رییس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خبر داد

شناسایی 211 مورد تخلف در انتقال و پذیرش دانشجویان گروه پزشكی و ارجاع به دستگاه قضا

شناسایی 211 مورد تخلف در انتقال و پذیرش دانشجویان گروه پزشكی و ارجاع به دستگاه قضا رژیم آسان: رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از شناسایی و برخورد با متخلفین در انتقال و پذیرش دانشجویان گروه علوم پزشكی به داخل كشور آگاهی داد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: به دنبال تشدید تحریم ها و تغییرات ناگهانی قیمت ارز و مشكلات بوجود آمده برای دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در خارج از كشور، سال قبل تسهیلاتی برای انتقال این گروه از دانشجویان به دانشگاههای داخلی صورت پذیرفت كه به دنبال آغاز روند اجرایی آن، گزارشهایی نیز در خصوص بروز تخلف در این فرآیندها به وزارت بهداشت واصل شد.
وی اظهار داشت: بیشتر از ۸۰ درصد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از كشور در رشته های دكترای حرفه ای گروه پزشكی تحصیل میكردند كه بیشتر از ۶۶۰۰ نفر را شامل می شود و بیشترین آنها در مجارستان، هندوستان روسیه، قبرس و بلاروس به تحصیل اشتغال داشتند.
مشاور وزیر بهداشت اشاره كرد: در سال ۹۶، تعداد ۶۲۴ نفر متقاضی انتقال از خارج به داخل كشور بودند در صورتیكه این عدد در سال ۱۳۹۷ بدنبال مشكلات پدیدآمده بر سر راه انتقال ارز به ۲۸۲۴ نفر رسید، از این میان ۱۷۴۱ نفر تا آخر سال ۹۷ مصاحبه شده و با انتقال ۱۳۶۵ نفر از آنها موافقت شده بود. همین طور در سال ۹۸ نیز ۷۰۰ نفر مصاحبه شده، ۶۰۰ پرونده نیز در دست بررسی می باشد و البته از مهرماه ۹۸ پرونده ورودی های سپتامبر ۲۰۱۸ در دست بررسی قرار میگیرد كه تابحال بیشتر از ۴۰۰ نفر متقاضی داشته است.
بگفته وی، البته اصل سوژه انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل خارج به داخل سوژه جدیدی نیست لكن از شروع سال ۲۰۱۹ امكان انتقال به داخل كشور با اطلاع رسانی قبلی، ممنوع شده است. در مورد شرایط انتقال به داخل نیز تنها شرط تسهیل شده كاهش حداقل واحدهای گذرانده شده از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد بوده و البته شرط مصاحبه به شروط قبلی انتقال به داخل افزوده شده است.
رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، افزود: صحت و اصالت تمامی مدارك تحصیلی در خارج از كشور بوسیله سامانه تایید اسناد كنسولی وزارت امور خارجه و با تایید این وزارتخانه هست و ریز نمرات دانشجویان پس از استعلام از دانشگاه مبدا باید به تایید نمایندگیهای جمهوری اسلامی در خارج از كشور برسد.

به گزارش وبدا، وی ادامه داد: به دنبال گزارش هایی در خصوص بروز برخی تخلفات در راه انتقال دانشجویان به داخل و پیگیری معاونت آموزشی وزارت بهداشت، چند ماه قبل، با دستور وزیر بهداشت، معاونت آموزشی با همكاری مركز حراست وزارت متبوع، بررسی جوانب موضوع، احصاء و شناسایی موارد تخلف و متخلفین احتمالی و لطمه های موجود در پروسه انتقال و پذیرش كه زمینه ساز بروز تخلف می تواند باشد را در دستور كار خود قرارداد و با مجوز دستگاه قضایی و همكاری ضابطین قضایی و بازجویی از مظنونین، تابحال ۲۱۱ نفر افراد در حال انتقال یا پذیرفته شده كه با عناوین مختلف همچون ارائه مدارك دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی جعلی، جعل مدارك ورود و خروج از كشور، جابجایی در ترتیب و ترتب پذیرش و... با همكاری حداقل ۵ مدرسه و دبیرستان متخلف، یك آژانس مسافرتی متخلف، واسطه ها و متخلفین دیگری كه با این افراد همراهی داشته¬اند، شناسایی شده و ضمن توقف روند پذیرش یا ادامه تحصیل آنها، جهت برخورد قانونی به دستگاه قضایی معرفی شده اند.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در ادامه گفت: در این رابطه تا امروز، حداقل ۵ نفر كار چاق كن خارج از مجموعه وزارت بهداشت و ۳۸ نفر از همین دانشجویان كه به صورتی به دلالی و واسطه گری در این رابطه مشغول بودند و همین طور ۳ نفر از كاركنان متخلف وزارت بهداشت، یك آژانس مسافرتی و ۵ مدرسه متخلف، شناسایی شده-اند كه همگی جهت برخورد قانونی، تحویل مراجع قضایی شدند.

دكتر جهانپور همین طور اضافه كرد: البته از نظر ما، این پرونده همچنان مفتوح خواهد ماند و هر مورد تخلفی كه در هر مرحله ای از انتقال و پذیرش یا بعد از اشتغال به تحصیل و حتی بعد از فراغت از تحصیل، احراز شود بدون درنگ از ادامه روند انتقال، پذیرش، تحصیل و فراغت از تحصیل آنها جلوگیری بعمل آمده و با عنایت به ماهیت مجرمانه آن به دستگاه قضایی جهت برخوردهای قانونی تحویل خواهند شد.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاكید بر این كه موارد تخلف و اقدامات مجرمانه در حوزه پذیرش و انتقال دانشجو با عنایت به پراكندگی عوامل گوناگون درگیر در موضوع، واجد پیچیدگی خاصی است و ادعای شناسایی همگی یا رفع كامل تخلف را نداریم، اشاره كرد: با هوشیاری همكاران ما در حوزه معاونت آموزشی و مركز حراست وزارت بهداشت، اساسا زمینه ها و موارد بروز این تخلفات، كاهش چشم گیری یافته است و البته نظارت های موجود كماكان با جدیت ادامه خواهد یافت.

دكتر جهانپور با تاكید بر این كه وزارت بهداشت، تمامی ابزارهای ممكن و موجود خودرا برای شناسایی موارد تخلف در این عرصه را بسیج كرده، یاد آور شد: قاعدتا بعضی از موارد، ابزارها و اختیارات، خارج از مجموعه وزارت بهداشت و اختیارات آن هست، همین طور مادامی كه خلاف آن ثابت نشود محكوم به پذیرش مستندات رسمی ثبت نام و گذراندن واحدهای درسی و ریز نمرات دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت منوط به تایید نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور هستیم، چنانكه در مورد دانشجویان داخل نیز، وزارت بهداشت مسئولیت مستقیمی در پذیرش دانشجو ندارد و كلیه پذیرفته شدگان كنكور سراسری با كد رسمی از طرف سازمان سنجش به دانشگاههای علوم پزشكی معرفی می گردند و مسیر موازی دیگری برای پذیرش دانشجو وجود ندارد و نمی تواند وجود داشته باشد.

وی در ادامه، از مواردی از تخلف به صورت ستاندن وجوه از دانشجویان واجد شرایط انتقال از طرف برخی دانشگاهها، تحت عناوین مختلف و یا احتمال كار چاق كنی و دلالی برخی افراد برای پذیرش متقاضیان انتقال به داخل به دانشگاه های خاصخبر داد و اظهار داشت: این موارد نیز، مطابق دستور اكید وزیر بهداشت و پیگیری و حساسیت مجدانه معاونت آموزشی در حال احصا و بررسی است، همین طور در این زمینه متذكر می شود، هیچ دانشگاهی حق دریافت وجه بابت پذیرش افراد معرفی شده از طرف وزارت بهداشت كه شرایط انتقال به داخل را داشته و موافقت كمیسیون را ستاندن كرده اند و تقدم در پذیرش آنها را نداشته، همین طور افرادی كه به صورتی به اعمال نظر و یا دلالی در پذیرش دانشجویان واحد شرایط در بعضی دانشگاه ها بپردازند، شناسایی شده و مطابق مقررات تحت پیگرد قانونی و قضایی قرار خواهند گرفت و این موارد هم از زمره مصادیق صندلی فروشی قلمداد خواهد شد.

جهانپور درباب سوژه دانشجوی قلابی دندانپزشكی دانشگاه شهید بهشتی كه هفته گذشته توسط حراست این دانشگاه تحویل مراجع انتظامی شده است اظهار داشت: سوژه این فرد از جنس تخلفات انتقال به داخل نیست، فرد مذكور عملا یك دانشجوی قلابی است كه از سال قبل به این دانشگاه رفت و آمد داشته، با برخی موسسات كنكور ارتباط داشته، این فرد و امثالهم در این تخلفات اساسا تنها نیستند، متاسفانه فرد مذكور و امثال او تحت عناوین مجعول رتبه برتر كنكور و نخبه و نابغه و... وارد برنامه های تلویزیونی شده و حلقه ای از یك زنجیره كلاهبرداری است كه متاسفانه در سال های اخیر در حوزه كنكور به سواستفاده از تمایل دانش آموزان و خانواده ها به موفقیت در این آزمون، مشغولند و سالانه صدها میلیارد تومان از این راه كسب می كنند.
بگفته وی، امیدواریم آموزش و پرورش، آموزش عالی و نهادهای نظارتی برای این بازار كاذب ناسالم چاره اندیشی كنند و مسئولین و ناظرین سیما و رسانه ملی نیز برای این پدیده زشت و غم انگیز و توجیه ناپذیر، تدبیری بیندیشند، لكن این موارد در حوزه وظایف، مسئولیت مستقیمذو كارویژه وزارت بهداشت و نظام سلامت نمی گنجد و نهادهای مسوول و مسئولین انتظامی و قضایی در این زمینه می توانند اطلاعات بیشتری در اختیار عموم بگذارند.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت به افراد متقاضی انتقال به داخل كشور و یا علاقمندان به تحصیل در رشته های گروه علوم پزشكی نیز سفارش كرد: در دام اغواگران و كلاهبردارانی كه با عناوین مختلف، وعده فروش صندلی و پذیرش در دانشگاه های داخلی را می دهند، نیفتند چونكه این مسیر، به هر شكل و نوع، شرانجامی جز خسران مالی و گرفتاری قضایی و كیفری به دنبال نخواهد داشت.

دكتر جهانپور درانتها اضافه كرد: در این راستا كماكان انتظار می رود دانشجویان، خانواده ها و افرادی كه به موارد مشكوك یا پیشنهاداتی از این دست برخورد می كنند، اطلاعات خودرا به حراست یا بازرسی دانشگاه های علوم پزشكی و مركز حراست و یا اداره كل بازرسی وزارت بهداشت منعكس نمایند.
منبع:

1398/06/30
20:19:24
5.0 / 5
4483
تگهای خبر: آموزش , پزشك , خانواده , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان