های نمكی از بی خبری اعضای كابینه از داستان هواپیمای اوكراینی؛

وزیر بهداشت بودم و از تلویزیون خبر را شنیدم

وزیر بهداشت بودم و از تلویزیون خبر را شنیدم به گزارش رژیم آسان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با انتقاد تلویحی نسبت به برخی اتفاقات اخیر، بر ضرورت پیگیری تحقیقات بین رشته ای تصریح كرد و اظهار داشت: ما گاهی در وزارت بهداشت و نهادهای دیگر جزیره ای عمل می نماییم.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت بامداد امروز (دوشنبه، ۲۳ دی) در بیست و پنجمین جشنواره تحقیقات رازی اظهار داشت: اتفاقات پیش آمده در ایام اخیر این جشنواره را به غمواره ای تبدیل نموده و من بابت این چند روز اصلا حال و هوای صحبت كردن ندارم.
دكتر سعید نمكی اظهار داشت: خیلی دشوار می باشد كه شما هم فردی باشید كه دلتان برای مردم و سلامت مردم می تپد و وزیر بهداشتی باشید كه متولی سلامت هستید. غم از دست دادن یكی از رشیدترین، دلسوزترین و عاشق ترین سرداران ملی این سرزمین هم به علت نزدیكی و آشنایی كه من با این بزرگوار داشتم می دانم كه با چه عشق و چه دل پرحرارتی برای این سرزمین جانفشانی می كرد. بعد از شهادت ایشان اتفاقات ناگواری كه برای عزیزان تشییع كننده در كرمان رخ داد بسیار ناگوار بود. غم انگیزتر از هر دو اتفاق رخ داده سانحه ای بود كه برای سرنشینان هواپیمای اوكراینی صورت گرفت.
وی افزود: از این رخداد بدتر آن بود كه وزیر بهداشت و اعضای كابینه باید از صفحه تلویزیون خبر این اتفاق را دریافت می كردند و شاید این بدتر بود. امروز بامداد یاد نوشته ای از عین القضات همدانی استادم كه می گوید هر چه می نویسم پنداری كه دلم خوش نیست چون احوال عاشقان نویسم نه شاید و چون احوال عاقلان نویسم نه شاید، چون واگویم نشاید و چون وانگویم هم نشاید و چون هیچ نگویم هم نشاید، ای كاش نادانی می شدمی تا به یك باره از خویش خلاصی یابمی.
نمكی در ادامه با اشاره به روزهای سختی كه در حال سپری شدن است، اضافه كرد: به هر حال این كشور را باید ساخت و این نشست ها و جشنواره ها هم امیدی برای فردایی بهتر است. در عرصه تحقیقات و در عرصه های ملی دستاوردهای مهمی داشتیم و اگر بخواهیم مقایسه نماییم دستاوردهای ما در نظام سلامت جزو مطلوب ترین و پیشتازترین دستاوردهای ملی است. دستیابی ایران به شاخصهای تندرستی در ۲۲ كشور شرق مدیترانه درخشان است كه این جز با تلاش محققان حاصل نشد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به اینكه ما در عرصه دارویی كشور بیشتر از ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز را تولید می نماییم، اظهار داشت: برای سه درصد باقی مانده هم برنامه داریم. شاید حضور بنده در وزارت بهداشت كمك كرد كه نگذارم تولیدات ملی زیر بار واردات دارویی له شوند. سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو دارو و تجهیزات وارداتی داریم كه آنرا با ۲۰ درصد كاهش به سه میلیارد می رسانیم و از تولیدات داخل حمایت می نماییم.
وی با اشاره به سخنان قائم مقام معاونت تحقیقات وزارت بهداشت و معاونت تحقیقاتی وزارت بهداشت درباره سهم پایین تحقیقات از GDP اظهار داشت: سهم بخش سلامت در چند سال قبل از GDP از شش درصد به ۹ درصد رسیده و این سهم ارزشمند ای است اما ما در توزیع این منابع در بخش سلامت متأسفانه پژوهش را خوب ندیده ایم و علت آن هم می تواند این باشد كه كمتر از رشد بودجه پژوهش دفاع كردند و بیشتر بحث درمان دیده شده است.
وی با اشاره به ضرورت مشاركت بخش خصوصی در حوزه پژوهش اظهار داشت: در دنیا حدود ۵۲ درصد از بودجه های پژوهشی از بخش خصوصی تأمین می شود و در كشور ما هم این روند در پیش گرفته شده است.
نمكی با اشاره به اینكه یكی از مترقی ترین نوع برنامه ریزی های پایدار برای عرصه پژوهش شركت های دانش بنیان هستند، اضافه كرد: بحث دیگری كه در این حوزه به آن نیاز داریم این است كه پژوهش ها از مشكلات نظام عرضه خدمت گره گشایی كنند كه خوشبختانه این قسمت هم شروع شده است.
وزیر بهداشت با تاكید بر ضرورت پیگیری تحقیقات بین رشته ای اضافه كرد: ما گاهی در وزارت بهداشت و نهادهای دیگر جزیره ای عمل می نماییم. باید از ظرفیت و پتانسیل محققان بیشتر استفاده نماییم و دیوارهای میان محققان را برداریم. هر كدام از دانشجویان تحصیلات تكمیلی در دانشگاه های علوم پزشكی یا غیر علوم پزشكی یك سرمایه ملی هستند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به مقایسه ای كه دكتر آخوندزاده در سخنان خود میان تحقیق در عرصه علوم اجتماعی و علوم دارویی انجام داد، اظهار داشت: توجه به این نكته ضروریست كه تحقیق در علوم اجتماعی به آسانی علوم دارویی نیست. وقتی می خواهید پای خویش را در جامعه بگذارید باید از فیلترهای زیادی عبور كنید و گاهی نتایج تحقیقات علوم اجتماعی باید پاورچین پاورچن اعلام گردد. دانشمندان علوم پزشكی باید با دانشمندان علوم اجتماعی ارتباط برقرار كنند چون كه خیلی از مولفه های در رابطه با سلامت امروزه خارج از این بخش سلامت هستند.
نمكی در انتها با اشاره به ضرورت بهره گیری از ایرانی ها مقیم خارج از كشور اظهار داشت: امیدوارم جشنواره بیست و ششم رازی دستاوردهای بزرگ تر و رویكردهای مهم ملی را به همراه داشته باشد. از همه دست اندركاران برگزاری این جشنواره تشكر می كنم و انشاءالله كه دیگر روزهای غمناك نداشته باشیم.1398/10/23
14:21:21
5.0 / 5
4287
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان