یافته جدید تحقیقاتی؛

افزودنی های خوراكی باعث كم تحركی می شوند

افزودنی های خوراكی باعث كم تحركی می شوند به گزارش رژیم آسان طبق نتایج یك مطالعه جدید، میزان بالا فسفات غیرآلی كه به شكل وسیعی در بعضی نوشابه ها، گوشت های بسته بندی شده و سایر محصولات فراوری شده استفاده می شود، می تواند علت بی تحركی باشد.به گزارش رژیم آسان به نقل از مهر، محققان مركز پزشكی ساوت وسترن تكزاس در این مطالعه به بررسی تاثیر فسفات هم بر روی موش ها و هم بر روی انسان پرداختند و دریافتند این ماده باعث كاهش میزان فعالیت و افزایش مدت زمان بی تحركی می گردد.
فسفات ذره ای كوچك است كه از فسفر معدنی به دست می آید. بدن به فسفر معدنی برای ساخت دندان ها و استخوان های سالم نیازمند است. این ماده به طورطبیعی در بعضی مواد خوراكی نظیر مغزیجات آجیلی، تخم مرغ، و محصولات لبنی یافت می گردد. اما غالباً فسفات غیرآلی به منظور بهبود ظاهر و طعم و یا افزایش مدت ماندگاری آن به برخی مواد خوراكی افزوده می گردد.
طبق اعلام انجمن قلب آمریكا، حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد محصولات پرفروش فروشگاه ها نظیر نوشابه ها، غذاهای فریزشده آماده، مخلوط غذاهای خشك، گوشت های بسته بندی شده و فرآوری شده حاوی ماده افزودنی فسفات هستند.
محققان در این تحقیق، به دو گروه از موش های سالم رژیم غذایی مشابه دادند، اما یك گروه از آنها بیشتر از سه برابر گروه دیگر فسفات دریافت نمودند.
بعد از ۱۲ هفته، موش های كه فسفات بیشتری دریافت كرده بودند در مقایسه با گروه كنترل، مدت زمان كمتری را بر روی تردمیل سپری می كردند و به هنگام ورزش، اكسیژن كمتری دریافت می كردند. همینطور آنها توانایی كمتری در چربی سوزی داشتند. بعلاوه در بیشتر از ۵۰۰۰ ژن آنها تغییر بوجود آمده بود تا به فرآوری اسیدهای چرب و متابولیسم سلولی كمك نماید.
در مطالعه ای جداگانه بر روی انسان ها هم، محققان به رابطه مشابهی بین میزان بالا فسفات و كاهش تحرك فیزیكی پی بردند.
مطالعات قبلی هم ارتباط بین میزان بالا مصرف فسفات با بالا رفتن خطر بیماری قلبی و مرگ را به خصوص در بیماران كلیوی نشان داده بودند.

1397/10/25
14:49:43
5.0 / 5
4179
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , چرب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان