بررسی مكانیسم تاثیر ورزش بر بهبود خلق وخو

بررسی مكانیسم تاثیر ورزش بر بهبود خلق وخو به گزارش رژیم آسان شواهد فزاینده ای در خصوص كمك ورزش به بهبود خلق و خو و معالجه علایم افسردگی وجود دارد كه علل مشخصی برای آن وجود ندارد، هر چند اخیرا مطالعه ای تاثیر سیستم اندوكانابینوئید را بر آن كشف كرده است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، متخصصان اعتقاد دارند كه درك بهتری از رابطه بین ورزش، خلق و خو و سیستم اندوكانابینوئید (كه مسئول حافظه كنترل حالت های روحی انسان و افسردگی است) می تواند منجر به ایجاد درمان هایی بهتر برای افسردگی شود.
مطالعه ای جدید به بررسی تغییرات خلقی و سطح اندوكانابینوئید در افراد مبتلا به افسردگی حاد كه در شدت های مختلف با دوچرخه ثابت ورزش می كردند، پرداخته است.
متخصصان بعد از یك جلسه تمرین تجویز شده با شدت متوسط افزایش مفهوم داری در سطح اندوكانابینوئید و بهبود خلق و خوی افراد مشاهده نمودند.
سیستم اندوكانابینوئید یك سیستم علامت دهی سلولی است كه شامل كانابینوئیدهای خود بدن، اندوكانابینوئیدها و گیرنده ها است. این سیستم در سرتاسر بدن گسترش یافته و بر عملكرد سیستم ایمنی، قلبی و عروقی و عصبی تأثیر می گذارد.
هنگامی كه یك اندوكانابینوئید خاص به یك گیرنده سلولی مطابق متصل می شود، سیگنالی را به سلول می فرستد كه سبب تغییر رفتار و عملكرد آن می شود.
متخصصان در مطالعه جدید خود نتیجه گرفتند كه اثرات تقویت كننده خلق و خوی ورزش احتمالاً شامل چندین مكانیسم بیولوژیكی است كه سیستم اندوكانابینوئید تنها یكی از آن هاست.
متخصصان امیدوارند تا بتوانند گزینه های جایگزین دارو برای درمان افسردگی را ایجاد كنند و در صورتیكه چگونگی عملكرد ورزش بر سیستم اندوكانابینوئید به صورت دقیق مشخص شود، احتمال محقق شدن این هدف بیشتر می شود.
افسردگی حاد یك بیماری قابل درمان و شایع است كه در آن تغییرات روحی و سایر علایم روحی و جسمی حداقل به مدت دو هفته دوام می آورد. این بیماری بار قابل توجهی را برای جامعه به همراه دارد و می تواند به شدت و بیشتر از سایر بیماری های پایدار مانند آرتروز و دیابت بر عملكرد افراد تاثیر بگذارد.
در این مطالعه متخصصان ۱۷ زن بالغ بین ۲۰ تا ۶۰ سال را با تشخیص فعلی افسردگی حاد بررسی كردند.
هر شركت كننده دو جلسه تمرین ۳۰ دقیقه ای را روی دوچرخه ثابت انجام داد. در یك جلسه، شركت كننده ها با شدت متوسط مقدماتی دوچرخه سواری كرده و در جلسه دیگر شركت كننده ها می توانستند با هر شدتی كه می خواستند به صورت آزادانه ورزش كنند. همه شركت كنندگان هر دو نوع جلسه را با حداقل فاصله یك هفته بین آنها به پایان رساندند.
متخصصان قبل و بلافاصله بعد از جلسات از شركت كنندگان نمونه خون گرفتند. علاوه بر این، شركت كنندگان قبل و ۱۰ دقیقه و ۳۰ دقیقه پس از جلسه پرسشنامه هایی را پر كردند.
نتایج نشان داد كه خلق و خوی افراد پس از هر دو جلسه بهبود یافته است اما افزایش سطح اندوكانابینوئید تنها بعد از جلسه تمرینی با شدت متوسط اعلام شده است و با جلسه آزاد چنین افزایشی رخ نداده است.
یك توضیح در مورد تفاوت نتایج بین جلسات ورزشی برنامه ریزی شده و آزادانه این است كه ورزش در سطحی كه شخص دیگری تجویز كند، در كنار اثر بیولوژیكی، دارای اثرات روانی است.
نتیجه مهم دیگر این مطالعه تأثیر طولانی مدت ورزش با شدت متوسط بود. به نظر می آید افزایش سطح اندوكانابینوئید با بهبود خلق تا ۳۰ دقیقه بعد از جلسه ارتباط دارد.
این مبحث نشان داده است كه سیستم اندوكانابینوئید در افزایش اثرات بهبودیِ خلق و خوی ورزش های تجویز شده مؤثر است. این نتایج نشان داده است كه تأثیر تمرین با شدت متوسط تجویز شده بر بهبود خلق و خو بسیار سریع است و برای مدتی با سرعت نسبتاً پایدار ادامه دارد.
بنا بر گزارش سایت تخصصی مدیكال نیوز تودی، با عنایت به این كه افراد پس از جلسه تمرینی آزادانه هم بدون تغییر در سطح اندوكانابینوئید بدن خود، احساس بهبود خلق و خو داشته اند، احیانا عوامل گوناگونی در چگونگی بهبود خلق و خو به كمك ورزش نقش دارند.1398/05/26
22:56:26
5.0 / 5
4459
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان