رییس سازمان غذا و دارو در گفت وگو با رژیم آسان تشریح كرد

ماجرای ریكال یك دارو كه حاشیه ساز شد

ماجرای ریكال یك دارو كه حاشیه ساز شد رژیم آسان: رئیس سازمان غذا و دارو درباره حواشی ریكال اخیر یك نوع از داروی لوزارتان، توضیح داد.دكتر محمدرضا شانه ساز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به حواشی ریكال داروی لوزارتان تولید شركت اكتووركو، اظهار داشت: باید توجه كرد كه ماده اولیه این دارو، همان ماده اولیه ای بود كه خیلی از كمپانی ها و برندهای معروف اروپایی هم از آن بهره برده بودند. بدین سبب این ماده اولیه فقط در ایران استفاده نشده، بلكه در سایر كشورها و در كمپانی های بزرگ هم مورد استفاده قرار گرفته است.
طی ۷۲ ساعت برای ریكال لوزاتانِ مذكور اقدام كردیم
وی اضافه كرد: از زمانی هم كه این دارو اعلام ریكال شد، ما در كمتر از ۷۲ ساعت بعد برای ریكالش اقدام كردیم. چیزی كه گفته می شود در خصوص اینكه از شش ماه قبل ریكال دارو اعلام شده بود و مباحث این چنینی، درست نیست و واقعا این مباحث، بحث های ریز كارشناسی و تخصصی در حوزه داروسازی است و باید داروسازانی كه در حوزه صنعت، رگولاتوری و نظارت بر كیفیت كار كرده اند، در این زمینه اظهار نظر كنند. بدین سبب اظهارنظرها و اطلاعاتی كه در این زمینه عنوان شد، درست نیست. حتی سازمان غذا و داروی آمریكا هم كه پیشنهاد نمود كه مصرف كننده به هیچ عنوان مصرف دارویش را قطع نكند و مصرف این دارو تا زمان پیدا نشدن منبع و ماده اولیه جدید قطع نشود، اما متاسفانه با تبلیغاتی كه در كشور ما با نیات مختلف انجام شد، موجب شد كه خیلی از بیماران دارویشان را مصرف نكنند.
سهم لوزارتان در بازار ایران كمتر از ۱ درصد است
شانه ساز افزود: با وجود اینكه سهم این دارو در بازار ما خیلی كم بوده و بالغ بر ۰.۸۶ درصد و كمتر از یك درصد بازار بود، اما به نحوی این مساله بزرگنمایی شد كه بیشتر از ۹۹ درصد از مصرف كنندگانی كه برندهای دیگر و تولیدات شركت های دیگرِ داروی لوزارتان را مصرف می كردند، هم بسیار نگران شدند و هم مصرف شان را قطع كردند. ایجاد چنین تشویشی در بیماران كار بسیار غیراخلاقی و زشتی است.
لوزارتان واقعا سرطان زا بود؟
رییس سازمان غذا و دارو درباره سرطان زا بودن ماده اولیه لوزارتان ریكال شده، اظهار داشت: اگر فردی به صورت طولانی مدت این دارویی كه اعلام شده است را مصرف كند، در سنین بالای ۷۰ سالگی یك در ۱۰۰ هزار احتمال مبتلاشدن به سرطان وجود دارد. البته برای ما همین میزان هم عدد بزرگی است. بدین سبب ریسك نكرده، دارو را جمع آوری و آنرا ریكال كردیم. اظهاراتی هم كه در خصوص تاخیر شش ماهه در جمع آوری این دارو عنوان شد، اصلا درست نبوه است.

شانه ساز با اشاره به اینكه در سال قبل نیز داروی والزارتان كه از نظر شیمیایی و اثر درمانی مشابه لوزارتان است، حجم و تعداد بسیار بیشتری از آنرا جمع آوری كردیم، اظهار داشت: برای والزارتان شش شركت تولیدكننده بودند كه سهم بالایی در بازار داشتند و دارویشان ریكال شد، اما اینقدر حساسیت درست نشد، در صورتیكه برای لوزارتان تنها یك تولیدكننده مان شامل ریكال می شد و كمتر از یك درصد بازار ما را تشكیل می دهد.
رقابت های تجاری به قیمت نگرانی بیماران
وی اشاره كرد: من فكر می كنم خیلی از شركت ها برای رقابت های تجاری در این زمینه ورود كرده و خاطر بیمار را كه خودش بابت بیماری و تامین و تدارك داروهایش نگران است، مشوش و ناراحت كرده اند. وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بموقع در این زمینه اقدام نموده است. در مجلس هم سوالاتی شد كه ما به آنها پاسخ دادیم و پس از این هم اگر سوالی شود، پاسخ می دهیم. البته زمانی كه این ماده اولیه وارد شده، تیم فعلی در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نبودند. البته فرقی هم ندارد و امكان دارد پس از ما هم چنین اتفاقاتی رخ دهد. این مساله در داروسازی دنیا معمول است.

رییس سازمان غذا و دارو همین طور اظهار نمود: نخستین بار و دو سه روز پیش از ریكال دارو در ایران، كمپانی های بزرگ اروپایی و آمریكایی این دارو را ریكال كردند و ما هم با وجود اینكه سهم مصرف این دارو در ایران كمتر از یك درصد بازار و بیماران ما بود، اما ریسك نكرده و عرضه آنرا متوقف كردیم.
1398/05/11
15:59:24
5.0 / 5
4404
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان