محققان بریتانیایی می گویند؛

تاثیر كلم برگ و بروكلی در پیشگیری از سرطان روده

تاثیر كلم برگ و بروكلی در پیشگیری از سرطان روده رژیم آسان: مطالعه جدید نشان داده است مصرف سبزیجات پربرگ نظیر كلم برگ و كلم بروكلی می تواند به حفظ روده سالم كمك كرده و از مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ پیشگیری كند.به گزارش رژیم آسان به نقل از مهر، یافته ها نشان داده است موش های تغذیه شده با رژیم غذایی سرشار از I۳C (indole-۳-carbinol) كه به هنگام هضم سبزیجاتی نظیر بروكلی و كلم تولید می شود، از التهاب روده و سرطان روده بزرگ در امان بودند چراكه I۳C باعث فعال شدن پروتئینی موسوم به AhR (گیرنده آریل هیدروكربن) می گردد.
AhR بعنوان یك حسگر محیطی عمل كرده و سیگنال ها را به سلول های ایمنی و سلول های اپیتلیال در لایه مخاطی روده منتقل می كند و از ما در مقابل واكنش های التهابی میلیاردها باكتری ساكن در روده حفظت می كند.
در این مطالعه، زمانیكه موش های اصلاح ژنتیكی شده با رژیم غذایی سرشار از I۳C تغذیه شدند، مبتلا به التهاب یا سرطان نشدند. موش های اصلاح شده ژنتیكی قادر به تولید یا فعال سازی AhR در روده هایشان نیستند.
«آمینا متیدجی»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه فرانسیس كریك بریتانیا، در این باره می گوید: «ما مشاهده كردیم حتی موش های كه سرطان شان پیشرفت كرده بود وقتی با رژیم غذایی سرشار از I۳C تغذیه شدند، در نهایت تومورهایشان كمتر شد.»
همچنین محققان دریافتند موش های عادی تغذیه شده با رژیم غذایی استاندارد یا رژیم غذایی سرشار از I۳C مبتلا به تومور نشدند، اما موش های تغذیه شده با رژیم غذایی كنترل تصفیه شده در مدت ۱۰ هفته مبتلا به تومور روده شدند.
رژیم غذایی كنترل تصفیه شده حاوی تركیب دقیقی از كربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها و فیبرهای غنی شده با ویتامین ها و مواد معدنی بود، اما میزان مواد شیمیایی تحریك كننده AhR كمتری داشت.
محققان اذعان می كنند: «این نتایج نشان داده است حتی بدون فاكتورهای پرخطر ژنتیكی، رژیم غذایی خالی از سبزیجات می تواند منجر به سرطان روده بزرگ شود.»
به گفته محققان، از آنجائیكه ما نمی توانیم فاكتورهای ژنتیكی افزایش دهنده خطر سرطان را تغییر دهیم، اما می توانیم با داشتن یك رژیم غذایی مناسب حاوی سبزیجات این خطر را كاهش دهیم.

1397/05/29
14:46:08
5.0 / 5
4665
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان