وزیر بهداشت:

به بیمار بی مهری نشود

به بیمار بی مهری نشود به گزارش رژیم آسان وزیر بهداشت با بیان این كه اجرای نسخه نویسی الكترونیك به تنهایی، حركتی جزیره ای است، اظهار داشت: اتوبان ورود به نسخه نویسی الكترونیك، سیستم ارجاع، پزشك خانواده و اجرای راهنماهای بالینی، پرونده الكترونیك سلامت است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در همایش معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی و مدیران كل سازمان بیمه سلامت و مراسم رونمایی از سامانه نسخه نویسی الكترونیك در 31 استان كشور، اظهار داشت: من مطالعه زیادی روی بحث توسعه انجام دادم و یكی از الگوهای موفق را در این زمینه، كشورهای جنوب شرق آسیا می دانم. باید توجه كرد كه نخستین عامل توسعه، وفاق ملی بخصوص در میان نخبگان سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیره است. دومین عامل رسیدن به توسعه، شفافیت است كه اقداماتی مانند پرونده الكترونیك، نسخه نویسی الكترونیك، نظام اداری الكترونیك و غیره در این راستاست. همینطور سومین عامل نوع روابط با مردم و جهان است.
وی با بیان این كه بحث تشكیل پرونده الكترونیك سلامت در چندین ماده برنامه پنجم و ششم توسعه مطرح شده، افزود: این در شرایطی است كه بحث پرونده الكترونیك از پدیده های به شدت مغفول مانده در نظام سلامت است. البته من هیچگاه بر گذشتگان نمی تازم و نمی خواهم این پدیده را كه چرا پرونده الكترونیك سلامت مغفول مانده، كالبدشكافی كنم. در عین حال اعلام می كنم كه اجرای نسخه نویسی الكترونیك یك حركت جزیره ای است.
وزیر بهداشت تصریح كرد: اتوبان ورود به نسخه نویسی الكترونیك، سیستم ارجاع، پزشك خانواده و اجرای راهنماهای بالینی، پرونده الكترونیك سلامت است، ازاین رو با نسخه نویسی الكترونیك، پرونده الكترونیك سلامت نخواهیم داشت، بلكه نسخه نویسی الكترونیك یك حركت جزیره ای است كه در دل پرونده الكترونیك سلامت جایگاه پیدا می كند.
نمكی افزود: بهرحال ما برای ایجاد این زیرساخت ها در نظام سلامت كه جزو تكالیف قانونی مان است، اقدام می نماییم و پرونده الكترونیك سلامت كه جزئی از آن نسخه نویسی الكترونیك است را دنبال خواهیم كرد. این اقدام مقدار زیادی از هزینه های القایی نظام سلامت را مدیریت كرده و هویت گیرنده خدمت را راحت تر مشخص می شود. همینطور چرخش خدمت و نوع خدمت در نظام سلامت را عریان تر خواهد نمود. در عین حال این اقدام می تواند از دور ریختن داروها جلوگیری كند. باید توجه كرد كه در كشورهای پیشرفته سهم دارو از PDP، 0.6 تا 0.8 است، اما در كشور ما 1.3 است و باز هم می گوییم كه این مقدار كم است.
نمكی افزود: همه ما باید گیوه ها را بركشیم و پرونده الكترونیك سلامت را نهادینه نماییم. قول داده ام تا در بهار آینده زیرساخت های این اقدام ایجاد شود. بهرحال ایجاد پرونده الكترونیك سلامت از وظایفی است كه باید آنرا دنبال نماییم.
وزیر بهداشت تصریح كرد: در عین حال رسیدگی به امور مردم نخستین وظیفه ماست و نباید بگذاریم كه حق بیمار پایمال شود، ازاین رو معاونین درمان باید نظارت شان را قوی كنند. بیمار نباید در سیستم بهداشت و درمان مورد بی مهری قرار گیرد.
وی همینطور اظهار نمود: البته راهكار حفظ حرمت بیماران، بی حرمتی به همكاران مان نیست. بهرحال ما همكارانی داریم كه به مردم جفا می كنند، اما همكارانی را هم داریم كه در دورترین نقاط مملكت خدمت می كنند. لباس سفید پزشكی یعنی لباس احرام، ازاین رو ضمن ایستادگی در مقابل حقوق بیماران و همراهان بیماران در مراكز دولتی، خصوصی و نیمه دولتی نباید حرمت جامعه پزشكی را بشكنیم.
وزیر بهداشت همینطور افزود: به آقای دكتر ظفرقندی هم عرض كردم كه ما در درون حرفه باید راهكار تعدیل متخلف را دنبال نماییم و اگر لكه های كوچكی بر دامان پاكیزه پزشكی است، خودمان آنها را برطرف نماییم و غریبه را به درون مان راه ندهیم. ازاین رو ما دو وظیفه داریم؛ توجه به حقوق بیماران و مرتفع ساختن تخلف ضمن حفظ حرمت جامعه پزشكی است و به قول سعدی اقوام روزگار به اخلاق زنده است قومی كه گشت فاقد اخلاق مردنی است.
گفتنی است كه سامانه الكترونیك نسخه نویسی الكترونیك امروز در 31 استان و در هر استان در یك شهر شروع شد.1397/12/19
22:36:44
5.0 / 5
4276
تگهای خبر: بیمار , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان