به مناسبت روز جهانی اهدای خون؛ مرا هزار امید است و هر هزار تویی

چالش برخی كشورها برای تامین خون كافی، ایران، سرآمد اهدای خون در منطقه

چالش برخی كشورها برای تامین خون كافی، ایران، سرآمد اهدای خون در منطقه رژیم آسان: سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: در حالیكه هنوز ۷۰ كشور در جهان به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته هستند، ایران از سال ۲۰۰۷ به اهدای خون صد درصد داوطلبانه دست یافته است و نخستین كشور در منطقه بود كه چنین دستاوردی داشت.دكتر بشیر حاجی بیگی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینكه هر ساله كشورها روز ۱۴ ژوئن را به مناسبت روز جهانی اهدای خون جشن می گیرند، اظهار داشت: این روز جهت تقدیر از اهدا كنندگان داوطلب كه بدون چشمداشت مالی برای نجات بیماران خون خویش را اهدا می كنند و در جهت افزایش آگاهی ها نسبت به نیاز به اهدای خون مستمر جهت تضمین كیفیت، سلامت و در دسترس بودن خون و فرآورده های خونی برای بیماران نیازمند نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینكه خون و فرآورده های خونی سالانه جان میلیون ها نفر را نجات می دهند، اظهار داشت: این فرآورده ها به بیمارانی هم كه در شرایط تهدید كننده زندگی قرار دارند كمك می نماید كه زندگی با كیفیت تری داشته باشند و در زمان جراحی و شرایط پیچیده پزشكی به افراد كمك می كنند. در عین حال باید توجه كرد كه انتقال خون نقشی حیاتی و كلیدی را در مراقبت های مادر و كودك و در طول پاسخ های اضطراری به فجایع طبیعی و بحران های انسان ساز ایفا می كند.

حاجی بیگی ادامه داد: وجود یك مركز خدمات انتقال خون در كشورها كه دسترسی به خون و فرآورده های خونی را به میزان كافی برای بیماران فراهم آورد، عنصری كلیدی در سیستم های سلامت كارآمد به شمار می آید. باید توجه كرد كه تامین خون كافی فقط با استفاده از اهدای مستمر و داوطلبانه اهدا كنندگان خون فراهم می گردد. در خیلی از كشورها مراكز انتقال خون با چالش تامین خون كافی و در دسترس همینطور تضمین سلامت و كیفیت آن مواجهند.

وی با اشاره به روز جهانی اهدای خون اظهار نمود: امسال كشور میزبان روز جهانی اهداكنندگان خون كشور یونان است و كمپینی كه مقرر است به مناسبت این روز برگزار گردد اهدای خون را بعنوان اقدامی در جهت همبستگی و اتحاد اعلام می كند و بر ارزش های انسانی، نوع دوستی، احترام، یكدلی و مهربانی تاكید دارد و سیستم های اهدای خون داوطلبانه و بدون چشمداشت مالی را برجسته و با اهمیت می كند. همچون اهداف این كمپین افزایش آگاهی ها نسبت به اینكه اهدای خون عملی نوع دوستانه، برجسته كردن نیاز به اهدای خون متعهدانه در طول سال جهت تامین خون كافی، جلب كردن توجه مردم به اهدای خون بعنوان تجلی مشاركت اجتماعی در سیستم های سلامت و اهمیت مشاركت اجتماعی در حفظ تامین خون سالم، كافی و پایدار، ارتقای ارزش های اجتماعی اهدای خون و ارتقای همكاری های بین المللی و اطمینان از انتشار و اجماع بر اصول اهدای داوطلبانه و بدون چشمداشت مالی و افزایش سلامت و در دسترس بودن خون است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینكه شعار امسال روز جهانی اهدای خون را «مرا هزار امید است و هر هزار تویی» ذكر كرد و در ادامه با اشاره به وضعیت اهدای خون ایران در كشورهای منطقه و با اشاره به اینكه بیشترین اهدای خون منطقه در ایران انجام می شود، اظهار داشت: بر مبنای آخرین گزارش انتشار یافته سازمان جهانی بهداشت نزدیك به ۱۱۳ میلیون اهدای خون در جهان در سال ۲۰۱۳ انجام شده است كه از این میان سهم كشورهای عضو مدیترانه شرقی حدود ۹.۹ میلیون اهدای خون بوده است. از این میزان بیش از دو میلیون اهدای خون در ایران انجام شده است كه رقم قابل توجهی به حساب می آید.

حاجی بیگی با اشاره به اینكه دومین شاخص اهدای خون در منطقه هم متعلق به ایران است، اظهاركرد: شاخص اهدای خون در كشورهای جهان به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت بین ۰.۳ تا ۵۶ واحد در ۱۰۰۰ نفر جمعیت است. حال متوسط نرخ اهدا در بین كشورهای با درآمد بالا ۳۲.۱، در كشورهای با درآمد متوسط ۱۴.۹ و در كشورهای با درآمد پایین ۷.۸ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است. متوسط شاخص اهدا در كشورهای عضو مدیترانه شرقی هم ۴.۹ است كه این شاخص اهدای خون در ایران ۲۷ واحد به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است ازاین رو از این نظر ایران سرآمد كشورهای منطقه به حساب می آید.

وی درباره دستاورد كشورمان درجهت رسیدن به اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه اظهار داشت: ایران از نظر شیوع پایین عفونت ها در بین اهدا كنندگان خون هم در بین كشورهای منطقه دارای رتبه نخست است. همینطور كشورمان به همراه كشور تونس دو كشور منطقه هستند كه به تولید داروهای مشتق از پلاسما می پردازند.
1397/03/24
12:32:00
5.0 / 5
4654
تگهای خبر: بیمار , زندگی , سلامت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان