در گفت وگو با ایسنا مطرح شد

چالش بیمه شدن روی تخت بیمارستان، چند ایرانی بیمه نیستند؟

چالش بیمه شدن روی تخت بیمارستان، چند ایرانی بیمه نیستند؟ رژیم آسان: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره چگونگی بیمه شدن افراد فاقد بیمه در هنگام نیاز به دریافت خدمات درمانی بستری در بیمارستان، توضیحاتی عرضه داد.


مهندس طاهر موهبتی در گفت وگو با ایسنا، درباره چگونگی عرضه خدمت به افراد فاقد بیمه در بیمارستان ها، اظهار داشت: هم اكنون اگر فرد فاقد بیمه در هر زمانی به بیمارستان رجوع كند، می تواند تحت پوشش بیمه قرار گیرد. البته به نظر من این اتفاق یكی از اشكالات بیمه ای در كشور است و معتقد نیستم كه هر فرد فاقد بیمه، هر زمان كه به بیمارستان رجوع كرد، بیمه شود. همانطور كه در بیمه های تجاری، فرد نمی تواند به محض تصادف، ماشین را تحت پوشش بیمه قرار دهد، بلكه باید از قبل برای این مورد اقدام نماید.
وی با تاكید بر اینكه البته مقوله سلامت با سایر بخش ها متفاوت می باشد، اضافه كرد: به هر حال اینكه فردی ۲۰ روز در بیمارستان باشد، خدمات را دریافت كند و سپس دفترچه بیمه بگیرد و ما از روز اول بستری بیمه اش را محاسبه نماییم، كار منطقی نیست، اما هم اكنون روال به این صورت است كه هر زمان فرد فاقد بیمه ای برای دریافت خدمات به بیمارستان رجوع كند، می تواند تحت پوشش بیمه قرار گیرد و خدمات هم از همان زمان به صورت بیمه ای برایش جاری می شوند.
۱۴ میلیون نفر تحت پوشش مجانی بیمه سلامت موهبتی ادامه داد: البته صدور اولیه دفترچه برای پوشش بیمه ای در صندوق بیمه سلامت رایگان، باید با استفاده از كمیته امداد صورت گیرد، اما در تمدید دفترچه نیازی به دخالت كمیته امداد نیست؛ چراكه یكبار با استفاده از ارزیابی وسع، وضعیت افراد احصاء و احراز شده است. هم اكنون صندوق بیمه سلامت مجانی بیش از ۱۴ میلیون نفر عضو دارد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران همینطور اظهار داشت: درباره سایر صندوق های بیمه سلامت مانند صندوق بیمه روستاییان یا صندوق بیمه ایرانیان، خود افراد به صورت مستقیم می توانند برای دریافت پوشش بیمه ای رجوع كنند. در صندوق بیمه ایرانی ها هم افراد با پرداخت ۵۰ درصد سرانه حق بیمه می توانند به راحتی از خدمات بیمه بهره مند شوند.

چند ایرانی بیمه نیستند؟
موهبتی در ادامه صحبت هایش با اشاره به آمار ایرانی ها فاقد پوشش بیمه ای پایه در كشور، اظهار داشت: طبق آمار مركز آمار ایران، هم اكنون ۱۰.۵ درصد جمعیت كل كشور فاقد پوشش بیمه ای پایه هستند. البته به نظر می آید كه احیانا این آمار مقداری خطا هم داشته باشد. به هر حال پیش بینی می نماییم كه بین ۵.۵ تا ۶ میلیون نفر ایرانی فاقد هرگونه پوشش بیمه ای درمانی داریم.
قانونی كه "اعتبار" ندارد وی تصریح كرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه این افراد باید تحت پوشش بیمه قرار می گرفتند، اما هیچگونه اعتبار و منبعی برای بیمه شدن آنها در اختیار ما قرار نگرفت. در زمان تصویب بودجه هم صراحتا اعلام كردیم كه اگر اعتبارات لازم تامین نشود، احكام قانون بودجه بلا اقدام خواهد بود. از طرفی حكمی در برنامه ششم داریم كه باید پول و اعتبار تمام احكام مطرح شده، دیده شود. ازاین رو اگر قرار باشد افراد فاقد بیمه را تحت پوشش بیمه قرار دهیم، ما بعنوان سازوكار اداری سیستماتیك، آمادگی این اقدام را داریم. فقط بار مالی آن را قاعدتا باید دولت تامین كند تا بتوانیم این اقدام را انجام دهیم.
برای مرزبندی نیامده ایم موهبتی ادامه داد: در عین حال ما برای مرزبندی نیامده ایم. بر همین مبنا از این گروه ۱۰ درصدی فاقد بیمه، هر فردی را كه به مراكز درمانی و بیمارستان ها رجوع كند، بیمه می نماییم، اما به هر حال این مورد یك حدی دارد. یعنی پول مان كه تمام شود، این اقدام هم متوقف خواهد شد.1397/03/29
15:04:12
5.0 / 5
5039
تگهای خبر: بیمار , خدمات , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان