لزوم تامین بودجه دارویی بیمه ها

كمبودهای دارویی تحت كنترل است

كمبودهای دارویی تحت كنترل است رژیم آسان: رئیس سازمان غذا و دارو با تاكید بر اینكه حفظ و ارتقاء صنعت دارو جزء اولویت های سازمان خواهد بود، اظهار داشت: در نیمه اول سال با كمبود دارویی مواجه بودیم كه با برنامه ریزی و پیگیری مناسب، شرایط مدیریت شد و امروز كمبودها حداقلی است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر مهدی پیر صالحی در نشست همفكری و افزایش تعامل با اعضای سندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی اشاره كرد: امسال برای كشور و صنعت داروسازی از لحاظ تحریم ها سال سختی بود و اساسا سال آینده باز شرایط راحت تر نخواهد بود؛ چراكه بعید است بودجه هایی كه پیش بینی شده تخصیص یابد و كمبود بودجه خواهیم داشت و صنعت دارو باز از این مساله متاثر می شود.
وی ادامه داد: در این شرایط برنامه هایی برای سال آینده در دستور كار داریم. بعنوان رئیس سازمان معتقدم باید داروی باكیفیت برای مردم تهیه كنیم؛ فارغ از اینكه این دارو تولیدی و یا وارداتی باشد، با عنایت به تجربه ای كه در صنعت دارو دارم تحقق این مهم راهی به جز صنعت ندارد، صنعت ابزاری برای تأمین داروی مورد نیاز مردم است و باید از آن حمایت و مراقبت نماییم.
پیر صالحی با تقدیر از مدیركل داروی سازمان برای تلاش در بهبود شرایط تأمین دارو، تاكید كرد: نباید در تأمین داروهای روتین اشكالی رخ دهد تا مجبور به واردات نشویم؛ چراكه نوع وارداتی این داروها نه كیفیت و نه قیمت مناسب تری دارد، از این نظر صنعت اساسا جزء اولویت های ما خواهد بود و برنامه این است كه به تسهیل روند صنعت كمك نماییم.
وی با تاكید بر ضرورت برنامه ریزی برای تأمین داروها، عنوان كرد: از سندیكا می خواهم كه پیشنهادی برای بهتر شدن روند، اصلاح و تسهیل امور عرضه كنند.
اظهار داشت: در نیمه اول سال با كمبود شدید دارویی مواجه بودیم كه با برنامه ریزی و پیگیری مناسب، شرایط مدیریت شد و امروز كمبودها حداقلی است. البته نباید به این دل خوش باشیم؛ چراكه كمبود یك قلم هم برای مردم كمبود است و باید برای برطرف نمودن آن تلاش نماییم.
وی در مورد تفویض اختیار قیمت گذاری داروهای OTC به سندیكا، اظهار نمود: قیمت ها از طرف سندیكا اعلام شده بود كه سازمان در جلسه كمیسیون قیمت، كارشناسی خودرا خارج و تمامی نرخ های سندیكا را مورد تائید قرار داده و به كارشناسی سندیكا اعتماد كردیم و سفارش می نماییم سندیكا باز همه جوانب را با هم ببیند. مردم در پرداخت مشكل دارند و باید حد میانه در قیمت گذاری حفظ شود تا هم صنعت منتفع شده و هم فشار زیادی به مردم وارد نشود.
معاون وزیر بهداشت اضافه كرد: اگر قیمت های دارو افزایش یابد دو راه پیش روداریم یا پرداختی از جیب مردم باید افزایش پیدا كند یا این كه بیمه ها این اختلاف را جبران كنند. البته این مساله در بودجه بیمه ها دیده نشده و عملا پرداختی از جیب مردم بیشتر خواهد شد. بدین سبب سوژه قیمت گذاری را پیگیری كردیم و به جهت اینكه فشاری به مردم وارد نشود با بیمه ها و كمیسیون ها جلسه داشتیم تا بودجه بیشتری برای بیمه ها تخصیص یابد كه البته هنوز محقق نشده است، اما آنچه در حوزه كارماست حتما با جدیت پیگیری خواهیم كرد كه كمیته قیمت گذاری سندیكا رعایت انصاف و عدالت را داشته باشد.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی در مورد مباحث ارزی ماشین آلات موردنیاز صنعت داروسازی باز عنوان كرد: در بانك مركزی موافقت اولیه برای تخصیص ارز گرفته شده بود كه با پیگیری، دستور مدیریت برای پرداخت گرفته شده و خوشبختانه برای دستگاه هایی كه از قبل قسمتی از ارز مورد نیازشان پرداخت شده، مجوز گرفته شده است و امیدواریم واریزی آن هم صورت گیرد تا شركت ها از آن استفاده كنند.
او در آخر اشاره كرد: موضوعی كه مغفول مانده و همیشه مورد توجه بوده GMP شركت هاست كه حتما باید در برنامه زمان بندی برای ارتقای GMP و كیفیت فعالیت كنیم؛ چراكه برای ورود به بازارهای جهانی نمی توانیم این مهم را نادیده بگیریم. همین طور برای حضور در بازار داخلی درحالی كه شركت های جدیدی در حال اضافه شدن هستند و GMP را رعایت می كنند، باقی شركت ها باز باید برنامه زمان بندی داشته باشند كه به GMP برسند.1397/11/03
14:10:10
5.0 / 5
5358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان