اخطار وزارت بهداشت درباره تب كریمه كنگو، 12 مبتلا شدن و 2 فوتی طی امسال

اخطار وزارت بهداشت درباره تب كریمه كنگو، 12 مبتلا شدن و 2 فوتی طی امسال به گزارش رژیم آسان رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن اخطار نسبت به بروز موارد بیماری تب كریمه كنگو در فصل گرما و تاكید بر ضرورت رعایت موارد بهداشتی جهت پیشگیری از انتقال بیماری، اظهار داشت: از آغاز امسال تا كنون 12نفر به این بیماری مبتلا شده و متاسفانه دو تن از آنها هم جان باخته اند.


دكتر محمدمهدی گویا در گفتگو با ایسنا، با اشاره به كاهش ۵۰ درصدی آمار مبتلا شدن به بیماری تب كریمه كنگو تا این مقطع زمانی امسال و نسبت به سال گذشته، اظهار داشت: از آغاز امسال ۱۲ نفر به این بیماری گرفتار شده اند كه از این تعداد دو نفر فوت كرده اند؛ البته این به هیچ عنوان نشان دهنده این نیست كه بتوانیم بگوییم موارد مبتلا شدن به بیماری تا آخر سال هم كمتر از سال قبل خواهد بود.
وی تصریح كرد: از آنجائیكه مبتلا شدن به این بیماری در فصول گرم سال بیشتر اتفاق می افتد، آخر تابستان آمار دقیق تری از مبتلا شدن به این بیماری را خواهیم داشت.
چه كسانی به تب كریمه كنگو مبتلا می شوند؟ گویا در ادامه انتقال بیماری تب كریمه كنگو به انسان را از سه راه محتمل دانست و اظهار داشت: معمولاً كسانی به این بیماری گرفتار می شوند كه با دام و حیوانات بیشتر سروكار دارند و كنه ای كه منتقل كننده این بیماری به انسان است از بدن دام به بدن انسان منتقل می شود. كسانی كه در خانه دام نگهداری می كنند، افراد شاغل در كشتارگاه ها، ساكنین مناطق روستایی كه با دام ارتباط بیشتری دارند و… بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به این بیماری هستند. البته این بیماری در دام آلوده، علامت ظاهری ندارد.
وی ادامه داد: راه دوم انتقال بیماری، هنگام ذبح دام است. اگر ذبح به شكل اصولی و بهداشتی در كشتارگاه ها با حضور متخصصین مربوطه صورت گیرد، دیگر جای نگرانی برای انتقال این ویروس از گوشت دام ذبح شده وجود ندارد؛ چونكه گوشت بعد از ذبح به مدت ۲۴ ساعت در فضایی به نام پیش سرد نگهداری می شود كه در همین مدت اگر ویروسی وجود داشته باشد، از بین می رود.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، راه سوم انتقال این بیماری را از راه تماس با خون دام آلوده و یا ترشحات بدن دام آلوده دانست و اظهار داشت: كسانی كه در كشتارگاه ها كار می كنند یا كسانی كه خودشان مبادرت به ذبح دام می كنند، امكان دارد از راه تماس با خون دام و یا سایر ترشحات بدن دام آلوده هم به این بیماری مبتلا شوند. همچنین در سال های گذشته گزارشاتی در خصوص ابتلای پرستاران و پزشكان در مراكز درمانی داشتیم. آنها در مواجهه با بیماری كه هنوز بیماری اش تشخیص داده نشده بود، بدون پوشش مناسب و بی مهابا با خون و ترشحات بدن بیمار در ارتباط بودند كه همین امر سبب انتقال بیماری به آنها شده بود.
او در آخر شانس ابتلاء به بیماری تب كریمه كنگو از راه خوردن گوشت را بسیار بعید دانست و اضافه كرد: از آنجایی كه معمولا گوشت، پیش از استفاده خیلی خوب پخته می شود و همینطور رعایت نكات بهداشتی در كشتارگاه ها، بسیار بعید است كه فردی از راه خوردن گوشت گرفتار این بیماری شود. البته امكان دارد اگر از جگر خام یا گوشت درست پخته نشده آلوده، استفاده نماید، به بیماری گرفتار شود.1398/03/11
15:50:31
5.0 / 5
4275
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان