مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط كمبود پروتئین حیوانی و بروز ناراحتی روانی در جوانان

ارتباط كمبود پروتئین حیوانی و بروز ناراحتی روانی در جوانان به گزارش رژیم آسان به قول محققان، كمبود پروتئین های ضروری نظیر گوشت می تواند افراد بزرگسال جوان را در معرض ریسك ناراحتی روانی قرار دهد.به گزارش رژیم آسان به نقل از مهر، مطالعه محققان دانشگاه بینگهامتون آمریكا نشان داده است افراد جوانی كه كمتر از سه وعده در هفته گوشت می خورند و كمتر ورزش می كنند در معرض ریسك بالا ناراحتی روانی قرار دارند.
با این حال، سلامت روان افراد بزرگسال بالغ (بالا ۳۰ سال) به مراتب نسبت به مصرف منظم قهوه و كربوهیدرات ها حساس تر است.
محققان دریافتند خلق و خو در افراد بزرگسال جوان (۱۸ تا ۲۹ سال) به غذا (گوشت) بستگی دارد كه امكان دسترسی پیش نیازهای انتقال دهنده های عصبی را در مغز بالا می برد.
«لینا بگداچه»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «به نظر می رسد خلق و خو افراد بزرگسال جوان به شدت به تشكیل مواد شیمیایی مغز حساس است.»
وی در ادامه می افزاید: «مصرف منظم گوشت منجر به تشكیل دو ماده شیمیایی مغز (سروتونین و دوپامین) شده كه برای بهبود اخلاقیات مهم هستند. ورزش منظم هم منجر به تشكیل این دو ماده و سایر انتقال دهنده های عصبی می گردد.»
به گفته وی، «افراد جوانی كه كمتر از سه وعده در هفته گوشت (قرمز یا سفید) مصرف می كنند و كمتر از سه بار در هفته ورزش می كنند گرفتار ناراحتی های روانی چشمگیری هستند.»
اما در افراد بزرگسال بالغ، خلق و خو عموما وابسته به مواد خوراكی ای است كه باعث افزایش دسترسی به آنتی اكسیدان ها (میوه) و ترك غذاهای كه به نادرستی باعث فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیك می گردد (قهوه، شاخص گلوكز بالا و صبحانه نخوردن)، است.
به گفته بگداچه، «با افزایش سن، تشكیل رادیكال های آزاد در بدن افزایش می یابد، از اینرو نیاز ما به آنتی اكسیدان ها افزایش می یابد. رادیكال های آزاد باعث اختلال در عملكرد مغز شده و در نتیجه ریسك ناراحتی روانی افزایش می یابد.»
وی در ادامه تاكید می كند: «با افزایش سن توانایی ما در تنظیم و كنترل استرس هم كاسته می شود، از اینرو اگر مواد خوراكی فعال كننده واكنش استرس (نظیر قهوه و كربوهیدرات بیشتر از اندازه) مصرف نماییم، احیانا ناراحتی روانی بیشتری را تجربه خواهیم كرد.»

1397/10/17
13:50:47
5.0 / 5
4851
تگهای خبر: سلامت , غذا , قهوه , میوه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان