فاز جدید در تحول سلامت

فاز جدید در تحول سلامت به گزارش رژیم آسان در سال های ۹۳ تا ۹۵ و طی ۳۶ ماه اجرای ؛تحول سلامت؛، به طور متوسط هزینه های بهداشت و درمان هر ایرانی ماهانه ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان كاهش یافت.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، سه سال و هفت ماه از تیغ "تحول" بر پیكر "سلامت" می گذرد. در سال های ۹۳ تا ۹۵ و طی ۳۶ ماه اجرای "تحول سلامت"، به طور متوسط هزینه های بهداشت و درمان هر ایرانی ماهانه ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان كاهش یافت؛ یعنی رقمی معادل یك سوم یارانه نقدی هر ماه و این مورد یكی از دستاوردهای مهم طرح تحول نظام سلامت به حساب می آید.

این در حالیست كه بنابر اعلام حریرچی – سخنگوی وزارت بهداشت، رقم خالص پرداختی مردم بابت هزینه های سلامت طی پنج سال منتهی به طرح تحول حدود ۵۰ تا ۵۸ درصد بود و البته این خطر وجود داشت كه با ادامه روند آن زمان، وضعیت پرداختی مردم به ۷۰ درصد برسد. در نهایت هم با اجرای "تحول سلامت" این میزان پرداختی مردم در سال ۹۴ به ۳۹. ۶ درصد كاهش یافت.

از بازگشت آرامش به بازار "دارو" تا تحول در حوزه "غذا"

علاوه بر تمام اقداماتی كه در جهت ساماندهی اوضاع بحرانی دارو، رفع كمبود داروهای اساسی و بازگشت آرامش به بازار دارو در انتها یكصد روز فعالیت دولت یازدهم انجام شد؛ در ادامه و در قالب طرح تحول نظام سلامت، كاهش كمبودهای دارویی از بیش از ۳۰۰ قلم به حدود ۳۰ قلم و بعد از آن هم اقدام در جهت كاهش قیمت داروهای وارداتی و تجهیزات پزشكی و همینطور اقدام در جهت تامین سلامت محصولات غذایی نظیر اقداماتی كه در حوزه لبنیات و حذف پالم انجام شد، صورت گرفت.

در مجموع طرح تحول نظام سلامت با اولویت حوزه درمان، ۱۵ اردیبهشت ماه ۹۳ كلید خورد و هشت بسته اصلی خدمتی یكی بعد از دیگری به اجرا درآمد. طرح تحول نظام سلامت در حوزه درمان با هدف كاهش سهم جیب مردم در پرداخت هزینه های درمان و همینطور افزایش دسترسی به دارو و درمان و تحقق عدالت در سلامت در مراكز دولتی اجرایی شد.

۱۱ میلیون بیمه شده جدید و ساخت و ساز در بیمارستان ها

افزایش پوشش بیمه سلامت به حدود ۹۵ درصد و بیمه شدن مجانی حدود ۱۱ میلیون نفر همچون دستاوردهای "تحول سلامت" است كه البته بار مالی زیادی را به دولت و سازمان بیمه سلامت وارد كرد و فارغ از حواشی این موضوع، می توان اظهار داشت كه ۱۱ میلیون بیمه شده جدید از برنامه كاهش پرداخت در بیمارستان های دولتی منتفع شدند. همینطور كتاب تعرفه ها بازنگری شد و در ادامه هم فرانشیز پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دولتی برای روستاییان به سه درصد و شهرها به شش درصد رسید؛ البته این رقم با تصویب تعرفه های پزشكی ۹۶، با درصدی از افزایش (فرانشیز پرداختی در روستاها شش درصد و در شهرها ۱۰ درصد) روبرو شد.

افزایش ۱۹۳ درصدی در دسترسی به دارو در بیمارستان ها هم در دوره اول طرح تحول رقم خورد؛ به طوری كه پیش از آن قریب به صد در صد بیماران بستری در بیمارستان ها در خلال دوره بستری خود یك یا چند مرتبه برای خرید دارو و لوازم پزشكی به خارج از بیمارستان ارجاع می شدند و این رقم در قالب تحول سلامت به حدود سه درصد كاهش یافت و دسترسی مردم به اقلام دارویی از ۳۲۹ قلم به ۹۶۲ قلم رسید. همینطور با تنظیم بازار و برنامه ریزی وزارت بهداشت جهت خریدهای هدایت شده در حوزه بیمارستانی، قیمت لوازم و تجهیزات پزشكی مورد استفاده بیمارستان ها كاهش یافت.

اجرای بسته خدمتی ترویج زایمان طبیعی، توقف رشد سزارین و كاهش ۵. ۵ درصدی این روش زایمانی از دیگر نتایج تحول سلامت است. مجانی شدن زایمان طبیعی، بهینه سازی بلوك های زایمانی و ساخت واحدهای اختصاصی زایمان و مواردی در جهت ترغیب مادران به انجام زایمان طبیعی در این راستا صورت گرفت.

یكی از بزرگ ترین برنامه های وزارت بهداشت در جریان طرح تحول سلامت، ارتقای كیفیت هتلینگ و نوسازی بیش از ۳۰ هزار تخت بیمارستانی بود؛ به طوری كه در ۵۴۰ بیمارستان كشور با وسعت بیش از ۲ میلیون متر مكعب، عملیات بازسازی و نوسازی شروع شد كه بخشی از آنها به آخر رسیده اند و برخی در شرف تكمیل.

همچنین بنابر اعلام مسئولان وزارت بهداشت، در ۹۰ سال پیش از شروع طرح تحول، ۸۰ هزار تخت بیمارستانی دولتی تولید شده بود؛ این درحالیست كه در سه سال دولت تدبیر و امید و اجرای طرح تحول، بیش از۲۷ هزار تخت بیمارستانی ساخته شد.

راه اندازی آمبولانس های هوایی، برنامه مقیمی پزشكان در ۴۰۶ بیمارستان دولتی، استقرار ۴۸۰۰ پزشك تمام وقت در ۲۹۱ شهر محروم و افزایش ۳ برابری پزشكان تمام وقت در مناطق محروم و همینطور راه اندازی۵۹۶ كلینیك ویژه و توجه به خدمات سرپایی از دیگر اقداماتی كه در جهت تحول در حوزه درمان صورت گرفت.

"تحول" حوزه "بهداشت"

تحول در حوزه بهداشت، با تمركز بر ۱۰ میلیون حاشیه نشین در حاشیه شهرها و كلانشهرها شروع شد. در این طرح به بازمهندسی نظام مراقبت های اولیه در دوره جدید پرداخته شد و برای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر یك پایگاه سلامت و به ازای هر ۲۵ تا ۵۰ هزار نفر یك مركز خدمات جامع سلامت در نظر گرفته شد و مراقبین سلامت در مراكز بهداشت شهری تعریف شدند.

در مجموع به اذعان سخنگوی وزارت بهداشت، در فاز اول اجرای طرح تحول نظام سلامت، تعداد كل نیروی انسانی بهداشت در شهرها و حاشیه شهرها از ۲۲ هزار نفر به ۴۲ هزار نفر رسید. ۷۵۰ واحد محل زیست سلامت در روستاها ساخته و اعتبار مربوط به احداث واحدهای بهداشتی كشور هم سه برابر شد. بدین سان تعداد واحدهای بهداشتی طی سه سال ۱۷ برابر و در این سه سال ۵۲۰۰ واحد ساخته شد؛ در حالیكه سه سال پیش از طرح تحول ۳۰۰ واحد بهداشتی تولید شده بود. ۲۰ هزار واحد هم تعمیر شدند. ۳۴۰۰ خانه بهداشت در روستاها ساخته شد و ۱۱۳۰ مامای جدید جذب شدند

تعداد مراقبین سلامت در شهرها از صفر به ۱۸۶۰۰ نفر رسید و با اجرای طرح تحول نظام سلامت ۱۵۳۸ كارشناس سلامت روان و ۱۱۶۹ كارشناس تغذیه به كار گرفته شدند. برای حدود ۷۰ میلیون نفر ایرانی هم پرونده الكترونیك سلامت تشكیل شد.

همچنین پیش از طرح تحول نظام سلامت میانگین كل اعتبار پزشك خانواده روستایی برای ۲۳ میلیون نفر بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان بود كه این اعتبار به ۲۴۰۰ میلیارد تومان رسید و ۲۴۲۷ پزشك جدید هم جذب شد.

آزمایشگاه های فعال در روستاها هم ۲. ۵ برابر شد. اقلام دارویی به ۴۳۶ قلم رسید و اعتبار خرید دارویی در روستا هشت برابر شد. ۱۲۰ میلیارد تومان هم اعتبار برای خرید مكمل های دارویی در نظر گرفته شد. همینطور ۱۹ هزار نیروی انسانی برای ۲۱۱۳ مركز خدمات جامع سلامت و ۴۷۲۸ پایگاه سلامت شهری جذب شد.

تعداد دندانپزشكان طرف قرارداد برنامه پزشك خانواده پیش از طرح تحول نظام سلامت صفر بود. این در حالیست كه این رقم در قالب طرح تحول به ۱۳۰۰ رسید. داروخانه های فعال در روستاها هم با اجرای طرح تحول نظام سلامت دو برابر شدند و از ۱۷۰۰ مورد به ۴۰۹۴ داروخانه رسیدند.

تامین واكسن های پنتاوالان و فلج اطفال تزریقی، اجرای برنامه ایراپن با تمركز بر كنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر و غربالگری مجانی سرطان های پستان، دهانه رحم و روده بزرگ از دیگر دستاوردهای "تحول سلامت" در حوزه بهداشت به حساب می آید.

تحول سلامت دستاورد بزرگ دولت یازدهم

در مجموع هر چند وزیر بهداشت از ابتدای اجرای طرح تحول، بیمه ها را پاشنه آشیل آن خواند و بر ضرورت همكاری همه جانبه سازمان های بیمه گر تاكید كرد، اما قطار تحول در ادامه مسیر خود با مشكلات مالی و به تعبیر وزارت بهداشتی ها بدعهدی شركایش یعنی بیمه ها روبرو شد و همین مبحث شرایط را برای ادامه كار تحول سخت كرد. با این حال وزارت بهداشتی ها "تحول سلامت" را دستاورد بزرگ دولت یازدهم می دانند و وزیر بهداشت بارها تاكید كرده كه "تحول نظام سلامت" با قوت ادامه خواهد یافت و به عقب باز نخواهد گشت؛ چون كه اكنون سلامت به مطالبه مردم تبدیل شده و اقدامات انجام شده رضایتمندی حدود ۸۵ درصدی مردم را به دنبال داشته است. او همینطور پایدار شدن منابع نظام سلامت و یكپارچه شدن بیمه ها را خواهان است.

بنابر اعلام حریرچی – قائم مقام وزیر بهداشت، منابع طرح تحول نظام سلامت چیزی جز ۴۸۰۰ میلیارد تومان ناشی از هدفمندی یارانه ها و همینطور یك درصد مالیات بر ارزش افزوده نبوده است؛ البته این در حالیست كه منابع ناشی از هدفمندی یارانه ها به طور كامل به سلامت اختصاص نیافته است.

فاز جدید "تحول سلامت" و دستور ویژه رییس جمهور

در هر حال با انتخاب مجدد دكتر روحانی و روی كار آمدن دولت دوازدهم، طرح تحول نظام سلامت هم وارد فاز جدیدی شد و ۸ اولویت عمومی و ۹ اولویت تخصصی در ضمیمه حكم ابلاغی رییس جمهور برای وزیر بهداشت و با تاكید بر اجرای طرح تحول در نظر گرفته شد.

رییس جمهور در تازه ترین اظهارات خود و در اعلام گزارش عملكرد یكصد روزه فعالیت دولت دوازدهم، طرح تحول سلامت را یكی از یارانه های غیرنقدی خواند كه مردم به دارو و درمان ارزان تر دسترسی داشته باشند و تصریح كرد كه در دولت یازدهم، بیماری های مردم با هزینه های كمتری درمان شد و در دولت دوازدهم هم همین گونه خواهد بود.

وی همینطور مشكلات مالی تحول در سلامت را خاطرنشان كرد و اظهار داشت: مشكلاتی در طرح تحول سلامت بوجود آمد كه عموما مربوط به بیمه ها بود. قرار این بود، ۵ میلیون نفر كه پوشش بیمه نداشتند تحت پوشش بیمه قرار گیرند اما ۱۱ میلیون نفر بیمه شدند كه بار سنگینی بر دوش دولت وارد كرد.

وی همینطور تصریح كرد كه تامین منابع بیمه ها انجام خواهد شد و تا آخر سال قدم های خوبی بر می داریم.

رییس جمهور همینطور بر ضرورت ارتقای كیفیت نان و غنی سازی آرد تاكید كرد؛ موضوعی كه وزیر بهداشت هم به تازگی مطرح كرده و بر آن اصرار دارد.

رییس جمهور همینطور تاكید دولت دوازدهم در حوزه سلامت را مربوط به حوزه های "بهداشت" و "آموزش" خواند و تصریح كرد كه در حوزه بهداشت باید توان بیشتری بگذاریم و طرح تحول سلامت با تاكید بیشتر بر بهداشت و آموزش ادامه پیدا می كند.

وزارت بهداشت: برنامه های متعددی داریم

در همین راستا هم دكتر ایرج حریرچی – قائم مقام و سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به حمایت قاطع رییس جمهور از ادامه طرح تحول نظام سلامت و حمایت مالی از بیماران، اظهار داشت: ما از حمایت آقای رییس جمهور بسیار خوشحالیم. در عین حال باید توجه كرد كه تاكید آقای رییس جمهور بر توجه بیشتر به مساله بهداشت و آموزش بود كه در گذشته هم در این زمینه رهنمودهایی را به ما عرضه كرده بودند.

وی با اشاره به اینكه یك بند اصلی از برنامه هایی كه آقای وزیر به مجلس عرضه دادند، مختص آموزش است و در اولویت های اجرایی شان هم بحث بهداشت و پیشگیری كاملا مورد توجه قرار گرفته است، اضافه كرد: یكی از مثال های خوبی كه آقای رییس جمهور هم به آن اشاره كردند، درباره "نان" بود كه وزارت بهداشت هم درگیر آن است.

حریرچی اضافه كرد: رییس جمهور به صورت كاملا فنی به مسایلی مانند پیشگیری اولیه، مقدماتی و ثانویه اشاره كردند كه بر مبنای آن باید عوامل خطر را حذف كرده و به فرآورده هایی چون نان، مواد مغذی اضافه كنیم كه البته وزات بهداشت اقدامات جدی را در این راستا شروع كرده است و همچنان برای پیشبرد این مسائل برنامه های متعددی دارد.

حریرچی تصریح كرد: با عنایت به حمایت قاطع آقای رییس جمهور از برنامه های وزارت بهداشت و طرح تحول نظام سلامت، امیدواریم این برنامه ها هرچه زودتر اجرایی شوند. در عین حال امیدواریم دستور و دیدگاه آقای رییس جمهور در تمام سطوح سازمان های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی اعم از تامین كنندگان مالی و غیرمالی اجرا شود. همینطور امیدواریم دستوراتی كه در گذشته از جانب آقای رییس جمهور در این زمینه صادر شده هم از جانب این سازمان ها عملیاتی شود. 

1396/09/10
23:26:21
5.0 / 5
4778
تگهای خبر: بیماری , دارو , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان