وزیر بهداشت: هر كسی اعتقادی به نظام ارجاع ندارد باید برود

وزیر بهداشت: هر كسی اعتقادی به نظام ارجاع ندارد باید برود رژیم آسان: وزیر بهداشت اظهار داشت: در مورد اهمیت بهداشت حرف های زیادی گفته شده كه ˮبهداشت، مقدم بر درمان استˮ یا ˮشبكه بهداشت و درمان كشور، قلب كار ما استˮ و یا ˮآرزوی ما استقرار نظام ارجاع استˮ. این گفته ها صرفا به خاطر خوشامد برخی افراد نبوده بلكه اعتقاد ما بر این بوده است، اما فرصت زیادی برای خدمت كردن وجود ندارد و حداكثر تا ۳ سال آینده حتما باید نظام ارجاع در كشور اجرایی شود.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر سیدحسن هاشمی در اجلاس معاونین بهداشت دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور با بیان این مطلب اظهار نمود: هر كسی اعتقادی به نظام ارجاع ندارد باید برود و مسئولیت خودرا ترك كند و این مطلب را در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی باز گفته ام. بدین سبب كسی باید فعالیت كند كه به نظام ارجاع اعتقاد كامل داشته باشد.

وزیر بهداشت استقرار نظام ارجاع را عاملی برای تقویت اقتصاد سلامت و كاهش هزینه ها عنوان نمود و اضافه كرد: نظام ارجاع مزیت های بسیار زیادی همچون عدالت در دسترسی به خدمات سلامت دارد و اهمیت دادن به این موارد برای كشور مهم می باشد، اما برای اداره و مدیریت نظام سلامت، حتما باید نظام ارجاع مستقر شود.

دكتر هاشمی اشاره كرد: بیمه سلامت برای هزینه های خود در سال جاری، سقف تعیین كرد، بخشی از هزینه ها را می توان با نظام ارجاع، كنترل كرد و نظام ارجاع می تواند مقدمه ای باشد تا گایدلاین ها(راهنمای بالینی) عملیاتی و نظارت ها تقویت شوند.

وزیر بهداشت پیش زمینه اجرای نظام ارجاع را الكترونیكی شدن خدمات سلامت عنوان نمود و اظهار داشت: در حوزه بهداشت حتما باید اشكالات سامانه های پرونده الكترونیك سلامت اصلاح شوند. همین طور سامانه های بهداشت، درمان و آموزش، باید یكسان شوند چون هر حوزه ای نمی تواند برای خود سامانه های متعددی داشته باشد.

دكتر هاشمی ضمن تاكید بر اهمیت الكترونیكی شدن خدمات حوزه های بهداشت و درمان اشاره كرد: سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS) كامل و به معنای واقعی در كشور وجود ندارد و اگر سیستم اطلاعات بیمارستانی قوی و كاملی در كشور وجود داشته باشد، رییس دانشگاه و یا مسئولان به راحتی می توانند میزان منابع و مصارف را به دقت و با جزئیات مشاهده و برای آن برنامه ریزی كنند.

لزوم تكمیل و رفع اشكالات سامانه های سیب، سینا و ناب در حوزه بهداشت

وزیر بهداشت تصریح كرد: یكی از اقدامات مهمی كه باید صورت گیرد، كامل كردن سامانه های سیب، سینا و ناب در معاونت بهداشت است. البته باید اشكالات و مشكلات این سامانه ها با سرعت برطرف شود.

دكتر هاشمی اشاره كرد: یكی از اقدامات مهم دیگری كه باید صورت گیرد، ارتقای سواد افرادی است كه بهداشت را به مردم آموزش می دهند. این افراد باید ابتدا خودشان آموزش ببینند و این آموزش ها باید مداوم باشد و از نظر شخصیتی باز افراد سالمی باشند و كار خودشان را دوست داشته باشند چون كار كردن در حوزه بهداشت، مانند معلمی كردن است و حتما باید برای نیروهای موجود و افرادی كه در قالب خرید خدمت به كار گرفته می شوند، برنامه های آموزشی داشته باشیم.

وزیر بهداشت جذب نیرو از راه خرید خدمت را مهم دانست و اظهار داشت: راه نجات ما این است كه بر روی سیاستگذاری و نظارت، متمركز شویم. خوشبختانه در مناطق حاشیه شهرها به بركت برون سپاری خدمات، موفقیت های بزرگی در حوزه بهداشت به دست آمده و یا در حوزه دندانپزشكی اگر برنامه های معاونت بهداشت با استفاده از خرید خدمت نیروها و برون سپاری خدمات صورت گیرد، موفقیت ها چشمگیر خواهد بود.

برون سپاری خدمات، خدمت بزرگی به كشور است

برون سپاری خدمات در همه بخش ها ادامه پیدا خواهدنمود و شك ندارم كه حوزه معاونت درمان باز مجبور میگردد كه مسیر معاونت بهداشت را ادامه دهد و مهم می باشد كه در این مسیر، انتخاب های صحیحی داشته باشیم و پیمانكاران مناسب انتخاب شوند و آیین نامه ها در صورت نیاز، اصلاح شوند. در همین راستا داروخانه ها و آزمایشگاه ها به بخش غیر دولتی واگذار شد، اما آیا ضرر كرده اید؟ برون سپاری خدمات، خدمت بزرگی به كشور است.

وزیر بهداشت اشاره كرد: هر میزان وقت گذاشتن بر روی موضوعاتی مانند استقرار نظام ارجاع، الكترونیكی شدن خدمات و برون سپاری خدمات به بخش غیردولتی، ارزش بالایی دارد و باید در اولویت تمام مدیران وزارت بهداشت خصوصاً معاونین و مدیران معاونت بهداشت، ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشكی قرار گیرد.

تاثیر تغییر شاخص های بهداشتی بر روی شاخص های مالی و اقتصادی

دكتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: كنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر باید برنامه اصلی معاونت بهداشت و زیرمجموعه بهداشتی در دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی باشد. البته تغییر شاخص ها در حوزه بهداشت، بسیار مهم می باشد و این تغییر شاخص ها باید از راه خدمت كردن و شبكه بهداشتی و درمانی صورت گیرد و این كار بسیار دشواری است، اما تغییر شاخص ها بر روی شاخص های مالی و اقتصادی باز موثر است.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه هنر نیست كسی مدیر شود و وضعیت را به روال گذشته نگه دارد، اضافه كرد: نگهداشت وضع موجود فقط در حوزه بیماری های واگیر مناسب می باشد چون دستاوردهای بسیار بزرگی داشته ایم و باید مراقبت نماییم كه با چنین حجم كاری ابتدا عقب گرد نداشته باشیم و سپس نظام و سازمان موجود حفظ شود. البته هنوز با عنایت به آلودگی كه در منطقه وجود دارد باید شاخص ها را ارتقا دهیم.

مهمترین وظایف وزیر بهداشت و معاونین و مدیران این وزارتخانه

دكتر هاشمی اشاره كرد: امروز مهمترین وظایف وزیر بهداشت، معاونین و مدیران وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشكی، استقرار نظام ارجاع، الكترونیكی شدن خدمات سلامت و كنترل هزینه ها با تامین منابع پایدار می باشد، بدین سبب دست به دست همدیگر دهیم و این وظایف را هیچ وقت فراموش نكنیم.

كارهای بزرگی در زلزله سرپل ذهاب توسط دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه انجام شد

وزیر بهداشت با اشاره به سالگرد زلزله سرپل ذهاب اظهار داشت: از تمام افراد و دانشگاه ها خصوصاً دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه كه در این حادثه بزرگ به مردم غرب كشور كمك كردند تشكر می كنم. روزها و ماه های سختی گذشت و پس از وقوع زلزله باز سخت تر گذشت، اما كارهای بزرگی توسط دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه انجام شد و در حال انجام می باشد.

به گزارش وبدا، هاشمی اضافه كرد: سپس وقوع زلزله، مشكلات زیادی در مناطق زلزله زده وجود داشت كه فاضلاب، كمبود آب آشامیدنی و احتمال شیوع بیماری سالك، همچون آنها بود كه خوشبختانه با كمك دكتر گویا و همكاران وی در مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه، اقدامات بسیار خوبی انجام شد.

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از دانشگاه های علوم پزشكی كه در نمایش خدمات بهداشتی به زائران اربعین حسینی مشاركت داشتند، اظهار داشت: دانشگاه های مستقر در استانهای سیستان و بلوچستان، ایلام، خوزستان و كرمانشاه در خط مقدم نمایش خدمات به زائران اربعین حسینی بودند و كار سنگین و بزرگی انجام شد و كارنامه خوبی هم رقم خورد.
1397/09/01
20:51:44
5.0 / 5
4891
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان