365 روز پس از فاجعه و احوال بهداشت و درمان كرمانشاهیان

365 روز پس از فاجعه و احوال بهداشت و درمان كرمانشاهیان رژیم آسان: فاجعه زلزله كرمانشاه نه تنها خانه های مسكونی، بلكه اماكنی چون برخی بیمارستان ها و مراكز بهداشتی را هم تخریب كرد، اما حالا با گذشت یكسال از این حادثه تلخ، شروعی دوباره می بینیم به منظور زندگی و بیمارستان ها و درمانگاه هایی كه استوارتر از گذشته آماده خدمت به هموطنان مان شده اند.به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، ۳۶۵ روز پیش بود؛ شامگاه یكشنبه ۲۱ آبان ماه ۹۶ و زلزله ای ۷٫۳ ریشتری كه كرمانشاه را لرزاند و ایران را عزادار كرد.

كانون زمین لرزه پنج كیلومتری شهر ازگله كرمانشاه بود و ۳۲ كیلومتری حومه حلبچه عراق. ابعاد حادثه گسترده بود؛ به صورتی كه متاسفانه بیشتر از ۹۰۰ تن مصدوم شدند و چند صد تن هم جان باختند. بیشترین آمار كشته ها و زخمی ها به شهرهای قصر شیرین، سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی تعلق داشت.

همچنین بر اثر این زلزله خیلی از منازل دچار خسارت های مالی شدید شدند و مراكز درمانی شهرهای قصرشیرین، اسلام آباد و بیمارستان تازه ساز سرپل ذهاب هم یا صدمه دیده و یا تخریب شدند.

بحث مهم در ایام ابتدایی پس از زلزله، ارائه خدمات درمانی و رسیدگی به مصدومان حادثه بود و در مرحله بعدی هم با عنایت به آغاز فصل سرد سال و آبگرفتگی چادرهای زلزله زدگان، باید فكری به حال وضعیت بهداشتی آنها و پیشگیری از بیماری ها می شد.

در فصل سرد سال با عنایت به بارش باران و برف خطر بیماری های تنفسی و همینطور آنفلوآنزا نگرانی ها را تشدید می كرد. در فصل گرما هم با عنایت به انبوه نخاله های ساختمانی و نبود زیرساخت مناسب برای دفع فاضلاب خطر اپیدمی بیماری هایی نظیر سالك و... زلزله زدگان چادر نشین را تهدید می كرد.

خوشبختانه به دنبال پیش بینی های صورت گرفته و اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و همینطور بهداشت محیط و آب آشامیدنی و بنابر اعلام وزارت بهداشت، تابحال هیچ بیماری در مناطق زلزله زده شیوع پیدا نكرده و فراگیر نشده است. در عین حال بعد از مدتی هم امكانات درمانی در بیمارستان های صدمه دیده از سر گرفته شد.

همزمان با سالگرد زلزله كرمانشاه، مشروح اقدامات بهداشتی و درمانی انجام شده در مناطق زلزله زده را با دكتر طیب قدیمی – نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده به گفت وگو نشستیم كه به دنبال می آید:
بهداشت و درمان در كانكس
دكتر طیب قدیمی در گفت وگو با ایسنا، درباره آخرین اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان مناطق زلزله كرمانشاه اظهار داشت: ما در حوزه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق زلزله زده دو مبحث جدا را داریم؛ یكی بحث ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و دیگری بحث فضاهای بهداشتی و درمانی است. درباره ارائه خدمات بهداشتی و درمانی باید اظهار داشت كه در مناطق زلزله زده شش روز پس از زلزله از نظر ارائه خدمات فعال به وضعیت قبل بازگشتیم. گرچه این خدمات در داخل كانكس ارائه می شد اما به وضعیت پیش از زلزله بازگشتیم.

وی اضافه كرد: همینطور تا ۱۶ آذر سال ۹۶ هم ارائه خدمات درمانی توسط بیمارستان های صحرایی مستقر در منطقه از سر گرفته شد. از این تاریخ به بعد هم یك بیمارستان موقت با ظرفیتی بیشتر از بیمارستان قبلی راه اندازی شد؛ به صورتی كه بیمارستانی كه پیش از زلزله در شهر ارائه خدمت می داد، حدود ۵۰ تخت و با ضریب اشغال ۵۳ درصد بود، اما ما یك بیمارستان موقت ۶۴ تختی راه اندازی كردیم كه خدمات تا به امروز در آن ارائه می گردد. در سایر شهرهای كرمانشاه هم تا ۱۶ آذر ۹۶ ارائه خدمات مان به وضعیت قبل از زلزله بازگشت؛ بخصوص در شهرستان سر پل ذهاب.
تعمیر 190 واحد بهداشتی و درمانی در كرمانشاه تا اردیبهشت 97
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده با اشاره به وضعیت فضاهای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در این مناطق اظهار داشت: پس از زلزله ابتدا فضاهایی كه صدمه خیلی جدی ندیده بودند و تخریب نشده بودند را با آنهایی كه صدمه جدی داشتند، تفكیك كردیم. حدود ۱۹۰ واحد وجود داشت كه صدمه جدی ندیده بودند كه آنها را تا اردیبهشت ماه ۹۷ تعمیر كردیم و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به فضاهای قبلی خودشان بازگشتند.
تحویل 30 خانه بهداشت تا آخر آبان
وی اضافه كرد: در عین حال یك سری از فضاها هم نیاز به تخریب یا مقاوم سازی داشتند؛ به صورتی كه ۴۵ خانه بهداشت در این مناطق نیاز به راه اندازی مجدد داشتند كه توسط خیرین راه اندازی آنها از آذر ماه سال قبل شروع شد و تا آخر آبان ماه سال جاری ۳۰ خانه بهداشت تحویل داده شده و به بهره برداری می رسند و خیرین متعهد شدند كه مابقی آنها را تا آخر سال تحویل دهند.

قدیمی افزود: همینطور هفت مركز جامع سلامت در این مناطق هم نیاز به راه اندازی مجدد داشتند كه تعدادی از خیرین راه اندازی آنها را قبول كردند و قرار بود كه همزمان با خانه های بهداشت آنها را تحویل دهند، اما با عنایت به شرایطی كه در حوزه تامین مصالح و هزینه های آنها در كشور رخ داد و به فضاهای بیشتری برای راه اندازی نیاز داشتند، نتوانستند همه آنها را به بهره برداری برسانند و دو واحد از این مراكز امسال به بهره برداری می رسد و مابقی تا آخر بهار سال ۹۸ به بهره برداری می رسد، البته این مورد به این مفهوم نیست كه خدمات ارائه نمی گردد بلكه خدمات این مراكز داخل كانكس یا ساختمان های جنبی كه از قبل وجود داشته ارائه می گردد.
سرانجام بیمارستان های صدمه دیده كرمانشاه چه شد؟
وی با اشاره به وضعیت بیمارستان های مناطق زلزله زده اظهار داشت: ما در سه شهر شاهد صدمه بیمارستان ها بودیم؛ بیمارستان شهرستان قصر شیرین نیاز به تعمیر و بازسازی داشت كه خوشبختانه تعمیر آن به اتمام رسید و ارائه خدمات در آن قطع نشد و هم اكنون هم انجام می گردد و تعمیراتش كه در حد هتلینگ بود هم به آخر رسیده است. در شهرستان سرپل ذهاب به علت صدمه جدی بیمارستان، بیمارستان موقتی را راه اندازی كردیم؛ از طرفی بیمارستان صدمه دیده با هزینه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه بعنوان مجری، مقاوم سازی كاملا فنی و مهندسی آن كه همه آیتم های زلزله هم در آن لحاظ شده هم شروع شد و ابتدای آذر ماه به بهره برداری می رسد و ارائه خدمات از بیمارستان موقت به این بیمارستان منتقل خواهد شد.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده كرمانشاه اضافه كرد: از طرفی در شهرستان سر پل ذهاب به همت خیرین كاشان فضای بیمارستانی ۵۰ تختی در جنب همین بیمارستان به ظرفیت تخت هایش اضافه خواهد شد كه راه اندازی آن شروع شده و در مرحله فونداسیون است. طبق برنامه ریزی خیرین این فضای درمانی در فاصله حداكثر دو سال تحویل داده خواهد شد و ۵۰ تخت به ظرفیت شهرستان سرپل ذهاب اضافه خواهد شد.
ابهام درباره وضعیت بیمارستان صدمه دیده اسلام آباد
وی همینطور اظهار داشت: در شهرستان اسلام آباد هم شاهد صدمه بیمارستانی بودیم كه مجری ساختش وزارت راه و شهرسازی بود، اما هنوز از نظر تخریب یا مقاوم سازی آن به ما چیزی را به صورت قطعی اعلام نكرده اند و نگفته اند كه به چه روشی می خواهند درباره این بیمارستان اقدام نمایند. البته در این مدت وزارت بهداشت دو اقدام را در این شهر انجام داد؛ یكی اینكه ارائه خدمات در بیمارستان قبلی ادامه یافت؛ به صورتی كه با یكسری اقدامات تعمیراتی در هتلینگ توانستیم ارائه خدمات را در آن ادامه دهیم. علاوه بر این به همت خیرین مجمع بانك های خصوصی و بانك ملل راه اندازی یك بیمارستان ۹۶ تختخوابی را در یك فضای جدید تقبل كردند كه پس از انجام اقدامات تملك و ثبت زمین آن از جانب دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه، در شهریور ماه تحویل خیرین داده شد و هم اكنون گودبرداری آن تمام شده و منتظریم تا در آینده فونداسیون آنرا آغاز كنند.
تاكنون در مناطق زلزله زده شاهد طغیان هیچ نوع بیماری نبودیم
قدیمی درباره وضعیت آب آشامیدنی و بهداشت محیط مناطق زلزله زده اظهار داشت: به هر حال وزارت بهداشت با همت همه سازمان هایی كه به لحاظ رسالت كاری شان مكلف بودند در بحث بهداشت محیط، مدیریت فاضلاب و جمع آوری نخاله های ساختمانی كمك كنند، برنامه ریزی هایش را شروع كرد. این كه در خلال فصل گرما و در بهار شاهد طغیان هیچ اپیدمی نبودیم به این مفهوم است كه تلاش بی وقفه ای در این مناطق انجام شده است و همه نهادها كمك كردند و خوشبختانه مباحث مربوط به بهداشت محیط كه می توانست خطری برای شیوع بیماری های منتقله از آب و در رابطه با محیط باشد، مدیریت شد و شاهد طغیان هیچ بیماری نبودیم.

وی در انتها صحبت هایش اضافه كرد: حوزه بهداشت وزارت بهداشت نظارت بر ارائه خدمات بهداشت محیط، مدیریت فاضلاب ها و پسماندها را بر عهده داشت كه این مبادرت به خوبی انجام شده و استمرار می یابد. ازاین رو همراه با بازسازی واحدهای مسكونی نظارت بر حوزه بهداشت هم به قوت خودش باقی است و در همین فصل هم ادامه می یابد. امیدواریم با پیشرفت روند بازسازی واحدهای مسكونی این مسایل هم جلو رود و اقدامات انجام شده به یك ثبات خوبی برسد.
1397/08/20
14:52:45
5.0 / 5
4559
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان