درد و بی حسی در پاها را جدی بگیرید

درد و بی حسی در پاها را جدی بگیرید رژیم آسان: بیماری سرخرگ محیطی (PAD) كه با عنوان بیماری عروق محیطی نیز شناخته می شود از مشكلات شایع در سیستم گردش خون است كه در آن، گرفتگی عروق سبب كاهش جریان خون به اندام ها می شود.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، در افراد مبتلا به بیماری سرخرگ محیطی، اعضای بدن به خصوص پاها میزان خون مورد نیاز خودرا دریافت نمی كنند. در این شرایط فرد با علائمی همچون درد در ناحیه پاها هنگام راه رفتن مواجه می شود.
همچنین این بیماری می تواند نشانه انباشت قابل توجهی از پلاك های چربی در عروق باشد. در این شرایط جریان خون به قلب، مغز و همین طور پاها كاسته می شود.
به طور كلی انجام مرتب حركات ورزشی از درمان های كلیدی برای بیماری سرخرگ محیطی استمتخصصان مركز كنترل و جلوگیری از امراض آمریكا می گویند: بیماری سرخرگ محیطی زمانی ایجاد می شود كه كلسترول در عروق تامین كننده خون در پاها انباشت می شود. این شرایط سبب می شود كه جریان خون در پاها كند یا حتی متوقف شود. همچون علایم این بیماری می توان به درد و گرفتگی پاها هنگام راه رفتن، از دست رفتن حجم ماهیچه ای و زخم در پاها اشاره نمود.
بنابر گزارش سایت تخصصی مایوكلینیك، پزشكان می گویند كه بیماران مبتلا به بیماری سرخرگ محیطی می توانند با خودداری از استعمال دخانیات، ورزش كردن و داشتن رژیم غذایی سالم روند درمانی موفقی داشته باشند.


علائم بیماری سرخرگ محیطی
در حالیكه خیلی از مبتلایان به بیماری سرخرگ محیطی با علایم خفیف مواجهند یا علایم بیماری در آنان مشاهده می شود، بعضی از آنان هنگام راه رفتن در ناحیه پاها احساس درد می كنند كه معمولا بعد از چند دقیقه استراحت برطرف می شود. همین طور محل درد به نقطه ای كه عروق گرفتار گرفتگی شده، بستگی دارد.
از دیگر علایم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره كرد:
- گرفتگی دردناك در ناحیه لگن و ساق پا بعد از انجام فعالیت هایی همچون پیاده روی و بالا رفتن از پله
- احساس ضعف و بی حسی در پاها
- احساس سردی در پاها
- وجود زخم در انگشت پا یا قسمت ساق كه به راحتی درمان نمی شود
- تغییر رنگ در پاها
- ریزش مو در قسمت پا
- رشد كند ناخن های انگشت پا
- براق شدن پوست در ناحیه پا
به علاوه در صورتیكه این بیماری پیشرفت كند فرد در مواقع استراحت و هنگام خواب نیز درد را احساس می كند. همین طور امكان دارد میزان درد به اندازه ای باشد كه فرد را از خواب بیدار كند. متخصصان به افراد سفارش می كنند در صورتی كه با درد، بی حسی و علایم دیگر در پاها مواجهند این مساله را جدی گرفته و آنرا قسمتی از پروسه افزایش سن تلقی نكنند.

عوامل موثر در این بیماری

بیماری سرخرگ محیطی اغلب از تصلب شرایین ناشی می شود. بر اثر این عارضه پلاك های چربی در جداره عروق تشكیل شده و جریان خون را می كاهد. بااینكه بحث های مطرح در مورد بیماری تصلب شرایین اغلب روی قلب متمركز است اما این بیماری می تواند عروق سراسر بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
همچنین التهاب عروق خونی، لطمه دیدگی اندام یا قرار گرفتن در معرض اشعه كه كمتر مورد تایید است، می تواند در بروز بیماری سرخرگ محیطی نقش داشته باشد.
استعمال سیگار، دیابت، چاقی، فشار خون و كلسترول بالا، افزایش سن و سابقه خانوادگی نیز می توانند از شاخص های موثر در بروز این بیماری باشند.

یافته های متناقض درباره تاثیر حمام آب گرم بر این بیماری عروقی
اخیرا در یك مطالعه جدید گروهی از متخصصان علوم پزشكی در پاسخ به این سوال كه آیا حمام آب گرم و انجام حركات ورزشی سبك می تواند در بهبود علایم بیماری سرخرگ محیطی نقش داشته باشد، آزمایشاتی را انجام داده اند كه نتایج آن همچنان با تردیدهایی روبروست.
بنابر مطلبی كه در نشریه تخصصی هلث دی نیوز به چاپ رسیده، متخصصان نیوزیلندی در آزمایشاتی به بررسی تاثیر حمام آب گرم به همراه انجام حركات ورزشی سبك در درمان بیماری سرخرگ محیطی پرداختند. تابحال این اثرگذاری از طرف متخصصان این بیماری مورد تایید قرار نگرفته است.
متخصصان به افراد سفارش می كنند در صورتی كه با درد، بی حسی و علایم دیگر در پاها مواجهند این مساله را جدی گرفته و آنرا قسمتی از پروسه افزایش سن تلقی نكنندبه طور كلی انجام مرتب حركات ورزشی از درمان های كلیدی برای بیماری سرخرگ محیطی است. همین طور تاكید می شود در صورتی كه فرد مصرف دخانیات دارد برای بهبود بیماری لازم است آنرا ترك كند. همین طور به این بیماران درمان های مخصوص كنترل فشار خون، كلسترول و دیابت سفارش می شود.
اما در این تحقیق كه روی تاثیر همزمان حمام آب گرم و ورزش سبك برای كنترل علایم این عارضه انجام شده هنوز نتایج قطعی حاصل نشده است.
در این مطالعه جدید پژوهشگران، فشارخون و مسافت پیاده روی را در دو گروه ۱۱ نفره كه به بیماری سرخرگ محیطی مبتلا بودند، مورد بررسی قرار دادند. از یك گروه از شركت كنندگان درخواست شد یك یا دو بار در هفته مدت ۹۰ دقیقه پیاده روی كرده و حركات ورزشی مقاومتی انجام دهند. همین طور از شركت كنندگان گروه دوم درخواست شد از حمام آب گرم بهره برده و سه تا پنج بار در هفته برای مدت ۳۰ دقیقه ورزش های سبك بدون وسیله انجام دهند.
متخصصان نیوزلندی در ادامه بررسی های خود دریافتند كه تفاوت آشكاری بین تاثیر حرارت درمانی و انجام مرتب حركات ورزشی وجود نداشته است.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، بااینكه برخی پژوهشگران معتقدند گرمادرمانی به احتمال زیاد گردش خون را در اطراف عروق خونی گرفته و مسدود شده در پاها بالا می برد اما متخصصانِ این بیماری كه یافته های بدست آمده را مورد بازنگری قرار دادند، اظهار داشتند كه هنوز نمی توان قطعا به بیماران در مورد جایگزین كردن حركات ورزشی طولانی تر با حمام آب گرم با ورزش سبك برای بهبود علایم بیماری سرخرگ محیطی سفارش كرد.
همچنین برخی پزشكان معتقدند كه مطالعات فوق محدود بوده و برای دستیابی به نتایج بهتر باید در سطح گسترده تری انجام گیرد.
منبع:

1398/03/25
17:11:12
5.0 / 5
4758
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان