چطور می توان سلول بنیادی اهدا كرد؟

چطور می توان سلول بنیادی اهدا كرد؟ به گزارش رژیم آسان دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراكز پذیره نویسی اهدای سلولهای بنیادی خونساز غیرخویشاوند و بانكهای خون بندناف اظهار داشت: با اهدای سلول های بنیادی خونساز می توانیم جان خیلی از بیماران صعب العلاج را نجات دهیم.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر آرزو صیاد _ دانشیار دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی اظهار نمود: برای عضویت در شبكه ملی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران فقط اهدای حجم بسیار ناچیزی از خون كافی است.
با اهدای چند سی سی خون عضو شبكه ملی اهداكنندگان سلولهای بنیادی شوید
این دانشیار دانشگاه، اهدای سلولهای بنیادی را سبب نجات جان خیلی از هموطنان برشمرد و اظهار داشت: با اهدای چند سی سی خون می توان عضو این شبكه شد و جان خیلی از مبتلایان به بیماری های صعب العلاج نظیر سرطان ها، نقص ایمنی، بیماری های متابولیكی و... را نجات داد.
دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراكز پذیره نویسی اهدای سلول های بنیادی خونساز غیرخویشاوند و بانكهای خون بندناف تصریح كرد: دریافت نمونه خون از داوطلبان اهدای سلول های بنیادی در مراكز پذیره نویسی سراسر كشور انجام می شود و بر روی نمونه مذكور به صورت مجانی آزمایشات تخصصی تعیین نوع HLA انجام و نتایج در شبكه ملی ایران ثبت می شود.
به قول صیاد، شبكه ملی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران تحت نظارت مركز مدیریت پیوند و درمان وزارت بهداشت قرار دارد كه به تازگی گام های موثری در جهت ساماندهی، توسعه و ارتقای مراكز پذیره نویسی كشور برداشته شده است. همینطور اقدامات موثری برای استانداردسازی، هماهنگی و نظارت بر فعالیت كلیه مراكز پذیره نویسی كشور صورت گرفته است.
۱۶ مركز پذیره نویسی در سراسر كشور وجود دارد
این متخصص ژنتیك دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی از ایجاد ۱۶ مركز پذیره نویسی در سراسر كشور اطلاع داد كه ۱۳ مركز در حوزه سلول های بنیادی خونساز افراد بزرگسال و ۳ مركز در زمینه اهدای خون بندناف فعالیت می نمایند.
واردات سلول های بنیادی پرهزینه و گران است
صیاد از فعالیت ۱۸مركز پیوند سلول های بنیادی خونساز در كشور اطلاع داد و اهدای داوطلبانه سلول های بنیادی را اقدامی خداپسندانه برای نجات جان بیماران نیازمند برشمرد.
به قول وی، واردات سلول های بنیادی حدود ۲۰ تا ۱۰۰ هزار دلار هزینه در بردارد و برای خانواده بیماران بسیار سنگین و كمرشكن است. ازاین رو ترویج فرهنگ اهدای سلول های بنیادی در جامعه سبب نجات جان خیلی از بیماران نیازمند می شود.
بیش از ۵۷ هزار نفر عضو شبكه ملی اهدا كنندگان سلول های بنیادی هستند
این دانشیار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به آغاز فعالیت شبكه ملی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران از دی ماه ۱۳۹۴ اظهار داشت: در مجموع ۵۷ هزار و ۲۷۱ نفر تا اردیبهشت ۹۸ عضو شبكه ملی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران شده اند كه از این تعداد ۵۱ هزار و ۱۰ نفر بزرگسال داوطلب و۶۲۶۱ خون بند ناف می­ باشند و گسترش فعالیت این شبكه همكاری نهادهای مرتبط را می طلبد.
دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراكز پذیره نویسی اهدا سلول های بنیادی خونساز غیرخویشاوند و بانكهای خون بندناف تصریح كرد: مراكز پذیره نویسی در سطح كشور آماده پذیرش داوطلبان اهدا هستند و هموطنان می توانند با پیوستن به شبكه مذكور و اهدای سلول های بنیادی خود گامی در جهت نجات جان بیماران نیازمند بردارند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، او در آخر صحبت هایش اظهار داشت: علاقمندان برای كسب اطلاعات بیشتر درمورد لیست این مراكز می توانند به سامانه شبكه ملی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز ایران به نشانی insc.Behdasht.gov.ir رجوع كنند.



1398/03/26
14:51:07
5.0 / 5
4912
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان