در اولین نشست سلامت خانواده مطرح شد

نظام سلامت ما بیمار محور است، پشتیبانی از استارتاپ های سلامت روان

نظام سلامت ما بیمار محور است، پشتیبانی از استارتاپ های سلامت روان رژیم آسان: رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با تاكید بر اینكه نظام سلامت صرفاً به مسائل جسمی و بیماری محدود نمی گردد، از برنامه جهاد دانشگاهی برای ایجاد شبكه ای از كارشناسان و صاحبنظران حوزه سلامت روان برای نقش آفرینی و حركت در راه حل مشكلات اجتماعی و روانشناختی جامعه در ابعاد مختلف نظام سلامت آگاهی داد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا بهرامی در نخستین جلسه از سلسله نشست های "سلامت خانواده با نگاهی به تعیین كننده ها و مشكلات میل جنسی" كه از طرف معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در پژوهشكده غدد درون ریز و متابولیسم برگزار شد،، با استقبال از حضور پر رنگ خانم ها در این گونه جلسات و نشست های علمی، عنوان كرد: بانوان موتور محركه توسعه هستند و حضور و مشاركت آنان در برنامه های علمی و حوزه های مختلف اجتماع نوید بخش چشم انداز بسیار مطلوبی برای توسعه و حل مسائل جامعه است.
وی با ابراز امیدواری نسبت به حل مسائل جامعه با نگاه هوشمندانه و نقش مشاركتی آقایان و خانم ها و همین طور كمرنگ شدن نگاه های جنسیتی، افزود: انسان سالم محور توسعه بوده و برمبنای تعریف سازمان جهانی بهداشت، سلامت برخورداری از آسایش جسمی، روانی و اجتماعی است. این در حالیست كه متأسفانه نظام سلامت ما بیمار محور بوده و بیشتر تمركز متولیان آن بروی ابعاد جسمی افراد است، حتی در بعد جسمی نیز مساله پیشگیری و آموزش مطرح نیست.
بهرامی با اشاره به اینكه سوژه سلامت بسیار كلان تر از ابعاد جسمی است، اشاره كرد: اگر برخورداری از آسایش و رفاه جسمی، روانی و اجتماعی شاخص سلامت باشد، در این حالت نقش حرفه های مختلف حوزه سلامت ملموس تر خواهد شد. بدین سبب باید خودمان برای حل مسائل و چالش های مختلف اجتماعی با حضور پررنگ و مشاركتی نقش آفرینی نماییم.
وی با تاكید بر اینكه نظام سلامت صرفاً مسائل جسمی و بیماری نیست، اظهار داشت: خیلی از بیماری های جسمی از مسائل و مشكلات روانی و ساختارهای اجتماعی افراد نشأت می گیرد، بدین سبب توجه همه جانبه به ابعاد سلامتی انسان و مشاركت گروه های مختلف شاغل در حوزه نظام سلامت بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود.


رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به تشكیل گروه سلامت روان در معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار نمود: گروه پژوهشی سلامت روان در راه بررسی، پژوهش و ارائه خدمات در ابعاد مختلف سلامت روان جامعه فعالیت های گسترده ای را آغاز نموده كرده و در این راستا از حضور و مشاركت علاقمندان و افراد دارای ایده استقبال می كند.
این عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به اهداف برگزاری سلسله نشست های سلامت خانواده، اشاره كرد: تا زمانی كه به ابعاد مختلف سلامت خانواده همچون مساله سلامت جنسی پرداخته نشود، خیلی از مشكلات اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد حل نخواهد شد، چونكه ریشه خیلی از این معضلات با مسائل داخل خانه و خانواده گره خورده و بدین سبب برای حل ریشه ای مسائل باید توجه خودرا به كوچك ترین و مهم ترین واحد هر اجتماع یعنی خانواده متمركز نماییم.
وی افزود: اگر بپذیریم كه مسائل و مشكلات جسمی به صورتی با آموزش و پیشگیری و نه با بیمارمحوری حل می شود، قاعدتاً حل مسائل روانی جامعه با حل مساله تنهایی انسان ها و مسائل اجتماعی با مدارا، سازش و مشاركت جمعی میسر خواهد بود.
دكتر بهرامی در خاتمه با اشاره به فعالیت جهاد دانشگاهی بعنوان نهادی پیشرو و مساله محور، اشاره كرد: گروه سلامت روان جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در حال ایجاد شبكه ای از اساتید، كارشناسان و صاحبنظران این حوزه در ابعاد مختلف با هدف حركت در راه بررسی و حل مشكلات در ابعاد مختلف اجتماعی و روانی بوده و در این زمینه از تمامی كارشناسان و شاغلین فعال این حوزه برای همكاری دعوت به عمل می آورد.

تلاش برای تبدیل شدن به قطب علمی سلامت روان
سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی نیز در این جلسه اظهار داشت: برنامه و چشم انداز سه ساله جهاد دانشگاهی علوم پزشكی در این عرصه تبدیل شدن به قطب علمی سلامت روان در كشور است.
دكتر فرج حسینیان با اشاره مسائل و مشكلات جدی حوزه سلامت روان جامعه، اشاره كرد: مساله سلامت روان هم اكنون جزو اولویت های جدی وزارت بهداشت نیست و همین طور مسائل سال های اخیر سازمان نظام روانشناسی نیز سبب شده كه خیلی از فارغ التحصیلان توانمند حوزه روانشناسی در بخش اشتغال و ارتقا با مشكلات جدی روبرو باشند.


وی با اشاره به برنامه جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی برای ایجاد شبكه روانشناسان در حیطه های مختلف با هدف فرصت آفرینی برای این عزیزان و مشاركت جمعی برای حل مسائل جامعه، اشاره كرد: در این رابطه كارگروه های تخصصی موضوعی در حوزه خانواده، كودك، سلامت جنسی، سالمندی، صنعتی و سازمانی و غیره ایجاد می شود و در هر كارگروه به صورت تخصصی برای ارائه آموزش های عمومی، برگزاری كارگاه ها و نشست های تخصصی، آموزش تخصصی روانشناسان، تدوین، تألیف و انتشار كتب مربوطه و همین طور انجام تحقیقات و پژوهش های مختلف برنامه ریزی شده است.
حسینیان با اشاره به برنامه معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در حوزه درمان، عنوان كرد: در زمینه انجام تست ها و سنجش های روانشناختی، ارائه مشاوره های حضوری، تلفنی و آنلاین و همین طور ایجاد شبكه های كلینیكی فعالیت های ما شروع شده و در حال توسعه است.
وی با اشاره به برنامه معاونت برای فعالیت در زمینه استارتاپ های حوزه سلامت روان، اظهار نمود: در این زمینه از هرگونه ایده جدید استارتاپی در حوزه سلامت روان استقبال می نماییم و با وجود دفتر كارآفرینی و اشتغال و همین طور مركز مشاوره كارآفرینی در جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی از افراد فعال در كلیه مراحل راه اندازی و توسعه ایده ها حمایت و پشتیبانی می نماییم.
حسینیان همین طور با اشاره به جذب روانشناسان و فعالین حوزه در كلینیك سلامت روان جهاد دانشگاهی، اشاره كرد: افراد می توانند علاوه بر كسب درآمد در كلینیك ها با همكاری در بخش های پژوهشی نسبت به تكمیل و تقویت رزومه پژوهشی خود نیز اقدام نمایند.
طبق اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی، سرپرست معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در خاتمه با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با سازمان نظام روانشناسی، بهزیستی و شهرداری در حوزه سلامت روان، عنوان كرد: تفاهم نامه های مختلفی در این رابطه در حال انعقاد است كه به توسعه و تسهیل مسیر كمك زیادی خواهدنمود.1398/04/05
01:26:08
5.0 / 5
4638
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان