یك عضو هیئت رئیسه كمیسیون اجتماعی مطرح كرد

لزوم تمركز سند سلامت زنان به زنانه شدن سالمندی و سلامت روان زنان

لزوم تمركز سند سلامت زنان به زنانه شدن سالمندی و سلامت روان زنان رژیم آسان: یك عضو هیئت رئیسه كمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت رفاه اظهار داشت: زنانه شدن سالمندی در آینده جدی است. پیری جمعیت و زنانه شدن سالمندی هر دو در آینده حاوی و حامل تغییرات اجتماعی است و اساسا نظام عرضه و تقاضا را چه در بخش اقتصادی و چه در بخش اجتماعی و حتی در بخش سیاسی دستخوش تغییر می كند.


ناهید تاج الدین در گفت و گو با ایسنا، درباره سلامت زنان و نقش محوری آنان در خانواده اظهار داشت: از آنجائیكه زنان جایگاه كلیدی در نظام تربیتی دارند، سلامت آنان مصادف با سلامت خانواده است. باید توجه داشت كه اتفاقا سلامت روان زنان بیشتر از سلامت جسم شان مهم می باشد. چونكه الان میانگین امید به زندگی مردان ۷۲.۵ سال است اما امید به زندگی زنان ۷۶ سال است. بالا بودن امید به زندگی زنان در جامعه، ناشی از مراقبت های سلامت در میان زنان است. زنان به خاطر مراقبت های سلامتی، از لحاظ سلامت جسمی در وضعیت مطلوب تری قرار دارند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس اضافه كرد: طبق آمار وزارت بهداشت احتمال بروز سرطان در مردان ۱۵۷ و در زنان ۱۳۷ مورد در ۱۰۰ هزار نفر است. میزان بروز سرطان در زنان پایین تر از متوسط جهانی (۱۶۵ نفر در هر ۱۰۰هزار نفر) است. اما هم اكنون افسردگی زنان نسبت به مردان ۱.۵ برابر بیشتر است.
تاج الدین با استناد به آمار وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: ۱۶.۸ درصد زنان و حدود ۱۰ درصد مردان گرفتار افسردگی هستند. این در شرایطی است كه زنان در حوزه سلامت سالمندی با ۴۰.۹ درصد بیشترین وضعیت افسردگی را دارند. بدین سبب به نظر من سند سلامت زنان باید بیشتر به سلامت روان زنان متمركز شود.
این عضو كمیسیون اجتماعی مجلس افزود: از دیگر سو طبق آمار گفته می شود تا ۲۰ سال آینده بیشتر از ۱۵ درصد جمعیت كشور ما را سالمندان می سازند. تا ۳۰ سال آینده نیز از هر چهار نفر، یكی بالای ۶۰ سال است و ما با پدیده سونامی سالمندان مواجه خواهیم شد. از آن مهم تر پدیده زنانه شدن سالمندی است. طبق گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت رفاه، به ازای هر ۱۰۰ نفر زن سالمند، ۹۷ مرد سالمند وجود دارد. این امر حاكی از افزایش تعداد سالمندان زن نسبت به مردان سالمند است. البته با عنایت به میزان مرگ و میر بالاتر مردان و مراقبت های سلامتی و پزشكی بالای زنان، افزایش تعداد بانوانی كه به سنین سالخوردگی می رسند، در نگاه اول دور از انتظار نیست. اما بخش مهمی از این زنان، زنانی هستند كه دارای تجرد قطعی یا زنان مطلقه ای هستند كه دیگر ازدواج نكرده اند و آمارشان كم هم نیست.
این عضو فراكسیون جوانان مجلس اظهار نمود: وقتی كه برآوردها از وجود بیشتر از یك میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مجرد قطعی خبر می دهد و در سال های اخیر نیز ركورد طلاق شكسته شده و شانس ازدواج مجدد زنان مطلقه یك نهم مردان شده است، برمبنای آمار در سال ۱۴۰۰ به ازای هر ۱۰۰ زن سالمند، ۸۸ مرد سالمند خواهیم داشت. در واقع زنانه شدن سالمندی در آینده جدی است. پیری جمعیت و زنانه شدن سالمندی هر دو در آینده حاوی و حامل تغییرات اجتماعی است و اساسا نظام عرضه و تقاضا را چه در بخش اقتصادی، چه در بخش اجتماعی و حتی در بخش سیاسی دستخوش تغییر می كند. پس من فكر می كنم سند سلامت زنان باید به پدیده زنانه شدن سالمندی هم توجه ویژه ای داشته باشد.
منبع:

1398/05/19
18:33:05
5.0 / 5
4392
تگهای خبر: آموزش , پزشك , خانواده , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان