توسط محققان دانشگاهی صورت گرفت؛

عرضه راهكاری برای پیش بینی خطر شكستن استخوان و مهره های ستون فقرات

عرضه راهكاری برای پیش بینی خطر شكستن استخوان و مهره های ستون فقرات رژیم آسان: الگوریتم محاسبه مقاومت مهره های ستون فقرات جهت بررسی كلینیكی در بیماران دچار پوكی استخوانی توسط محقق دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات استخراج شد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، سجاد نجف زاده محقق واحد علوم و تحقیقات در ارتباط با پژوهش انجام شده اظهار داشت: یكی از مهمترین چالش هایی كه كیفیت زندگی افراد به خصوص سالمندان را به خطر می اندازد، شكستگی های ناشی از پوكی استخوان بر اثر كاهش میزان چگالی و كیفیت ساختاری بافت های استخوانی به خصوص بافت های اسفنجی است.
وی با اشاره به اینكه پوكی استخوان با افزایش سن پیشرفت كرده و كاهش میزان چگالی استخوانی را دربر دارد، اضافه كرد: بر مبنای میانگین نتایج استخراج شده در سال های اخیر، كمردرد و ضایعات ستون فقرات سومین علت متداول در جراحی های ستون فقرات است كه طبق تخمین ها تنها حدود ۳۳ درصد افراد دچار شكستگی مهره به كلینیك ها رجوع می كنند.
محقق واحد علوم و تحقیقات افزود: هم اكنون روش هایی برای پیش بینی خطر شكست استخوان به خصوص مهره های ستون فقرات وجود دارد كه از بین آن ها می توان به جذب سنجی دوگانه اشعه ایكس، برش نگاری كمی كامپیوتری و تصویربرداری تشدید مغناطیسی اشاره نمود.
وی ادامه داد: برای بررسی چگونگی تخریب و درمان ضایعات ستون فقرات نیاز به شبیه سازی فرآیند تخریب است. در این پژوهش كه بر روی حیوانات صورت گرفته است، ۹ جزء حركتی ستون فقرات كمری از ستون فقرات تازه گوسفند كه از لحاظ بافت شناسی و خصوصیات مكانیكی با نمونه های انسان همخوانی زیادی دارند، تهیه شد.
نجف زاده اضافه كرد: به كمك تصویربرداری به روش (QCT) از مهره های ستون فقرات گوسفند و انجام تست های بیومكانیكی بر روی این مهره ها و همینطور بررسی این نتایج با نتایج حاصل از مدلسازی مهره ستون فقرات گوسفند با روش المان محدود و به كمك نرم افزارهای «میمیكس و آباكوس»، الگوریتم محاسبه مقاومت مهره های ستون فقرات استخراج شد.
وی اظهار داشت: با عنایت به تست های آزمایشگاهی انجام شده بر روی مهره های ستون فقرات و داده هایی كه از سیستم تصویربرداری QCT به دست آمد، به كمك روش المان محدود مدلی بوجود آمد كه شامل هندسه دقیق مهره ها به همراه خواص مكانیكی نقطه به نقطه آن ها بود تا استقامت و آستانه شكست استخوان مهره ها تحت بارگذاری تست فشاری به دست آید.
محقق واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: در نهایت با عنایت به الگوریتم استخراج شده از مدلسازی مبتنی بر روش اجزای محدود و صحه گذاری آن با تست های آزمایشگاهی، می توان ارتباط بین آستانه شكست و ساختار استخوان را پیش بینی كرده و احتمال وقوع شكست در مهره ها را تخمین زد و از شكست آن ها و عمل های جراحی سنگین و پرخطر در ستون فقرات جلوگیری كرد تا كمك شایانی در جهت بهبود سلامت این بیماران صورت گیرد.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، مقالات استخراج شده از رساله كارشناسی ارشد سجاد نجف زاده دانش آموخته كارشناسی ارشد رشته مهندسی پزشكی گرایش بیومكانیك واحد علوم و تحقیقات با عنوان «استخراج الگوریتم محاسبه مقاومت مهره های ستون فقرات جهت بررسی كلینیكی در بیماران دچار پوكی استخوانی مهره ها» به راهنمایی دكتر محمد نیكخو عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات در كنفرانس بین المللی مهندسی مكانیك، برق و كامپیوتر در دانشگاه تهران عرضه و توسط هیئت داوران بعنوان مقاله برتر انتخاب|شد.1397/03/23
17:33:00
5.0 / 5
4470
تگهای خبر: بیمار , جراحی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان